293
شنبه، ۲۱ مرداد ۱۳۹۶
3
ابهامات توافق هسته‌ای دستاویز واشنگتن برای خروج از برجام

90 روز جهنمی برجام!

«ترامپ در گزارش ماه اکتبر از توافق هسته‌ای خارج می‌شود.» این جدیدترین خبر درباره اقدامات آمریکا برای نقض برجام است. همچنین روزگذشته رئیس جمهور آمریکا مدعی شد: «ایران به این توافق پایبند نیست و مطمئناً به روح آن هم پایبندی ندارد.»

طرح سه ضلعی آمریکا علیه ایران

ترامپ و برجام؛ مدافع یا مخالف؟!

صبح نو

ابهامات توافق هسته‌ای دستاویز واشنگتن برای خروج از برجام

90 روز جهنمی برجام!

«ترامپ در گزارش ماه اکتبر از توافق هسته‌ای خارج می‌شود.» این جدیدترین خبر درباره اقدامات آمریکا برای نقض برجام است. همچنین روزگذشته رئیس جمهور آمریکا مدعی شد: «ایران به این توافق پایبند نیست و مطمئناً به روح آن هم پایبندی ندارد.»

ترامپ در سخنان خود ایران را تهدید کرد: « در آینده خواهید دید که اگر (ایرانیان) رو به پایبندی (به توافقنامه و روحش) نیاورند، اتفاقات خیلی سخت و تأثیرگذاری خواهد افتاد.» بعد از اظهارات بی اساس رئیس جمهور آمریکا، آقای سید عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت خارجه در بنیاد صلح ساساکاوا در ژاپن گفت: « پایبند نبودن به برجام قطعاً برای طرف‌های ناقض آن هزینه جدی خواهد داشت و در صورت بروز چنین امری، ایران برای هر احتمالی آمادگی دارد.»  عراقچی با تشریح نتایج برجام در دو حوزه هسته‌ای و رفع تحریم‌ها، به ویژه پیشرفت اقتصادی ایران در یک سال و نیمی که از اجرای برجام می‌گذرد، تاکید کرد: «برجام از جایگاهی قوی در سطح بین الملل برخوردار است و نه تنها توسط قطعنامه 2231 شورای امنیت بلکه توسط مجموعه اتحادیه اروپا و جامعه بین الملل مورد حمایت قرار دارد.» وی همچنین بهانه جویی‌های آمریکا و اعمال بسته تحریمی به خاطر برنامه‌های موشکی ایران را امری غیرقابل پذیرش دانست و گفت: «برنامه موشکی ایران که محصول توانمندی‌های مردم ایران است، صرفاً دفاعی است و جنبه بازدارنده دارد. » بنا بر قوانین آمریکا، وزارت خارجه باید هر 90 روز درباره پایبندی ایران به برجام گزارش دهد و در 27 تیرماه بود که دولت دونالد ترامپ برای دومین بار اعلام کرد که ایران همچنان به تعهدات خود به برجام پایبند است. رسانه‌های آمریکا با وجود این، گزارش دادند که ترامپ با اکراه و پس از اصرار بعضی مقام‌های ارشد دولت، از جمله «تیلرسون» حاضر به تأیید پایبندی ایران به برجام شد. تنها چهار روز بعد از تأیید پایندی ایران به برجام، نشریه «فارن‌پالیسی» در 31 تیرماه با انتشار خبری اختصاصی مدعی شد ترامپ بعد از دیداری پرمناقشه با تیلرسون به گروهی از کارکنان مورد اعتماد خود در کاخ سفید دستور داد به بررسی زمینه‌ها برای جلوگیری از تأیید پایبندی ایران به برجام در گزارش سه ماهه بعدی بپردازند؛ کاری که پیش از این به تیلرسون سپرده شده بود. دولت ترامپ در حال انجام یک بررسی با مشارکت چندین نهاد در دولت آمریکا درباره سیاست‌های خود در قبال ایران است. نتایج این بررسی که احتمالاً تا پایان تابستان جاری اعلام خواهند شد، ماندن یا خروج آمریکا از برجام را تأیید خواهد کرد.  در یازدهم مردادماه اما استفاده از ضمیمه بند T به عنوان یکی از راهکارهای موردنظر آمریکا برای خروج از برجام مطرح شد و خبرگزاری آشوسیتدپرس در این باره نوشت: « احتمال دارد دولت آمریکا در تلاش برای وادار کردن ایران به خروج از توافق هسته‌ای، بازرسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از اماکن نظامی ایران را خواستار‌شود.»
به نظر می‌رسد که ترامپ درصدد است تا ایران را بر سر دوراهی خروج از برجام یا ارائه دسترسی به اماکن نظامی قراردهد و بند مربوط به ممنوعیت «فعالیت‌هایی که می‌تواند به طراحی و ساخت یک قطعه انفجار هسته‌ای کمک کند» را دستاویز قرار دهند. اگر آمریکا بخواهد برای متهم کردن ایران به نقض برجام از ساز و کار بازرسی استفاده کند، نیازمند ارائه دلیلی محکمه پسند و قابل پذیرش به آژانس انرژی اتمی است و درصورت قبول مدارک، موضوع در کمیسیون مشترک مطرح می‌شوند و باید حداقل 5 عضو از 8 نفر، به بازرسی رأی مثبت دهند. در این میان اما استفاده از ضمیمه بند T نیازمند ارائه مستندات یا شرایط خاص نیست و هرگاه آژانس اراده کرد، باید قادر به انجام آن باشد؛ در واقع بند T نیازمند بازرسی‌های روتین است و نیازی به ادعای فعالیت‌های مشکوک ندارد. بر اساس گزارش‌های منتشرشده، پیشنهاد استفاده از ضمیمه بند T از سوی «موسسه علوم و امنیت بین‌الملل» که کارویژه‌اش تمرکز بر پرونده هسته‌ای ایران و متهم کردن تهران به تلاش برای ساخت بمب اتم است، ارائه شده است. این موسسه در این باره نوشته است: «اولین بار انگلستان و نه آمریکا، این بحث را مطرح کرده که بر اساس بند T آژانس باید بتواند به سایت‌های نظامی ایران دسترسی داشته باشد. این ایده ایالات متحده نبود، اما بریتانیایی‌ها درست می‌گویند. بند T نیازمند راستی‌آزمایی است و دسترسی به سایت‌های نظامی باید از مدت‌ها پیش انجام می‌شده است.» همچنین «مارک دوبوویتز» مدیر اندیشکده «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» که به ترامپ درباره توافق هسته‌ای مشاوره می‌دهد، در توئیتر خود نوشت: « بند T بحث مهمی است، آن را بخوانید، اهمیتش را درک کنید، استفاده از آن را تشویق کنید و نواقص مرگبار توافق هسته‌ای ایران را رفع کنید.» متاسفانه نحوه اجرای بند T در متن اصلی برجام و ضمیمه نخست مبهم است بگونه ای آژانس از کمیسیون مشترک خواسته تا وضعیت این بند را مشخص کند. حال به نظر می‌رسد که واشنگتن با پیدا کردن ابهامات موجود در توافق هسته‌ای در تلاش برای تحت فشار قرار دادن ایران برای خروج از برجام است، اما اخیراً آقای محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه ایران در مصاحبه با روزنامه ایران اعلام کرده بود: «ایران هدیه خروج از برجام را به ترامپ نمی‌دهد.»  روز گذشته نیز وی در پیام توئیتری تاکید کرد: « ترامپ همیشه دنبال نابودی برجام بوده است. برای آنکه منزوی نشود می‌خواهد خروج از برجام را به گردن ایران بیندازد.»  به نظر می‌رسد این آمریکاست که ابتدا توافق هسته‌ای را لغو می‌کند.

 

captcha
شماره‌های پیشین