293
شنبه، ۲۱ مرداد ۱۳۹۶
3
ابهامات توافق هسته‌ای دستاویز واشنگتن برای خروج از برجام

90 روز جهنمی برجام!

«ترامپ در گزارش ماه اکتبر از توافق هسته‌ای خارج می‌شود.» این جدیدترین خبر درباره اقدامات آمریکا برای نقض برجام است. همچنین روزگذشته رئیس جمهور آمریکا مدعی شد: «ایران به این توافق پایبند نیست و مطمئناً به روح آن هم پایبندی ندارد.»

طرح سه ضلعی آمریکا علیه ایران

ترامپ و برجام؛ مدافع یا مخالف؟!

صبح نو

طرح سه ضلعی آمریکا علیه ایران

دور تازه‌ای از اعمال خصومت آمریکا علیه کشورمان آغاز شده است.
تفاوت این دور تازه که چندان هم تازه نیست، فقط در ادبیات و اعلامی کردن این دشمنی است و گرنه در اصل و اعمال دشمنی، دولت‌ها و رؤسای جمهور ادوار مختلف آمریکا اصطلاحاً سروته یک کرباسند!
از مجموع اظهارات و مواضع مقامات آمریکا چنین بر می‌آید که دولتمردان جدید آمریکا یک طراحی سه ضلعی را علیه کشورمان در سر پرورانده و در حال پیگیری آن هستند.
ضلع اول این مثلث خصومت ورزی، کاهش قدرت دفاعی ایران با تمرکز بر توان موشکی است.
آمریکایی‌ها به‌خوبی بر قدرت بازدارندگی ایران واقفند که بخش مهمی از آن در قدرت ساخت، نگهداری و پرتاب موشک نهفته است.
آمریکایی‌ها خوب می‌دانند در صورت کوچکترین تحرک نظامی خود، رژیم صهیونیستی یا هر یک از ایادی منطقه‌ای آنها، انواع موشک‌های زمین به زمین، زمین به هوا و زمین به دریای ایران چه جهنمی را برای آنها پدید خواهد آورد و میزان ضربه پذیری آنها از این توان چقدر بالاست.
آن‌ها همچنین خوب می‌دانند که این توان اولاً کاملاً بومی و متکی بر توان فنی و انسانی داخلی است، ثانیاً در حد انبوه آماده بهره برداری است و ثالثاً ارتقای آن کاملاً امکان پذیر است و در صورت هرگونه تحریکی، ممکن است این ارتقاء محقق شود!
همین نگرانی‌ها موجب شد که از سال‌ها پیش اولاً به فکر شناسایی کامل این توانمندی حتی در پوشش بازرسی‌های هسته‌ای برآیند و ثانیاً بدنبال از بین بردن و یا حداقل محدود کردن آن باشند.
تصور کنید ایران بدون قدرت بازدارندگی را در برابر دشمنان مجهز به انواع سلاح‌ها، از خود آمریکا گرفته تا رژیم صهیونیستی و آل سعود!
دومین ضلع توطئه آمریکایی‌ها، کاهش یا از بین بردن نفوذ منطقه‌ای ایران است؛ همانی که بر جام منطقه‌ای خوانده می‌شود.
دشمنان انقلاب اسلامی هم به میزان نفوذ ایران اسلامی در منطقه پی‌برده‌اند و هم به اهمیت و نقش آن.
آن‌ها امروز کاملاً متوجه عمق استراتژیک جمهوری اسلامی ایران شده‌اند و خوب می‌دانند تا ایران اسلامی از چنین سرمایه گرانبهایی برخوردار است، هم این سرمایه فزونی خواهد یافت، هم جبهه مقاومت هر روز مقاوم‌تر می‌شود و هم ضریب امنیت ملی و ضربه ناپذیری ایران چندبرابر.
حزب الله لبنان، انصارالله یمن و حشدالشعبی عراق و سوریه نه فقط از لبنان و یمن و عراق و سوریه دفاع می‌کنند که اگر روزی خطری متوجه ایران اسلامی بشود، سینه آنها نیز سپر بلای ایران خواهد شد؛ همانگونه که مدافعان حرم درکنار آن‌ها ایثارگری و جهاد را به نمایش گذاشتند.
دشمنان انقلاب اسلامی در این صحنه، یک تصویر باشکوه دیگر و البته برای منافع نامشروع خود بس نگران کننده را مشاهده می‌کنند و آن شکل گیری تمدن نوین اسلامی است!
سومین و به عبارتی مهمترین ضلع مثلث خصومت ورزی آمریکا علیه کشورمان، به اقدامات روانی و سیاسی در بعد داخلی ایران مربوط می‌شود.
آن‌ها با تحریم، نفوذ و حمایت از مخالفان داخلی در صدد نا امید کردن مردم و تحریک آنها علیه نظام هستند.
دشمنان انقلاب اسلامی و مردم ایران خوب می‌دانند اگر نظام را از پشتوانه مردمی خود محروم کنند، دیگر نه موشک چندان به درد می‌خورد و نه نفوذ منطقه‌ای مشکل گشا خواهد بود.
البته این هم برای مردم ما روشن است که در چنین صورتی، پیش و بیش از همه خود مردم هستند که خسارت خواهند دید و برای اثبات این مدعی، نگاه به سوریه و برخی دیگر از کشورهای منطقه برایشان کافی است!
با توجه به آنچه گفته شد، نقش دولت و قوای دیگر و همچنین جریان‌های سیاسی دلسوز کشور، بیشتر روشن می‌شود تا با خواندن دست دشمن، یکپارچه هم از توان دفاعی کشور مراقبت کنند، هم قدر نفوذ منطقه‌ای کشورمان را بدانند و هم اوضاع داخلی را سامان دهند.
همه و خصوصاً دولت دوازدهم باید هرچه بیشتر در جهت کارآمدی زیر‌مجموعه خود تلاش کنند.
همگی باید مراقب باشند در پازل دشمن عمل نکنند و با همدلی و پرهیز از چالش‌ها و دوقطبی‌های مضر، مردم را بیش از این خسته و دلسرد نسازند.
ایران اسلامی به‌رغم همه مشکلات ریز و درشتی که با آن دست و پنجه نرم می‌کند، پر است از توفیقات و پیشرفت‌ها و فرصت‌ها و ظرفیت‌ها.
امید است بخصوص دولت دوازدهم بتواند پیشرفت‌ها را بیشتر و فرصت‌ها و ظرفیت‌های موجود را افزون بر گذشته بارورتر سازد.

  یادداشت
    مهدی فضائلی 

captcha
شماره‌های پیشین