293
شنبه، ۲۱ مرداد ۱۳۹۶
8

خبر

بازهم حاشیه‌های پررنگ در ساختمان بهشت

شهردار می‌شود... نمی‌شود... می‌شود

پنج شنبه گذشته شهردار منتخب شورای پنجم شهر تهران هم انتخاب و دکتر «محمد علی نجفی»به عنوان کلیددار جدید پایتخت معرفی شد؛ اما جلسه انتخاب شهردار جدید، مثل تمام مراحل قبلی این فرآیند پیچیده و پرحاشیه بود. از ممنوعیت ورود خبرنگاران به جلسه تا انصراف‌ها و حتی «انصراف شدن» های خبرسازی که حاشیه‌های آن همچنان ادامه دارد. «ساعت ۱۴ امروز رأی گیری برای نامزد نهایی شهرداری تهران برگزار می‌شود.» این، پیغام رییس سنی شورای شهر تهران نشان از عزم جدی شورا برای انتخاب شهردار جدید داشت. فردی که باید از میان گزینه‌های نهایی و پس از اعلام برنامه‌های تک تک گزینه‌ها، طی روزهای چهارشنبه و پنج شنبه، توسط اعضا انتخاب می‌شد.

صبح نو

بازهم حاشیه‌های پررنگ در ساختمان بهشت

شهردار می‌شود... نمی‌شود... می‌شود

پنج شنبه گذشته شهردار منتخب شورای پنجم شهر تهران هم انتخاب و دکتر «محمد علی نجفی»به عنوان کلیددار جدید پایتخت معرفی شد؛ اما جلسه انتخاب شهردار جدید، مثل تمام مراحل قبلی این فرآیند پیچیده و پرحاشیه بود. از ممنوعیت ورود خبرنگاران به جلسه تا انصراف‌ها و حتی «انصراف شدن» های خبرسازی که حاشیه‌های آن همچنان ادامه دارد. «ساعت ۱۴ امروز رأی گیری برای نامزد نهایی شهرداری تهران برگزار می‌شود.» این، پیغام رییس سنی شورای شهر تهران نشان از عزم جدی شورا برای انتخاب شهردار جدید داشت. فردی که باید از میان گزینه‌های نهایی و پس از اعلام برنامه‌های تک تک گزینه‌ها، طی روزهای چهارشنبه و پنج شنبه، توسط اعضا انتخاب می‌شد.

ظاهر ماجرا این بود که در میان کاندیداها، شانس «محمد علی نجفی» بیشتر از بقیه است. چرا که هم برنامه مفصل‌تری به شورا ارائه داده بود و هم مهم‌تر از آن، در جلسه قبلی، پیشتاز آرای اولیه برای تعیین گزینه‌های نهایی بود.
اما حاشیه‌ها، روز پنج شنبه هم دست از سر شورای جدید بر نداشت تا جلسه انتخاب شهردار هم مثل باقی جلسه‌ها با حرف و حدیث، آغاز شود.

شورای فرمایشی یا مرعشی شوخ؟
اولین جرقه حاشیه ساز را گفت و گوی یکی از کاندیداهای شورای شهر با  اعضای شورا زد. آقای «حسین مرعشی» که در رأی گیری اولیه با کسب 20 رأی از مجموع 21 رأی اعضای شورا، شانس بالایی برای کسب پیروزی در این انتخابات و برگزیده شده به شهرداری تهران را داشت و البته در گفت وگوهای پیشین خود نیز از عزم و برنامه‌های جدی برای مدیریت پایتخت گفته بود، در حاشیه توضیح برنامه چهار صفحه‌ای خود برای اداره تهران، در گفت و گو با آقایان «محمد سالاری» و «محمد علیخانی»، نتایج انتخابات را از پیش معلوم شده دانست.
خبرگزاری «فارس» در این باره نوشت:« در جلسه امروز منتخبان پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران، نامزدهای شهرداری تهران برنامه‌های خود را تشریح کردند. در حاشیه تشریح برنامه‌های مرعشی، محمد سالاری خطاب به مرعشی گفت: حضور شما برای شهرداری تهران چقدر جدی است؟ زیرا ظرفیت شهردار شدن را دارید. همچنین محمد علیخانی دیگر منتخب شورا گفت: «شما چون شوخ هستید و همه را سر کار گذاشتید. می‌خواهم ببینم الان هم سرکار هستیم؟علیخانی گفت: شما 20 رأی دارید با توجه به برنامه‌هایتان اگر این حضور جدی باشد، اولویت ما برنامه‌هاست.»
اما مرعشی در پاسخ آنها گفت:« شما ما را سر کار گذاشتید و ما را دعوت کردید اینجا و می‌خواهید به کس دیگر رأی بدهید!» آقای «محسن هاشمی» منتخب دیگر شورای پنجم با اشاره به برنامه‌های مرعشی گفت: «دیروز در برابر برنامه‌های آقای نجفی گفتیم لذت بردیم، اما در برابر شما باید بگوییم به برنامه‌های شما افتخار می‌کنیم.»
پایان این گفت و گوها البته انصراف مرعشی از نامزدی شهرداری تهران بود. وی این را هم گفت که رأی او نجفی است.
جالب اینجا بود که مرعشی، به صورت تلویحی از انصراف آقای «محسن مهرعلیزاده» از میان کاندیداهای شهرداری تهران هم سخن گفت که البته با واکنش او همراه شد.
مهر علیزاده در ابتدای سخنانش با اشاره به اظهارات مرعشی مبنی بر انصراف او، گفت: «هرچه آقای مرعشی درباره انصراف بنده گفته، حاصل از روحیه شوخ طبعی اوست.»
او با اشاره به سابقه کاری خود در حوزه‌های مختلف سیاسی و مدیریتی گفت: حضور بنده از ابتدای انقلاب بوده و تجربه‌های خوبی در جمهوری اسلامی دارم. بنده دفعه قبل هم کاندیدا بودم که به نفع مهندس هاشمی انصراف دادم.
مهرعلیزاده این را هم گفت که برنامه‌ریزی‌اش برای شهر تهران با کمک افراد باتجربه و همچنین جوان انجام شده است:«گروه برنامه‌ریزی من بین ۴۵ تا ۵۰ سال سن داشتند که همگی در حوزه‌های مختلف شهری دارای تخصص بودند.»

تصمیم گیری بدون حضور خبرنگاران
اما  حاشیه پررنگ دیگری که در عصر پنجشنبه درساختمان بهشت رقم خورد، برگزاری جلسه منتخبان برای تعیین تکلیف شهردار جدید بدون حضور خبرنگاران بود که توسط یکی از منتخبان شورا اعلام شد.
آقای «محمد سالاری» در این باره به خبرگزاری «فارس» گفته بود:« منتخبان شورای پنجم جلسه‌ای بدون حضورخبرنگاران برگزار خواهند کرد و در این جلسه درباره شهردار آینده تهران تصمیم‌گیری می‌شود.»
محمد سالاری در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس در حاشیه جلسه انتخاب شهردار اظهار داشت: «منتخبان شورای پنجم با علم به اینکه جلسه فعلی غیر رسمی است ولی یکی از نقاط قوت شورای پنجم است  باید یک خرد جمعی و برنامه‌محوری نسبت به تسریع در امور مدیریت شهری اقدام کنند.»
وی در پاسخ به پرسشی مبنی براینکه شهردار تهران مشخص خواهد شد یا در چند روز آینده، گفت: «منتخبان شورای پنجم جلسه‌ای بدون حضور خبرنگاران برگزار خواهند کرد و در این جلسه در این خصوص تصمیم‌گیری خواهد شد.»
سالاری افزود: «باید در خصوص انتخاب هیأت رئیسه نیز تصمیم‌گیری لازم صورت بگیرد چرا که انتخاب هیأت رئیسه مقدم بر انتخاب شهردار است و به همین دلیل انتخاب نهایی شهردار شاید چند روزی با تأخیر انجام شود.»

انصراف و شائبه تعویق انتخاب شهردار
اما انصراف تنها زن کاندیدای شهرداری تهران در این دوره نیز با حاشیه‌های زیادی همراه بود.  خبرگزاری «تسنیم» در خبری نوشت خانم «الهه کولایی» که پیش از آغاز رأی گیری انصراف خود را اعلام کرده بود، با فشارهای بیرونی «مجبور به استعفا» شده است.
«تسنیم» در این باره نوشت:« بعد از اینکه خبر استعفای الهه کولایی از ادامه رقابت با دو گزینه دیگر تصدی شهرداری تهران منتشر شد، وی در گفت‌وگوی تلفنی با یکی از خبرنگاران حاضر در محل برگزاری جلسه، اعلام کرد که تحت فشارهایی مجبور به استعفا شده است. این در حالی است که یکی از نزدیکان کولایی مدعی شده که کنار رفتن کولایی از لیست نهایی برای حفظ وحدت در جبهه اصلاح‌طلبان بوده است؛ در حالی که با این وصف این سؤال مطرح می‌شود که اگر این کناره‌گیری برای حفظ وحدت اصلاح‌طلبان بوده، اساساً چه‌لزومی به حضور کولایی در این رقابت و باقی ماندن وی تا‌ آخرین گام بود.»
انصراف کولایی پس از انصراف مرعشی و البته در پی آن انصراف مهرعلیزاده نیز، این احتمال را به وجود آورد که انتخاب شهردار جدید تهران، از جلسه روز پنج شنبه نیز به روزی جدید موکول شود.
خبرگزاری «مهر» در این باره نوشته بود: «دو دیدگاه در این رابطه وجود دارد و برخی اعضا تأکید دارند همین امروز رأی گیری انجام شود».
به گفته یکی از منتخبان شورای شهر تهران، این پیشنهاد از سوی برخی اعضا مطرح می‌شود ولی ممکن است رأی نیاورد.
آقای «حسن خلیل آبادی» عضو منتخب شورای پنجم هم در این باره اعلام گفته بود :«بعدازظهر پنج شنبه برای جمع بندی نهایی تشکیل جلسه می‌دهیم، شاید امروز شهردار مشخص نشود.»

شهرداری که شهردار نمی‌شود؟
 اما به هرحال، شهردار منتخب تهران با همه اما و اگرها و حاشیه‌های پیشین، توسط منتخبان شورای پنجم معرفی شد و همان گونه که انتظار می‌رفت، نام «محمد علی نجفی» به عنوان سکاندار جدید مدیریت پایتخت اعلام شد.
نجفی که پیش از این به دلیل بیماری و کسالت، عطای ریاست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری دولت یازدهم را به لقایش بخشیده بود، این بار منتخب شورای شهر تهران شد.
هرچند طبق معمول، بازهم برخی اعضای شورای شهر اعلام کرده‌اند که مسوولیت او در شهرداری تهران، هنوز قطعی نشده است و همچنان احتمال انتخاب فردی جدید برای شهرداری تهران وجود دارد.
رئیس سنی پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران با تأیید خبر انتخاب محمدعلی نجفی به‌عنوان نامزد اصلی شهرداری تهران از احتمال بررسی نظرات و گزینه‌های دیگر در این خصوص خبر داد.
مرتضی الویری رئیس سنی پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران با حضور در جمع خبرنگاران از انتخاب محمدعلی نجفی به‌عنوان کاندیدای اصلی شهرداری تهران با رأی 21 نفر عضو منتخبان پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران خبر داد.
الویری همچنین با اشاره به تشکیل نخستین جلسه شورای اسلامی شهر تهران در آغاز شهریور، انتخاب رسمی شهردار را منوط به برگزاری رأی‌گیری در جلسه رسمی شورا و انتخاب وی توسط اعضای پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران دانست.
وی همچنین در پاسخ به سؤالی در خصوص احتمال ریزش آرای نجفی که در رأی‌گیری پنجشنبه با 21 رأی به‌عنوان گزینه اصلی شهرداری شهر تهران توسط منتخبان دوره آتی شورای شهر تهران انتخاب شده است، گفت: «در دو هفته یا چند روز آینده که تا آغاز کار رسمی شورای شهر باقی است، ممکن است نظرات یا گزینه‌های جدیدی مطرح شوند، اگرچه این احتمال ضعیف است.»
از سویی دیگر، محسن هاشمی نیز با رد انتخاب فرمایشی شهردار تهران گفت:« واقعاً انتخاب شهردار مشخص نبود ولی با توجه به اینکه نجفی پیش از این 21 رأی را آورده بود، شانس بیشتری داشت، پس قطعاً از قبل شهردار تعیین نشده بود. »
وی افزود: در شنبه هفته آینده هیأت رئیسه پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران مشخص خواهد شد.  وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر آغاز شورای پنجم نیز اظهار داشت: «هنوز آغاز شورای پنجم مشخص نیست و با توجه به اینکه چند بار حرف خود را عوض کرده‌اند، به حرف‌هایشان اطمینانی نیست.»

 سهم خواهی فردی در شورای پایتخت
حاشیه‌ها و اختلاف نظرها در میان اعضای منتخب شورای شهر پنجم، تا حدی است که صدای رییس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان را نیز درآورد.
دکتر «محمدرضا عارف» که نشان می‌داد همچنان از ماجرای سهم خواهی ها در انتخابات شورای شهر تهران توسط طیف‌های مختلف اصلاح‌طلبان گله مند است، گفت:« همه دعواها در انتخاب اعضای شورای شهر، سهم خواهی فردی بود.»
عارف که دیروز در نخستین کنگره مجمع زنان سخن می‌گفت، با انتقاد از رویه فعلی منتخبان شورا سخنانی گفت که شاید رمز گشایی آن در روزهای آینده اتفاق‌ها و واکنش‌های جدیدی را رقم بزند.
خبرگزاری دولتی «برنا» سخنان عارف را این طور انعکاس داد:« می‌خواستم یک سری مسائل را این جا مطرح کنم اما منصرف شدم و شاید روزی بازگو کردم. در تهران در این سه ماه شاهد هجمه‌ها و فضا سازی هایی علیه ٢١نفر از اعضای شورا بودیم. زمانی که ما برای لیست شورا فراخوان دادیم بیش از ٦٠٠ نفر ثبت نام کردند که بعد از آن به ١٥٠ اسم شاخص رسیدیم و در یک فرایند دموکراتیک توانستیم لیست ٢١ نفره ای از متخصصان و متعهدان به اصلاحات ارائه دهیم.»
عارف گفت:« همه این فضا سازی ها و جو سازی‌ها و اتهاماتی که به شورای عالی وارد شد بر سر این موضوع بود که چرا یک نفر توی لیست بود و من نبودم. دعوای فردی و سهم خواهی فردی بود. شورای عالی هزینه سنگینی برای این ٢١ نفر داده و باز هم این هزینه را می‌دهد. زیرا روند ما در شورای عالی سیاست‌گذاری روندی دموکراتیک بود. ما باید به زودی وارد فرآیند انتخابات سال ٩٨ شویم و این نیازمند همراهی همه عزیزان اصلاح طلب است.»
به هرحال باید تا آغاز رسمی شورای پنجم منتظر ماند و دید انتخاب شهردار تهران چه سرنوشتی خواهد داشت. شهرداری که البته تا این جای کار هم کوله باری از حاشیه را به همراه خود در ساختمان بهشت خواهد برد.

captcha
شماره‌های پیشین