293
شنبه، ۲۱ مرداد ۱۳۹۶
6

جدال نخ نما برسر سند خودرو

طغیان رودخانه‌ها درپنج استان شمالی پیش‌بینی شده است

سیل هنوز غافلگیر می‌کند

خورشیدِ پنجشنبه که در گلستان غروب کرد آسمان برای مردم این استان بدجور گرد و خاک کرد. آن شب ابرها غریدند، قطرات درشت باران به سر و روی شهرهای شرقی استان باریدند و باد، خواب آرام را ازمردم گرفت، باد و بارانی که ابتدایش مردم گرمازده این روزهای مرداد را خوشحال کرد ولی آخرش به بحران ختم شد.

صبح نو

طغیان رودخانه‌ها درپنج استان شمالی پیش‌بینی شده است

سیل هنوز غافلگیر می‌کند

خورشیدِ پنجشنبه که در گلستان غروب کرد آسمان برای مردم این استان بدجور گرد و خاک کرد. آن شب ابرها غریدند، قطرات درشت باران به سر و روی شهرهای شرقی استان باریدند و باد، خواب آرام را ازمردم گرفت، باد و بارانی که ابتدایش مردم گرمازده این روزهای مرداد را خوشحال کرد ولی آخرش به بحران ختم شد.

میلیون‌ها لیترآب درعرض چند ساعت از آسمان فروریخت و معابر شهری را آب‌گرفته کرد، دربیرون شهرها هم این حجم بزرگ آب به رودخانه‌ها و مسیل‌ها ریخت و سیلاب را ساخت، سیلابی که ازدیروز تا به حال خبرساز شده، آن هم خبرهای بد، ازمفقودی چند هموطن گرفته تا جان باختن تعدادی.  بدترین رخداد در دهنه زرین‌گل علی‌آباد کتول ثبت شد، جایی‌که یک خانواده سه نفره  اهل رامیان، سوار بر پراید خود درحال گذر ازجهنم سیلاب بودند که آب آنها را برد. قدرت سیلاب وصف نشدنی است، این را در ویدئوهایی که میان مردم و رسانه‌ها دست به دست می‌شود، می‌توان دید. حجم عظیمی از آب تیره و گره ولای، خاک را می‌شوید و با کوبیدن به سازه‌ها و درختان آن را از سرراه خود برمی دارد و دراین میان یک پراید هیچ توانی برای مقابله ندارد.  دیروزصبح آقای حسن نوری، معاون فنی وعملیات اورژانس کشور خبرداد که بدنه مچاله شده این پراید را پیدا کرده‌اند ولی هنوز ازسرنشینان آن خبری نیست، اما کمی بعدتر که این خبرتکمیل شد او اعلام کرد که جسد زن 35 ساله را یافته‌اند ولی هنوز اجساد دو قربانی دیگر یافت نشده است.  این زن دومین قربانی سیل گلستان لقب گرفت چرا که نخستین قربانی مرد جوان 21 ساله‌ای بود از اهالی روستای قره‌ماخر گنبدکاووس که با آغاز توفان قصد کرده بود طاق طویله‌شان را محکم کند ولی بادی که می‌وزید از او قوی‌تر بود و باعث سقوط و در نهایت مرگش شد. ازعصردیروز، بارش شدیدباران در شهرستان کلاله نیز مردم را درگیر کرد و تیم‌های امدادی را به آن سمت کشاند. دراین شهر نیز یک نفر از ناحیه شکم و سینه صدمه دید که به بیمارستان رسول اکرم کلاله منتقل شد. جای شکرانه داشت که خبرهای بدِ سیلاب گلستان به همین چندمورد ختم شد آن هم سیلابی که شهرهای علی‌آباد، کلاله، گنبدکاووس و آزادشهر وتوابع آنها را یکجا وهمزمان متاثر کرد و حتی اثرش را براستان‌های همجوار نیز گذاشت.

خطر بیخ گوش پنج استان
آسمان در گلستان که تیره و تارشد مردم فومن و رشت هم دلشوره گرفتند، آنها شنیدند که رودخانه‌های سیاهمزگی و قلعه رودخان طغیان کرده‌اند که البته دلشوره ونگرانی‌هایشان فروکش کرد وقتی این 2 رودخانه نیز کم کم آرام گرفتند. اما ابرهای باران‌زا که گلستان را به آشوب کشیده‌اند برنامه‌هایی هم برای استان‌های دیگر دارند ازجمله مازندران، گلستان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، ارتفاعات شمال سمنان، ارتفاعات شمال تهران ومناطقی از گیلان که سازمان هواشناسی برای آنها رگبار گاهی همراه با رعد و برق و وزش باد را پیش‌بینی کرده است. به این ترتیب از بعدازظهر امروز آسمان این مناطق منقلب می‌شود و این انقلاب جدی است، آن‌قدر که سازمان هواشناسی درباره آبگرفتگی معابر و احتمال طغیان رودخانه‌ها و مسیل‌ها دربیشتر این مناطق (گلستان، مازندران، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی (به ویژه شهرستان درگز ومنطقه باجگیران ونوخندان) وشمال سمنان به‌ویژه درکوهپایه‌ها) هشدارداده است.  این هشدار در خراسان رضوی باید جدی‌تر گرفته شود چون دیروز هم مردم بخشی از این استان پهناور مشغول دست و پنجه نرم کردن با سیلاب بودند. این آب‌های ناآرام و سرگردان روزگذشته جاده‌های درگز به قوچان، درگز به کلات و مسیر چهل میر درگز  را مسدود کرد، حتی رییس پلیس راه خراسان رضوی خبرداد که سیلاب درمسیر چهل میر درگز، چند خودرو را با خود برده است، اتفاقی که خوشبختانه با خبر مفقودی یا مرگ هموطنانمان همراه نبود. البته سیل درشهرستان درگز یک قربانی گرفت، پیرمردی 70 ساله در روستای تیرگان را ، خبری ناگوار که حتماً خراسانی‌ها را گوش به زنگ سیل و بیمناک خطرش خواهد کرد.

عاشقان عکس و فیلم دست برنمی‌دارند
چه چیز سیلاب دیدنی است؟ اینکه می‌غرد و به هرچه سرراهش باشد رحم نمی‌کند؟ اینکه حیوانات را آواره می‌کند؟ اینکه درختان را از ریشه درمی‌آورد و خاک حاصلخیز مناطق را می‌شوید و با خود می‌برد؟ اینکه به جان اموال مردم می‌افتد و دارایی‌شان را کیلومترها دورتر به زباله تبدیل می‌کند؟ اینکه جان آدم‌ها را می‌گیرد و نفس‌هایشان را می‌برد؟   کجای سیل دیدنی است؟ کجایش جالب است که مردم موبایل‌ها را برمی‌دارند، تا نزدیک‌ترین نقطه خاکی پیش می‌روند و از یک بحران تصویر می‌گیرند؟
هیچ جای سیلاب دیدنی نیست، سیل بلاست که ما مردم آن را ساخته‌ایم، بعد هم دوربین دست می‌گیریم و از شاهکارمان عکس و فیلم می‌گیریم و تا دیرنشده درفضای مجازی آنها را پخش می‌کنیم‌. برخی ازمردم سیل‌زده گلستان در2 روز گذشته این چنین کردند، حتی یکی از فیلم‌ها جوانی چشم بادامی را نشان می‌دهد که درحال جویدن آدامس مشغول تماشای خروش سیل است. برخی رسانه‌ها نوشتند همین جمعیت تماشاچی در برخی نقاط مانعی برای نیروهای امدادی بودند، در واقع اینها نخستین مانعی شدند که امدادگران باید با آن می‌جنگیدند.  سیل تماشا ندارد اما مردم ما با ولع نگاهش می‌کنند، غافل از اینکه در یک منطقه سیل‌زده که گاه خطرمرگ جان امدادگران را نیز تهدید می‌کند همه مردم مسوول‌اند، لااقل مسوول نجات جان خود و اطرافیانشان تا خسارت‌های جانی و زحمات نیروهای امدادی به حداقل برسد. مسوولان سازمان مدیریت بحران تاکنون بارها گفته‌اند که از 43 بلای طبیعی که در جهان رخ می‌دهد 33 مورد آن درایران واقع می‌شود به‌طوری‌که کشورمان جزو 10 کشور بلاخیز دنیاست، اما کیست که به این عدد بزرگ توجه کند و کیست که هنگام بروز بلایای طبیعی مثل یک شهروند مسوول رفتار کند. حالا هم دیرنشده چون پنج استان کشورمان به‌زودی باران شدید و سیلابی شدن رودخانه‌ها تجربه می‌کند و رعایت چند نکته که مورد تأکید سازمان هلال‌احمراست،  کارساز خواهد بود:
 به اخبار مربوط به سیل توجه کنید ونزدیکان و همسایه‌ها را از خطر آگاه کنید.
  ازجویبارها، کانال‌های فاضلاب، تنگه‌ها و... که به ظاهر آرام‌اند دور شوید زیرا به‌طور ناگهانی و بدون هشدار باعث ایجاد سیل می‌شوند.
 درآب سیل که حرکت و جریان دارد راه نروید چون تعادلتان را برهم می‌زند.
 کنتور اصلی برق و شیر‌‌‌ اصلی آب و گاز را قطع کنید.
 وارد سیلاب نشوید، آب سیل ‌آلوده به روغن، گازوئیل و فاضلاب است. همچنین احتمال دارد درتماس با خطوط برق، آب سیل دارای جریان برق باشد.
  از توقف در مناطق آب‌گرفته به هر دلیل بپرهیزید، هرچند هوا بارانی نباشد.
  در زمان بارش شدید باران و احتمال وقوع سیل، از عرض و سواحل رودخانه‌ها و پل‌های آن‌ عبورنکنید و به‌سرعت منطقه خطر را ترک کنید.
 اگر احتمال وقوع سیل ناگهانی وجود دارد و منزل شما در معرض خطر است، خیلی سریع به مناطق مرتفع و امن بروید و منتظر پیام و دستور بمانید.

captcha
شماره‌های پیشین