293
شنبه، ۲۱ مرداد ۱۳۹۶
2

خبر

حبس 10 ساله برای یک ایرانی در امارات

همسایه بد ایران

دادگاه استیناف ابوظبی، یک ایرانی را به جرم ادعایی «جاسوسی، کلاهبرداری و جعل [سند] برای قاچاق تجهیزات مورد استفاده در برنامه هسته‌ای ایران»، به حبس محکوم کرد.

صبح نو

حبس 10 ساله برای یک ایرانی در امارات

همسایه بد ایران

دادگاه استیناف ابوظبی، یک ایرانی را به جرم ادعایی «جاسوسی، کلاهبرداری و جعل [سند] برای قاچاق تجهیزات مورد استفاده در برنامه هسته‌ای ایران»، به حبس محکوم کرد.

روزنامه الاتحاد امارات، درباره رأی این دادگاه اماراتی نوشته است: « این فرد 48 ساله و ایرانی است که پس از گذشته 10 سال حبس، به اخراج از امارات و پرداخت هزینه‌های پرونده محکوم شده است. وی همچنین به دلیل صدمه زدن به روابط امارات و آمریکا، به دلیل وارد کردن تجهیزات از آمریکا و قاچاق آن به ایران و نقض قوانین ممنوعیت و تحریم بین‌المللی محکوم شده است.»

پرونده دوم
این دادگاه همچنین پرونده‌های دیگری را نیز در ارتباط با ایران بررسی کرد. در پرونده‌ دوم ادعا شده است: « فردی به نام «ع.م.ح.ر» با ملیت اماراتی، 34 ساله و کارمند اداره تأسیسات اصلاح و پرورش زندان المفرق و فردی بحرینی به نام «س.م.ع.س» 44 ساله، مقیم امارات متهم به جاسوسی و ارتباط با کسانی بودند که دادگاه ادعا می‌کند عناصر اطلاعات ایران بوده و با فردی در کنسولگری ایران در دبی مرتبط بودند.»
دادگاه می‌گوید که این دو، اطلاعات مهم و محرمانه‌ای از پلیس ابوظبی و اردوگاه العوهه انتقال داده‌اند که به منافع نظامی کشور صدمه می‌زند.
این دو همچنین با ادعای صدمه زدن به روابط امارات با عربستان از طریق انتشارات یادداشت‌ها و «مطالب دروغ و ساختگی» درباره عربستان و ارتش امارات در یمن، محکوم شدند. دادگاه این دو به 27 آگوست 2017 (17 روز دیگر) موکول شد.

پرونده سوم
به گزارش فارس در پرونده سوم، دادگاه اتهام فردی اماراتی، 55 ساله و با نام اختصاری «س.م.ع» را جاسوسی برای ایران ذکر کرد. طبق ادعای این گزارش، این فرد اماراتی، متهم به جاسوسی برای ایران و متهم به انتقال اطلاعات برای کسی بوده که دادگاه می‌گوید او افسر اطلاعات ایران بوده که در پوشش یک دیپلمات فعالیت می‌کرده است.
این فرد در یکی از شرکت‌های نفتی در ابوظبی فعالیت می‌کرده و متهم است که اطلاعات محرمانه پروژه‌های اداره چاه‌های نفت و اطلاعاتی از حجم تولید برخی حوزه‌ها و نقشه و تصاویری از مواضع و کار داخل هر مرکز و اطلاعات شخصی کارمندان مشغول در شرکت را انتقال داده است.
دادگاه در تفهیم اتهام به متهم، درز اطلاعات به کسانی که آنان را عوامل اطلاعاتی ایران نامیده، اتهامی دیگر ذکر کرده که به منافع کشور از جمله منافع اقتصادی آسیب زده است و خواستار اشد مجازات متهم شد. دادگاه، حکم این پرونده را به 27 آگوست (17 روز دیگر) موکول کرد که در آن دفاع وکیل متهم را بشنود.
به رغم آنکه امارات متحده عربی  در میان کشورهای شورای همکاری خلیج فارس، بیشترین روابط اقتصادی را با ایران داشته است، اما ماجرای جزایر
سه گانه همواره عاملی برای تنش در روابط میان دو کشور بوده است تاجایی که در سال 91 برخی از نمایندگان  مجلس خواستار بازنگری در روابط تجاری، سیاسی و فرهنگی با امارات شدند.
در سال 94 نیز در پی قطع روابط ایران و عربستان، امارات نیز به دنبال پیروی از سیاست‌های عربستان با هدف فشارهای سیاسی علیه ایران، سطح روابط سیاسی خود را با تهران کاهش داد. چندی پیش هم جانشین رییس پلیس دبی توئیت‌هایی نامفهومی را به زبان فارسی منتشر کرد که در آن توئیت ها اتهاماتی را به قطر در ارتباط با ایران وارد کرد.
اما این سؤال برای کارشناسان سیاسی و اقتصادی مطرح است که این کشور شیخ نشین که همواره دارای تنش سیاسی با ایران بوده و در عین حال بیشترین سود تجاری را از مراودات اقتصادی با ایران کسب می‌کند، آیا جایگزینی ندارد؟

اصرار امارات بر تیره سازی روابط
آقای حسن هانی زاده، کارشناس روابط بین الملل در گفت و گوی اختصاصی با روزنامه صبح نو در خصوص مدل برخوردی دولت امارات با شهروندان خود و همچنین شهروندان ایرانی مقیم امارات با اتهام ارتباط با ایران گفت: امارات در سیاست منطقه‌ای خود تابعی از سیاست‌های آمریکا و عربستان سعودی است و همواره اتهام زنی‌های امارات علیه ایران نیز از قدیم وجود داشته است و این مساله طی سال‌های گذشته بستگی به جریان‌های منطقه‌ای و همچنین داخلی امارات دارد. به همین دلیل به نظر می‌رسد با توجه به این که احتمال دارد در آینده نزدیک امارات قصد تأسیس سفارت رژیم صهیونیستی را در کشور خود داشته باشد و چون ایران تنها کشوری است که به این عمل اعتراض خواهد کرد، آن‌ها سعی دارند تا با این جریان سازی ها و به سمت انزوا بردن ایران، مقدمات گشایش سفارت رژیم صهیونستی را در کشورشان فراهم کنند.

پادزهر ایران
همچنین آقای ابوالفضل حسن بیگی، نایب رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با «صبح نو» در واکنش به رأی دادگاه اماراتی گفت: دولت امارات به میزان زیادی زیر سلطه و حمایت آمریکاست و از طرفی نیز جزو پنج کشور حوزه خلیج فارس است که به طور کامل در اختیار عربستان سعودی است و بسیار طبیعی است هر آنچه را که آنها می‌گویند را تکرار کند.
وی تاکید کرد: امارات بارها با مواضع و اقدماتش به ایران خبر داده است که من تحت سلطه آمریکا هستم و حتی در برخی موارد نیز اعلام کرده که تحت فشارهای عربستان سعودی دست به اقدامی زده است. امارات بسیار کوچک است و همچنین از لحاظ قدرت نظامی و منطقه و همچنین ژئو پلتیک بسیار ضربه پذیر است و طبیعتاً نیاز به کمک کشورهای دیگر دارد.
این عضو کمیسیون امنیت ملی اضافه کرد: ایران قدرت بزرگی در منطقه است و از لحاظ ژئوپلتیکی نیز با 15 کشور همسایه است و همچنین از لحاظ ژئواستراتژیک جایگاه بسیار مهمی در جغرافیای جهان دارد. آمریکایی‌ها در تلاشند تا با توجه به هدفشان که ایجاد ایران هراسی در جهان است، مسائل کوچک بین ایران و باقی کشورها را بزرگ کنند. همیشه مسائل مختلفی بین دو کشور بوده است ولی اینها نمی‌توانند در روابط ما با کشورهای همسایه خدشه وارد کنند. تنها آمریکا در تراز جمهوری اسلامی بوده است و می‌توانسته در مقابل ایران سخن بگوید که خوشبختانه او نیز با توجه به عملکردش در جهان، شاهد هستیم که بسیار منفعل شده و دیگر نمی‌تواند حتی نقش استکباری خود را نیز به خوبی ایفا کند. حسن بیگی با تاکید براینکه ما در جلسه روز یکشنبه این اقدام اخیر امارات را بررسی خواهیم کرد، گفت: ما پادزهرهایی برای هرگونه اقدامی که کشورهای تابع آمریکا بخواهند انجام دهند، داریم و می‌توانیم
مقابله به مثل کنیم.

captcha
شماره‌های پیشین