294
یکشنبه، ۲۲ مرداد ۱۳۹۶
1
مؤسس شبکه المیادین در گفت وگو با خبرنگار «صبح نو» تشریح کرد

مقاومت در برابر امپراتوری‌های رسانه‌ای

بحث رسانه متعهد و وظایف آن در برابر رسانه‌های گمراه‌کننده صهیونیستی، از دیرباز مورد توجه صاحب‌نظران و دنبال‌کنندگان این مسأله بوده است. در جهان عرب با تأسیس شبکه عربی زبان المیادین، انحصار رسانه‌ای که تا پیش از آن در دست شبکه‌هایی چون العربیه، الجزیره و بی‌بی‌سی عربی بود، تا حد بسیار بالایی شکسته شد. این مسأله سبب شد که خبرنگار اعزامی «صبح نو» به بیروت، دیداری از دفتر شبکه المیادین داشته و گپ‌وگفتی با غسان بن جدو، مدیر عامل این شبکه داشته باشد.

دانشگاه‌ها برای سال تحصیلی جدید شرایط متفاوتی را در نظر گرفته‌اند

داستان‌های هزار و یک شرط

از مجموعه ۶۴ دانشگاهی که شرایط خوابگاهی آنها برای سال تحصیلی ۹۷-۹۶ بررسی شده، تنها ۷ دانشگاه شرایط خوابگاهی خود را اعلام نکرده‌اند و تنها پنج دانشگاه، دریانوردی و علوم دریایی چابهار، رازی کرمانشاه، یاسوج، صنعتی شاهرود و اصفهان اعلام کرده‌اند که بدون پیش شرط خوابگاه ارائه می‌کنند. سایر دانشگاه‌ها که شرایط خود را اعلام کرده‌اند، یا خوابگاه ارائه نمی‌دهند، یا فقط خوابگاه خودگردان ارائه می‌کنند. برخی از دانشگاه‌ها نیز در ارائه خوابگاه با محدودیت مواجه هستند.

ماجرای یکی از پزشکانی که طبابت نمی‌کند

مدرک: پزشکی شغل: مقواسازی

ازهمان ابتدا یک خط‌کش برداشت و میان پزشکان عمومی و متخصص یک خط پررنگ کشید، می‌خواست بدانیم آنهایی که سوار ماشین‌های میلیاردی می‌شوند، خانه‌های لوکس دارند و حساب بانکی‌شان از پارو بالا می‌رود پزشک عمومی نیستند. او بغض کرد، جایی حتی گفت نزدیک است بغضش بترکد، از ارج و قرب کم‌رنگ شده پزشکان عمومی گفت، از خاطرات خودش و همسرش که دارد مطبش را تعطیل می‌کند.

هنرمندان ایرانی از سفر هیروشیما بازگشتند

صلح؛ زبان مادری ایرانیان

هنرمندان ایرانی که در سالگرد بمباران اتمی شهر هیروشیما و با هماهنگی موزه صلح تهران و همراه با هنرمندان عرصه ادبیات و سینمای ایران در کنار چندتن از جانبازان شیمیایی همکار با این موزه به ژاپن رفته بودند، به کشور بازگشتند. این سفر چهارمین دوره جشنواره و پانزدهمین دوره سفر به هیروشیما بود.

نگاهی به مفهوم «علم» در متون اسلامی

خلأها و حفره‌های نظری و عملی اصولگرایان

«نو اصول گرایی» و مسأله آزادی

خطای دو بازیکن فوتبال و سهل انگاری مسوولان

سرمقاله

وزیر علوم در دسترس نیست

طرح ظریف برای دولت دوازدهم :«ایجاد سازوکار قانونی برای جلوگیری از مداخله مقامات غیرمسوول»

دخالت نکنید

« ایجاد سازوکار قانونی پیشگیری از مداخله و اظهارنظر مقامات غیرمسوول در مسائل سیاست خارجی» یکی از محورهای راهبرد کلان وزارت خارجه در برنامه وزیر پیشنهادی کابینه دوازدهم است که نیامده و رأی اعتماد نگرفته، باعث ایجاد جنجال و هیاهو شد.

صبح نو

سرمقاله

وزیر علوم در دسترس نیست

دغدغه داشتن نهاد علمی پویا و مؤثر، از مهم‌ترین مسائل جمهوری اسلامی است؛ در واقع مسیر پیشرفت و تعالی کشور تنها از مدخل علم و توسعه دانش می‌گذرد و مهمترین وزارت ناظر بر این روند، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است. این وزارتخانه نقش سیاست گذاری، برنامه ریزی و هدایت نهاد علم را در کشور بر عهده دارد؛ اما آنچه از خبرها بر می‌آید، ظاهراً دولت بنا دارد در روزهای آتی وزیر جدید علوم را اعلام کند. در برآوردهای اولیه، وزیر پیشنهادی علوم بنا بود همراه با 18 وزیر کابینه معرفی شود که این اقدام صورت نگرفت و احتمالاً در اینجا مداخلات سیاسی و جریانی مؤثر بوده است. وزیر علومی که تاکنون اسمش شنیده شده بود، فردی بود که ویژگی اصلی آن از حلقه مدیریتی دولت کنونی تمایز داشت؛ همه وزرای معرفی شده یا در کابینه قبلی به عنوان وزیر حضور داشته‌اند یا اینکه به عنوان معاون وزیر در دولت فعالیت می‌کردند، بعضی از آنها هم در واقع افرادی بودند که در مجموعه اداری دولت فعالیت داشته‌اند. وزیر پیشنهادی علوم که احتمالاً به دلیل فشارهای سیاسی از مسیر انتخاب کنار گذاشته شد، شاید تنها موردی بود که از این حلقه خارج بود. به هر جهت کند شدن روند علم در ایران بر همه بخش‌های توسعه دانش اثرگذار است و کشور نمی‌تواند نسبت به چنین رخدادی بی‌تفاوت باشد و دولت هرچه سریعتر باید در جهت معرفی وزیر جدید علوم اقدام کرده و به این نقص مهم در ترکیب وزیران پایان دهد.

captcha
شماره‌های پیشین