292
چهارشنبه، ۱۸ مرداد ۱۳۹۶
8

خبر

روز گذشته بساط کثیف فروشی‌های خیابان انقلاب جمع شد

چوب تعزیرات بر سر رستوران‌ها

بازدید سر زده گشت تعزیرات حکومتی به‌همراه نمایندگان دستگاه‌های نظارتی از آشپزخانه‌ها و رستوران‌های محدوده خیابان انقلاب تهران انجام و مقدار قابل توجهی گوشت، مواد غذایی فاسد و غیرقابل مصرف انسانی معدوم شد. وقتی جایی شلوغ و پر رفت و آمد است بالطبع در آن‌جا ، مراکزی همچون تهیه غذا‌، رستوران و فست‌فود تا دلتان بخواهد به چشم می‌خورد‌؛ چرا که در این همهمه جمعیت، بالاخره کسانی هم یافت می‌شوند که زمان صرف غذا خوردن در خانه را نداشته و مجبور باشند به این مراکز برای صرف غذا مراجعه کنند.

صبح نو

روز گذشته بساط کثیف فروشی‌های خیابان انقلاب جمع شد

چوب تعزیرات بر سر رستوران‌ها

بازدید سر زده گشت تعزیرات حکومتی به‌همراه نمایندگان دستگاه‌های نظارتی از آشپزخانه‌ها و رستوران‌های محدوده خیابان انقلاب تهران انجام و مقدار قابل توجهی گوشت، مواد غذایی فاسد و غیرقابل مصرف انسانی معدوم شد. وقتی جایی شلوغ و پر رفت و آمد است بالطبع در آن‌جا ، مراکزی همچون تهیه غذا‌، رستوران و فست‌فود تا دلتان بخواهد به چشم می‌خورد‌؛ چرا که در این همهمه جمعیت، بالاخره کسانی هم یافت می‌شوند که زمان صرف غذا خوردن در خانه را نداشته و مجبور باشند به این مراکز برای صرف غذا مراجعه کنند.

محدوده میدان انقلاب از جمله مناطق شلوغ و پر‌رفت‌وآمد تهران به شمار می‌آید ؛ وجود کتابفروشی‌ها و دانشگاه تهران موجب شده است تا همواره گروه زیادی از جوانان و دانشجویان هم به‌ شمار جمعیت این محدوده بیفزایند؛ به همین علت میدان انقلاب را یکی از پر ازدحام‌ترین نقاط کلانشهر تهران می‌نامند.
با این تفاسیر نمی‌توان از سود‌جویی‌های برخی از گردانندگان مراکز تهیه غذا غافل ماند و این موضوع نه‌تنها در ایران که در سایر نقاط دنیا نیز وجود دارد و این چشم‌های ناظران است که می‌تواند تا حدودی شرایط سودجویی را کنترل کند.
گشت مشترک تعزیرات به همراه نمایندگان دستگاه‌های نظارتی هموازه بازدیدهایی از مراکز مختلف خدمات و عرضه محصولات دارد و امروز ، سه‌شنبه در بازدید سرزده‌، محدوده میدان انقلاب برای بازرسی بهداشتی و صنفی را برگزید تا به کم و کیف عرضه غذا در این واحدهای صنفی پی برد. سوالی مهم برای ماموران گشت مطرح بود و آن این که چرا در محدوده انقلاب مثل برخی نقاط پر رفت و آمد تهران، آشپزخانه‌ها، مراکز تهیه غذا و رستوران‌هایی دیده می‌شود که غذاهای خود مثل جوجه‌کباب و کباب را به قیمت‌های بسیار پایین عرضه می‌کنند؟ و معمولاً هم در ساعات صرف ناهار و شام مشتریان زیادی دارند.
قیمت‌هایی که با یک حساب سرانگشتی همه را متعجب می‌کند و شاید مشتریان هم بارها از صاحب و فروشنده غذا‌، علت ارزان بودن را جویا می‌شوند و آنان نیز در جواب، حاشیه سود پایین و تعداد فروش بالا را علت ارزانی بیان می‌کنند.
در برخی از این واحدهای صنفی، چلو جوجه 170 گرمی به قیمت پنج هزار و 500 تومان به فروش می‌رسد که زیر قیمت اتحادیه و نرخ متعارف است. سؤال این است که آیا این مراکز واقعاً به خاطر فروش بالاتر، قیمت را این‌گونه می‌شکنند یا از کیفیت غذا می‌کاهند؟ که اگر از شق دوم صحیح باشد؛ فاجعه‌ای برای سلامت مردم است. این در حالی است که رسول توحیدلو، بازرس اصناف در گشت مشترک تعزیرات در این خصوص اظهار می‌کند: قیمت اتحادیه چلوجوجه و چلوکباب با توجه به کیفیت مواد اولیه و وزن، متفاوت است اما به طور متوسط قیمت هر پرس چلوجوجه کباب 12 تا 13 هزار تومان و چلوکباب کوبیده حدوداً 14 تا 15 هزار تومان است.
گشت تعزیرات دیروز در مجموع از چهار آشپزخانه بازدید کرد که تقریباً موارد تخلف صنفی و بهداشتی مشابهی داشتند. ماموران گشت مشترک در این گشت با کباب‌ها و جوجه کباب‌هایی مواجه شدند که در یخچال‌های بسیار کثیف و با شرایط و وضعیت بسیار نامطلوب نگهداری می‌شدند؛ رنگ و بوی این کباب‌ها و جوجه کباب‌ها آنقدر نامطلوب و مشمئزکننده بود که همه حاضران جلوی بینی خود را گرفته بودند.
محمد نیازی نماینده سازمان دامپزشکی در این بازرسی گفت: گوشت‌های واحد صنفی یاد شده فاقد مشخصات است و معلوم نیست که چه زمانی و از کجا تهیه شده است چون صاحب این واحد صنفی از ارائه فاکتور خودداری می‌کند همچنین براساس ظاهر و بوی نامطلوب به نظر می‌رسد که گوشت‌ها فاسد هم باشد بنابراین گوشت‌ها فاقد مصرف انسانی است و باید معدوم شود. در این بازدید، در یکی از این آشپزخانه‌ها گوشت‌های مرغ در یخچالی که به گفته صاحب مغازه خراب شده است و از دیروز منتظر تعمیرکار هستند، نگهداری می‌شد، وضعیت این یخچال اسفبار بود.
نماینده دامپزشکی تیم گشت مشترک تعزیرات در این خصوص  اظهار کرد: حوضچه خون در یخچال تشکیل شده است که واقعاً مشمئزکننده و تهوع‌آور است‌؛ آنقدر که بوی نامطبوع آن در فضا پخش شده است .
وی افزود: با توجه به اینکه مرغ‌های داخل یخچال این واحد صنفی دارای تاریخ مصرف است و تاریخ امروز روی بسته‌ها درج شده است، اما شرایط نگهداری و یخچال مناسب نیست بنابراین دستور مصرف سریع داده می‌شود چرا که مرغ تازه تنها 72 ساعت در یخچال قابل نگهداری است.
فاطمه عدلی کارشناس بهداشت در این بازدید  گفت: شرایط ظاهری، ظروف نگهداری غذا و همچنین یخچال و فریزر این واحد صنفی فاقد شرایط نگهداری مطلوب است به طوری که درجه حرارت یخچال 14 درجه سانتی گراد بالای صفر است این درحالی است که دمای یخچال باید بین صفر تا چهار درجه سانتی‌گراد باشد همچنین دمای فریزر باید 18 تا 24 درجه سانتی‌گراد زیر صفر باشد که در این واحد صنفی هفت درجه سانتی‌گراد زیر صفر است.
وی اظهار کرد: در مورد بار میکروبی و آلودگی مواد غذایی نیاز به نمونه‌برداری و آزمایشات دقیق است اما با توجه به ظاهر مواد غذایی، بوی نامطبوع یخچال و فریزر، این واحد صنفی اخطار بحرانی دریافت می‌کند و ظرف 48ساعت آینده پلمب می‌شود.
«خورشت‌های آماده‌ای که در ظرف‌های کثیف به صورت یخ زده و قندیل بسته در یخچال قرار دارند»، «وجود غذاهای بدون در، داخل یخچال» و «بطری‌های حاوی رنگ غذا که به‌جای زعفران و با عنوان برنج زعفرانی و جوجه‌کباب و کباب‌لقمه زعفرانی به خورد مردم داده می‌شود» از جمله وجوه مشترک یخچال‌های این مراکز است.
بهمن حسن بیگی، قاضی تعزیرات و رییس گشت‌های مشترک تعزیرات در این خصوص گفت: این موارد، تخلف بهداشتی و تقلب در کسب محسوب می‌شود و در چارچوب نظام صنفی و قانون تعزیرات باید برخورد قانونی با متخلفان صورت گیرد.
 در یکی از این بازدیدها، متاسفانه کنار آشپزخانه، سرویس بهداشتی قرارداشت که اصلاً روشویی در آن تعبیه نشده بود! که به گفته نماینده بهداشت بار میکروبی و آلودگی داشت.
این فقط تنها مشکل واحد صنفی یاد شده نبود بلکه غذاها به‌جای اینکه روزانه طبخ شود به مقدار زیادی از قبل تهیه شده بود و در یخچال نگهداری می‌شد تا به سفارش مشتری گرم شود.
در این خصوص، خانم فاطمه عدلی نماینده بهداشت گفت: خورشت‌ها و غذاهای رستوران‌ها و آشپزخانه‌ها باید به‌صورت روزانه و تازه تهیه شود؛ غذای پخته‌شده به‌صورت منجمد نباید در یخچال نگهداری شود چراکه زمان مصرف باید یخ‌زدایی شود و این مساله بار میکروبی و احتمال آلودگی غذا را بالا می‌برد.
عدلی همچنین اضافه کرد: این واحد صنفی به جای زعفران از رنگ غذا استفاده می‌کند و با توجه به اینکه استفاده از رنگ‌های غذا در تهیه مواد غذایی از سوی بهداشت و درمان ممنوع اعلام شده است و تنها مراکز صنعتی با حضور مسوول فنی مجازبه استفاده رنگ هستند بنابراین جزو نواقص بحرانی به‌حساب می‌آید و این واحد صنفی از سوی بهداشت و درمان اخطار 48 پلمب می‌گیرد. همچنین راه فاضلاب یکی از آشپزخانه‌ها گرفته بود و البته همسایگان هم شاکی بودند که وضعیت بسیار نامناسب راه آب باعث تجمع سوسک و موش و موجب اذیت و آزار همسایگان است ضمن اینکه بوی نامطلوب فاضلاب هم آزار دهنده است.
کنار این آشپزخانه ، فست‌فود فروشی هم قرار داشت که ماموران از آن هم بازدید کردند‌. در این مغازه‌، پیتزای کوچک یک نفره با نوشابه را پنج هزار تومان عرضه می‌کردند.
بازدید از آشپزخانه پیتزافروشی بسیار سخت بود چراکه با یک بالابر یک نفره اعضای تیم گشت تعزیرات به زیرزمین رفتند که نه تنها دمای آشپزخانه بسیار بالا و نفس‌گیر بود که مواد غذایی نیز در همان شرایط‌، نگهداری می‌شد.
خوراک بندری آماده و سس‌های دست‌ساز در ظرف‌های نامناسب قرار داشتند و کاملاً مشخص بود که قابل مصرف نیست اما صاحب مغازه می‌گفت که اینها را صبح برای مصرف روز تهیه کرده است و وجود سوسیس کالباس‌های یخ‌زده فاقد مشخصات هم نشان می‌داد که به‌صورت فله‌ای خریداری شده‌اند.
بر اساس این گزارش در پایان این بازدید مقدار قابل توجهی گوشت، سیخ‌های کباب و جوجه‌کباب آماده، سوسیس و کالباس یخ‌زده فاقد درج هرگونه اطلاعات تولیدی، ماهی‌های فاسد، سس‌های یخ‌زده و تاریخ مصرف گذشته، خورشت‌های آماده یخ زده، فست‌فودهای آماده و آبلیموهای بدون تاریخ مصرف و تولید با حضور نمایندگان دستگاه‌های نظارتی و جلوی در این واحدهای صنفی مقابل چشم مردم معدوم شد.
نکته قابل توجه این بود که باوجود حضور نمایندگان دستگاه‌های نظارتی و بازدید این واحدهای صنفی اما همچنان مردم در حال خرید غذا بودند و علت انتخاب خود را در وهله نخست، قیمت پایین این آشپزخانه‌ها عنوان می‌کردند!
به نظر می‌رسد علاوه‌بر بار مسوولیت و نظارت دستگاه‌های نظارتی که مسوولیت رسیدگی به سلامت و امنیت مردم را برعهده دارند، آموزش و اطلاع‌رسانی شهروندان نیز بسیار حائز اهمیت است.
رییس گشت‌های مشترک تعزیرات در این بازدید گفت: مردم امکان بازدید از آشپزخانه‌های رستوران‌ها را ندارند و این وظیفه دستگاه‌های نظارتی است تا با دقت نظر و حساسیت بالا نسبت به امنیت و سلامت مردم، اقدامات لازم نظارتی را انجام دهند.
بهمن حسن‌بیگی اظهار کرد: متاسفانه به‌دلیل خلأ‌های قانونی و عدم بازدارندگی جرائم پیش‌بینی شده در قانون، امکان ارتکاب و تکرار تخلف بیشتر می‌شود و این روند نیاز به بازنگری و اصلاح دارد.
حسن‌بیگی یادآور شد: شهروندان می‌توانند از طریق سامانه 135 سازمان تعزیرات حکومتی یا سامانه ١٢٤ سازمان صنعت، معدن و تجارت تخلفات را برای رسیدگی اعلام کنند تا گشت‌های مشترک تعزیرات حکومتی به همراه دستگاه‌های نظارتی در اسرع وقت و به‌صورت سرزده به تخلفات و شکایات
رسیدگی کنند.

 

captcha
شماره‌های پیشین