292
چهارشنبه، ۱۸ مرداد ۱۳۹۶
4

خبر

دولت ایران با یک شرکت فرانسوی قرارداد بست

حیله فرانسوی، این بار در امضای یک قرارداد دولتی

فرانسویان دست از سر صنعت خودروی ایران و بازارش بر نمی‌دارند؛ شاید هم حق با آنها باشد، هیچ جای دنیا، بازاری پرتقاضا برای خودرو چون ایران پیدا نمی‌شود و کجا از یک بازار بکر و البته ذوق زده نسبت به خودروهای خارجی بهتر!

البرز ایرانیان، افضل طوس و آرمان در بانک‌های تجارت، آینده و موسسه ملل ادغام شدند

انحلال 3 مؤسسه مالی غیرمجاز

صبح نو

البرز ایرانیان، افضل طوس و آرمان در بانک‌های تجارت، آینده و موسسه ملل ادغام شدند

انحلال 3 مؤسسه مالی غیرمجاز

در نشست شب گذشته شورای پول و اعتبار که به ریاست رئیس کل بانک مرکزی برگزار شد، تصمیم بانک مرکزی درباره مؤسسات غیرمجاز مورد بررسی قرار گرفت.
طبق تصمیم بانک مرکزی و در تفاهم انجام شده، مسوولیت مدیریت دارایی‌ها و بدهی‌های مؤسسات «البرز ایرانیان» به بانک تجارت، «افضل توس» به بانک آینده و «وحدت (آرمان)» به مؤسسه اعتباری ملل محول می‌شود. اعضای شورای پول و اعتبار هم پس از بررسی گزارش بانک مرکزی، این تصمیم بانک مرکزی را در این زمینه تأیید کردند. پیش از این اعلام شده بود، دستور کار شورای پول و اعتبار بررسی رأی هیأت انتظامی بانک‌ها درباره تخلفات دو بانک خصوصی است؛ اما این جلسه حدود سه بار به تعویق افتاد و 2 بار هم به دلیل تداخل با تعطیلات تشکیل نشد. با این وجود، شورای پول و اعتبار پس از 70 روز تشکیل شد، ولی شورا موضوع تخلف دو بانک را در دستور کار قرار نداد.
سیف بازهم به مردم درباره مؤسسات غیرمجاز هشدار داد
آقای ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی، بازهم درباره مؤسسات مالی به مردم هشدار داد و با اشاره به وضعیت نرخ سود در نظام بانکی گفت: در این چهار سال بزرگ‌ترین چالش ما در بانک مرکزی معضل مؤسسات غیرمجاز بود که همواره تزلزلاتی را در اثربخشی سیاست‌های پولی ایجاد می‌کرد. وی افزود: الان با همکاری دستگاه‌های مربوطه به خصوص قوه قضاییه و نیروی انتظامی با صدای بلند به مردم این بیان را می‌رسانیم که سرمایه‌های خود را به نهادی که نمی‌شناسید و نمی‌دانید چه کار می‌کند و مجوز ندارد، نسپارید. سیف خطاب به مردم تأکید کرد که گول نرخ‌های سود بالا را نخورند و ادامه داد: این پیام را سال 92 با این رسایی نمی‌توانستم بگویم، چراکه هجومی را به همراه داشت ولی الان این مؤسسات دیگر وجود ندارند و همه آنها تعیین تکلیف شده‌اند. وی افزود: برای جلوگیری از پیداش و جوانه زدن دوباره این مؤسسات، باید به مردم هشدارهای لازم را بدهیم. مردم باید توجه کنند بازدهی مورد انتظار با ریسک قابل قبول ملاک است. اگر جایی بالاتر از این نرخ را وعده می‌دهد، بدانیم مشکلی وجود دارد و خطر از بین رفتن سرمایه‌هایمان بالاست.
نرخ سود باید کم شود
سیف تصریح کرد: در سایه این دستاوردی که بانک مرکزی با همکاری سایر نهادها به‌دست آورده، امیدواریم در آینده شاهد اثر بخشی سیاست‌های پولی و تصمیمات شورای پول و اعتبار باشیم. وی همچنین ادامه داد: در این مدت نرخ سود بانکی نتوانست به رغم کاهش تورم، پایین بیاید و سیاست‌های شورای پول و اعتبار هم نمی‌توانست عملی شود. سیف تأکید کرد: اکنون تورم تک رقمی شده و نرخ سود باید حتماً از این چیزی که الان است، پایین‌تر بیاید. به گزارش خبر گزاری مهر، رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه نظام بانکی و تسهیلات نظام بانکی و نرخ این تسهیلات نقش مهمی در رقابت پذیر بودن محصولات داخلی دارد، تصریح کرد: باید تلاش کنیم هر چه زودتر به ایجاد تعادل در متغیرهای اقتصادی به‌خصوص نرخ سود اقدام کنیم.

captcha
شماره‌های پیشین