292
چهارشنبه، ۱۸ مرداد ۱۳۹۶
5
سفر هیأت حماس تأکیدی بر حمایت تهران از مقاومت است

آغوش باز ایران برای حماس

«اقدام عباس در قطع حقوق نوار غزه و تحریم‌ها علیه حماس این جنبش را با قدرت به آغوش ایران بازگرداند... تحکیم مقاومت در کرانه باختری می‌تواند، عنوان مرحله آتی باشد و حضور «عاروری» در بیروت و تهران پیامی قوی برای اسرائیل است».

خبر

صبح نو

سفر هیأت حماس تأکیدی بر حمایت تهران از مقاومت است

آغوش باز ایران برای حماس

«اقدام عباس در قطع حقوق نوار غزه و تحریم‌ها علیه حماس این جنبش را با قدرت به آغوش ایران بازگرداند... تحکیم مقاومت در کرانه باختری می‌تواند، عنوان مرحله آتی باشد و حضور «عاروری» در بیروت و تهران پیامی قوی برای اسرائیل است».

در‌حالی‌که محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان درحال تشدید تهدیدهای خود درباره قطع کمک‌های مالی و حقوق کارمندان نوار غزه است تا حماس را برای پذیرش شروطی که در طرح اخیر صلح خود ذکر کرده تحت فشار قرار داده و نوار غزه را به زیر چتر حکومتی خود در رام الله بازگرداند، حماس در حال تحقق دستاوردهای دیپلماتیک منطقه‌ای است که برجسته‌ترین آن عادی‌سازی روابط با ایران و گشودن صفحه‌ای جدید از روابط خود با ایران است. همان کاری که با مصر کرد و از طریق محمد دحلان عضو جدا شده فتح و دشمن سرسخت سابق خود، به تفاهماتی با مصری‌ها دست یافت.
درست است که عبدالله دوم شاه اردن در دیداری کم‌سابقه دیروز با محمود عباس در مقر وی در شهر رام‌      الله برای چندین ساعت گفت‌وگو کرد اما روشن است که انزوای محمود عباس و حکومت وی رو به بیشتر شدن است آن‌هم به‌دلیل جمود سیاسی و دیپلماتیک رییس تشکیلات خودگردان، پا به سن گذاشتن و ناخوش احوالی او و نداشتن تحرکات دیپلماسی در 2 سطح عربی و بین‌المللی و تصمیم گیری‌های نادرستش است که بارزترین آن قطع حقوق ده‌ها هزار نفر از کارکنان نوار غزه و شریک شدن در قطع جریان برق نوار غزه است.
پیروزی بزرگی که انتفاضه اخیر قدس اشغالی به دست آورد و توانست مقامات اسرائیل را به برچیدن گیت‌های الکترونیکی از ورودی‌های مسجد الاقصی وادار کند و مساله تشکیل رهبری جایگزین فلسطینی خارج از چارچوب سازمان آزادی‌بخش فلسطین و گروه‌های آن مثل همیشه دردسری بزرگ برای تشکیلات خودگردان و رییس آن بوده و به وضوح این رسوایی را که از آن سخن گفتیم فاش می‌کند اگرچه در عین حال تصمیم او را در توقف تماس‌هایش با اسرائیل به عنوان پاسخی به جنایات‌های این رژیم در قدس اشغالی و برای اعلام همبستگی با انتفاضه قدس گرامی می‌داریم.
عباس در حال از دست دادن نوار غزه است چون تحریم‌های پیاپی که بر مردم این منطقه وضع می‌کند، کاهش حقوق بیش از 60 هزار کارمند غزه و بازنشستگی زودتر از موعد 6 هزار نفر آنها و پرداخت نکردن صورتحساب محموله‌های سوخت برای راه اندازی نیروگاه‌های تولید برق غزه آن گونه که امید داشته بر قدرت حماس تاثیرنگذاشته بلکه معیشت یک میلیون فلسطینی را متأثر کرده و نتایج معکوسی داشته به نحوی که شدت درد و رنجشان و خشم آنها را از تشکیلات خودگردان و شخص محمود عباس بیشتر کرده آن هم در زمانی که عباس در وضعیت بی‌نهایت ضعیفی است.
گشایش روز افزون روابط حماس با ایران آن هم بدون اینکه به رابطه‌ای که با مصر برقرار کرده لطمه بزند می‌تواند کم یا زیاد به زیان محمود عباس و حکومت وی در کرانه باختری تمام شود چون نزدیکی حماس به ایران با هدف تقویت همه اشکال مقاومت در کرانه باختری صورت گرفته تا فشارها بر رِژیم اشغالگر را بیشتر، تشکیلات خودگردان را تضعیف و هماهنگی‌های امنیتی تشکیلات خودگردان با صهیونیست‌ها را از بین ببرد و این مورد آخری چیزی است که خواسته غالب فلسطینیان است.
ریاست هیأت حماس که به دعوت مقامات ایران برای شرکت در مراسم تحلیف رییس‌جمهور این کشور به تهران سفر کرد، برعهده عزت الرشق بود و اسامه حمدان، صالح العاروری و زاهبر جبارین نیز از اعضای این هیأت بودند.
از نظر ما نکته مهم در ترکیب اعضای هیات حماس در تهران، حضور عاروری رییس شاخه نظامی حماس در کرانه باختری بود، فردی که مسوولیت ربودن سه شهرک‌نشین صهیونیست را در سال 2014 و قتل آنها را پذیرفت و اعلام کرد که به انتقام سوزانده شدن محمد ابوخضیر جوان فلسطینی به دست صهیونیست‌ها این واقعه رخ داده است و به دنبال آن اسرائیل و ارتش آن تجاوزی 53 روزه علیه نوار غزه به راه انداختند که در آن شکست خوردند، در‌حالی‌که حماس و دیگر گروه‌های مقاومت قوی‌تر و استوارتر شدند.
ایرانیان بارها در سخنرانی‌های اخیر خود و در میزبانی از کنفرانس بزرگ مقاومت فلسطین که فوریه گذشته در تهران برگزار شد، بر عزم خود برای احیا و گسترش مقاومت در کرانه باختری و قدس اشغالی تاکید کردند و آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم ایران نیز به صراحت از این رویکرد سخن گفت. بنابراین نزدیکی ایران به حماس و گشودن صفحه‌ای جدید از روابط با این جنبش ترجمان عملی حرف آنهاست.
بعید نیست که عاروری که زیر فشارهای آمریکا و اسرائیل مجبور به ترک ترکیه و سپس دوحه شده و احتمالاً در ضاحیه در جنوب بیروت تحت حفاظت حزب‌الله مستقر است، مرد مرحله آتی و نوک پیکان احیای مقاومت ضد‌اشغالگری اسرائیل باشد آن هم به‌دلیل تجربه بالا و روابط گسترده‌ای که با اعضای حماس و هسته‌های آن در داخل فلسطین دارد و همچنین جرأت و شجاعت وی در تصمیم‌گیری‌ها و جلودار بودن وی در خط مقاومت و مخالف‌هایی که با همه اشکال نرمش در رویارویی با اسرائیل دارد.
استقبال امیر حسین عبداللهیان، مشاور رییس مجلس شورای اسلامی ایران از هیأتی از حماس به ریاست عاروری در سفارت ایران در بیروت و انتشار تصاویر این دیدار نیز پیامی آشکار به رژیم صهیونیستی و همچنین تشکیلات خودگردان و محمود عباس بود که می‌گوید مقاومت با کمک ایران به کرانه باختری و اراضی اشغالی 48 بازمی‌گردد.
بی‌شک اقدامات عباس و همچنین تحریم‌های اسرائیل علیه نوار غزه، تسریع روند یهودی‌سازی قدس و هجوم کشورهای عربی برای عادی سازی روابط با اسرائیل همگی انگیزه‌های حماس و چه بسا دیگر جنبش‌های مقاومت برای رفتن به آغوش ایران است.
ایران به دنبال پیروزی قریب الوقوع متحد خود در سوریه و مقاومت متحدانش در یمن و افزایش نفوذ آن در عراق و بازپس گیری برگه مقاومت فلسطین آن هم پس از تقویت مقاومت در لبنان در مقام یک قدرت منطقه‌ای بزرگ در منطقه جلوه‌گر شده است.
در پایان می‌گوییم ایران در محاسبات خود موفق عمل کرده و برگه‌های برنده را در دست دارد و بدون ورود به هیچ جنگ مستقیمی ثمر گرفته است در‌حالی‌که کشورهای عربی میانه‌رو در همه جبهه‌ها شکست خوردند که از جمله آنها محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطین است.

بازداشت افراد و ضبط تعدادی اسلحه
رژیم صهیونیستی چندین فلسطینی را در کرانه باختری دستگیر کرد و در ادامه مدعی کشف و ضبط تعدادی اسلحه شد.
به گزارش فارس و به گفته وبگاه «الرساله»، رژیم صهیونیستی ادعا کرد تمام بازداشت‌شدگان تحت تعقیب دستگاه‌های امنیتی این رژیم بوده‌اند و برای بازجویی به دستگاه‌های ویژه تحویل داده شده‌اند.
در ادامه این گزارش آمده است که نیروهای رژیم اشغالگر به تعدادی از منازل وارد شده‌اند و به وسایل آن خسارت وارد کرده‌اند؛ طی این یورش درگیری‌هایی میان جوانان فلسطینی و نظامیان صهیونیستی رخ داد و برای متفرق کردن جوانان معترض فلسطینی، از گاز اشک‌آور، گلوله‌های پلاستیکی و غیره استفاده شد.

   یادداشت   عبدالباری عطوان
روزنامه‌نگار فلسطینی مقیم لندن

captcha
شماره‌های پیشین