293
شنبه، ۲۱ مرداد ۱۳۹۶
15
واکنش گسترده هنرمندان به شهادت رزمنده ایرانی توسط تکفیری‌ها

ایستاده در غبار

شهادت ستوان‌یکم پاسدار، شهید محسن حججی به‌دست تکفیری‌ها موجی از واکنش‌ها را میان هنرمندان و سلبریتی‌های ایرانی برانگیخت.

حججی و جدیدترین تصویر جامعه ایرانی

صبح نو

واکنش گسترده هنرمندان به شهادت رزمنده ایرانی توسط تکفیری‌ها

ایستاده در غبار

شهادت ستوان‌یکم پاسدار، شهید محسن حججی به‌دست تکفیری‌ها موجی از واکنش‌ها را میان هنرمندان و سلبریتی‌های ایرانی برانگیخت.


«نه تنها فرزند دو ساله‌ات بلکه تمام ایران به شما افتخار خواهند کرد و یادتان همیشه زنده است و دلمان کباب!» این‌ها را خانم پریناز ایزدیار، در صفحه شخصی خودش در اینستاگرام نوشته است. خطابش به پاسدار 25 ساله شهید نجف‌آبادی است که حالا همه ایران او را می‌شناسند. رزمنده ایرانی که هفته گذشته تصویر اسارتش توسط نیروهای تکفیری در منطقه‌ای بین عراق و سوریه دست به دست می‌شد. دعا و ختم قرآن‌های متعددی بین کاربران برای زنده ماندنش نذر شد اما در نهایت گویا رزمنده جوان ایرانی تقدیرش با شهادت رقم خورده بود.
تصویر با عظمت حججی در لحظه اسارت اما شبیه تصویر یک اسیر نبود. او حتی در آن لحظه که تروریست کریه‌المنظر تکفیری با خنجری در دست چپ، او را رو به دوربین نگاه داشته بود تا به‌زعم خودش از لحظه فاتحانه جبهه نبرد تصویر به یادگار بگیرد، با نگاهی مصمم به دوربین خیره شده بود بدون حتی یک چروک پیشانی. تصویری که بیش از همه صلابت و استحکام درونی و روانی رزمنده ایرانی را به تصویر کشیده بود تا ضعف و زبونی‌اش را. آقای هادی حجازی‌فر بازیگر فیلم‌هایی چون «ایستاده در غبار» و «ماجرای نیمروز» درباره نگاه مصمم حججی در صفحه شخصی خودش چنین نوشته است:
«آقا محسن جان! برادرِ بی سرِ سربلندم! ممنون از استواری صورت مردانه‌ات! از آن چشم‌های بی‌ترس و حواس جمعت که می‌داند این تصویر قرار است معرف قد و قامت یک ملت و تاریخ باشد در مبارزه و جهاد با جهل و شیطانِ خدانما! آقا محسن جان! خوش به حال تو که حضور مردانه و دست‌بسته‌ات در برابر کراهت جلادِ هراسان اسلحه به دست، با آن دودهای داغ پر از غم و آن خیمه و بیابان و لب‌های خشک، یادآور تصویرهای ذهنی‌مان از روضه‌های کودکی و اکنون‌مان شده است. هرگز چنین سری را تیغ اجل نَبُرد، کائن سر ز سربلندی بر ساق عرش ساید...»
سرکنگبین تروریست‌های تکفیری برای تخفیف و تحقیر رزمنده ایرانی صفرا فزوده بود. تصویر قرار بود برای ایجاد هراس و ترس منتشر شود اما حالا نه تنها مردم عادی بلکه سلبریتی‌های هنری و فرهنگی هم رزمنده اسیر را نه یک اسیر بلکه یک قهرمان می‌دانند. قهرمان ملی که حتی در دستان دشمن مخوف هم ذره‌ای هراس و ترس به خود راه نداده و با ابروان و چشمانی مصمم، به انتظار تقدیر خود نشسته است. رامبد جوان با اشاره به همین موضوع نوشته است: «اضطراب چشمان قاتل و آرامش نگاه تو، مرز روشن حق و باطل است.»
رضا صادقی، خواننده هم با مقایسه این موضوع و اتفاقی که چندی قبل در صحن علنی مجلس افتاد، حججی را نماینده واقعی ملت ایران می‌داند و می‌نویسد: «نماینده ملت من تویی با اقتدار و وقار نه سلفی‌بگیران بی‌اندیشه. اینجا همه دچار دعوای بعد از انتخاب و انتصاب و آنجا به فکر سرزمین و اعتقادت. نماد وقاری مرد! صلابت نگاه تو و آشوب در چهره قاتل تو. چه دیدنی است جوانمردی جوان سرزمینم. شهید مدافع حرم و حرمت، محسن حججی! درود به مردان با غیرت این ملک!» سیما تیرانداز از بازیگران و هنرپیشگان سینما و تلویزیون هم با اشاره به همین موضوع و انتشار دو تصویر از حججی در صفحه شخصی خود می‌نویسد: «قهرمان من تویی برادر!»
خانم الهام پاوه‌نژاد بازیگر سینما و تلویزیون هم با انتشار تصویری از شهید محسن حججی و پیوستن به هشتگ مجازی این شهید، به یکی از ابیات ماندگار دوران دفاع مقدس اشاره کرد و نوشت: «یاران چه غریبانه، رفتند از این خانه!» فلور نظری هم از دیگر هنرمندانی بود که به این واقعه واکنش نشان داد. نظری که تصویری از دوران نوجوانی حججی را در اینستاگرام شخصی خود منتشر کرده بود، این شهید را قهرمان ملی خواند: «سلام قهرمان ملی! سلام شرف و غیرت! سلام دلاور! سلام مرد! پهلوان! دلیر! سلام شهید بزرگوار! نامت و راهت تا همیشه مانا!»
امین زندگانی که اخیراً سریال «پرستاران» را روی آنتن شبکه یک سیما داشت از دیگر هنرمندانی بود که زبان به تمجید از حججی گشود. زندگانی ترجیح داد در این میان کنایه‌ای هم به موضوع ژن خوب داشته باشد که از سوی یکی از آقازاده‌های سیاسی بیان شده بود: «بنازم آن قامتت را! بنازم آن غیرتت را! تو آن صیدی که صیادت را اسیر مردانگی‌ت کردی! تو آن کوهی که فاتحت را مغلوب صلابتت کردی. تو آن فرزند خلف این خاکی که لایق ایران، نه آن ناخلاف فرزندان ایرانی که وطن‌شان جیب‌شان است و کارشان به توبره کشیدن ثروت ایران و ریشخند بر تو و من و ماست و قامت زشت‌شان! تو آن ژن خوبی. تو شور رقص پرچم ایرانی در آسمان لایتناهی تاریخ ایران! تو آبروی ایرانی!»
این تنها سلبریتی‌ها و هنرمندان نیستند که زبان به تمجید از شهید محسن حججی گشوده‌اند. حججی و عبارات دیگر مشابه مانند «#محسن_حججی، #شهید_محسن_حججی و ...» یکی از هشتگ‌های برگزیده کاربران ایرانی در شبکه‌های مختلف اجتماعی است. جریانی که بیش از همه نشان‌دهنده قدرشناسی جامعه ایرانی از کار بزرگ مدافعان حرم و مبارزه با تکفیری‌ها در عراق و سوریه است. جریانی که از فرط زلال بودن، سلبریتی‌ها و هنرمندان را هم با خود همراه کرده است. انگار مسابقه‌ای راه افتاده در عرض ارادت به آستان کسی که آگاهانه برای دفاع از مفاهیم اعتقادی‌اش داوطلبانه به آغوش مرگ و شهادت رفت. صفحات شخصی هنرمندان ایرانی از نوید محمدزاده و باران کوثری و امیر جعفری تا شهره سلطانی، روشنک عجمیان، مهرداد صدیقیان، محمدحسین مهدویان، محمود رضوی، بهنوش بختیاری، محسن کیایی و امثالهم پر شده از تصویر یک رزمنده با لباس رزم و چهره و نگاهی مصمم که حیثیت مرگ را به بازی گرفته است.

captcha
شماره‌های پیشین