292
چهارشنبه، ۱۸ مرداد ۱۳۹۶
15
«صبح‌نو» کارنامه وزیر پیشنهادی ارشاد را بررسی می‌کند

جهش از معاونت به وزارت

حجت الاسلام حسن روحانی، آقای سیدعباس صالحی را به عنوان وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی به مجلس معرفی کرد.

قاب خبر

صبح نو

«صبح‌نو» کارنامه وزیر پیشنهادی ارشاد را بررسی می‌کند

جهش از معاونت به وزارت

حجت الاسلام حسن روحانی، آقای سیدعباس صالحی را به عنوان وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی به مجلس معرفی کرد.

شاید عبارت «آخوند غیرملبس» عبارات جالبی در توصیف وزیر پیشنهادی رییس‌جمهور برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد. آقای حسن روحانی که در انتخابات 29 اردیبهشت‌ماه ریاست‌جمهوری توانست از دیگر رقبا پیشی بگیرد، روز گذشته لیست کابینه پیشنهادی خود را برای اخذ رأی اعتماد به مجلس شورای اسلامی معرفی کرد. پس از گشودن پاکت، مشخص شد که روحانی، نام سیدعباس صالحی، مرد آرام معاونت امورفرهنگی ارشادِ دولت یازدهم خود را برای وزارت ارشاد نوشته است.

معاون چهار سال قبل وزیر می‌شود؟
صبح روز سه‌شنبه شانزدهم مهرماه 1392 بود که آقای علی جنتی وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون فرهنگی وزارتخانه خود را بعد از مدت‌ها کش و قوس معارفه کرد. شاید کسی آن روز تصور نمی‌کرد معاونِ جدید بعد از چهار سال سکان وزارتخانه را به عهده خواهد گرفت. عمده مسائل و درگیری‌های کاری صالحی در چهار سال گذشته در معاونت فرهنگی مرتبط با کتاب و فضای چاپ و نشر بوده است. از این رو ناشران و نویسندگان بیشترین ارباب رجوع‌های صالحی و معاونت وی در دولت اول حسن روحانی بودند.
سیدعباس صالحی یا بهتر بگوییم حجت‌الاسلام و المسلمین سیدعباس صالحی فرزند آیت‌الله سیدحسن صالحی است.
سیدحسن فروردین‌ماه سال جاری در 90 سالگی دار فانی را وداع گفت. او که در سال 1306 در یکی از روستاهای اطراف فریمان به دنیا آمده بود، قریب به نیم قرن در حوزه علمیه مشهد به تدریس مواد مختلف درسی حوزه پرداخت. چنانکه به «صالحی مدرس» معروف بود. خاندان صالحی‌ها در مشهد به خاندان‌های تدین و خوشنامی معروفند. بی‌جهت هم نبود که بعد از فوت صالحیِ پدر، رهبر معظم انقلاب که از پیش از انقلاب با این خاندان آشنا بودند، در پیامی درگذشت وی را تسلیت گفتند. فرزند آیت‌الله، متولد 1342 مشهد است.

استفاده از درس وحید خراسانی و علم‌الهدی
سیدعباس از 9 سالگی و در سال 1351 راهی حوزه علمیه مشهد شد. عمده تجربیات بعدی حوزوی سیدعباس بین حوزه‌های قم و مشهد در رفت و آمد بوده است. در سال 1360 و بعد از 9 سال راهی حوزه علمیه قم شد و تا سال 1368 مشغول درس خارج شد. طلبه حوزه علمیه قم در اواخر دهه 60 مجدداً به مشهد برگشت و نهایتاً در سال 1376 راهی قم شد. او در عین حال در فلسفه نیز تحصیلات آکادمیک خود را ادامه داد.
او در حوزه و دانشگاه از محضر نام‌های متعددی مانند آیت‌الله وحید خراسانی، آیت‌الله علم‌الهدی، مرحوم شیخ جواد تبریزی، علامه حسن‌زاده آملی و دکتر ابراهیمی دینانی بهره برده و از اوایل دهه 70 به تناوب در حوزه و دانشگاه مشغول تدریس بوده است.
صالحی علاوه بر تجربیات علمی و فلسفی خود دستی هم در رسانه و کتاب دارد. او مدتی در دهه شصت سردبیر مجله حوزه بود.
مسوولیت دفتر تبلیغات اسلامی خراسان در اوایل دهه هفتاد، مدیرمسوولی هفته‌نامه پگاه حوزه، عضویت و مسوولیت شورای برنامه‌ریزی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم و عضویت در هیأت امنای مؤسسه فرهنگی و مطبوعاتی خراسان از دیگر سوابق فرهنگی سیدعباس صالحی است. اوکتاب‌های «دین و دولت در قرون میانه» (عروج، 1374)، «فرد و دولت در اندیشه شیخ مفید و سید مرتضی» (بوستان کتاب، 1378) و«نص محوری در امامت» (بوستان کتاب، 1392) را راهی بازار نشر کرده است.
تفاوت محسوس با اصلاح‌طلبان و اصول گرایان
صالحی در پاییز 1392 بعد از مدت‌ها گمانه‌زنی به عنوان معاونت فرهنگی آقای علی جنتی معرفی شد. صالحی طی 4 سال گذشته سعی کرده است با جریان‌های مختلف حوزه کتاب و نشر روابط حسنه خود را حفظ کند. مدیریت صالحی در معاونت فرهنگی با معاونت فرهنگی سال‌های اصلاحات و دولت‌های نهم و دهم تفاوت‌های محسوسی دارد. ممیزی را می‌توان مهم‌ترین نقطه التهاب معاونت فرهنگی ارشاد در همه دوره‌ها دانست.
 او به سبب ریشه‌های عمیق دینی و مذهبی خود تلویحاً نشان داده است که مانند اصلاح‌طلبان و جریان‌های افراطی روشنفکری حوزه نشر، حتی در مقام اظهارنظر قائل به نفی اصل موضوع نیست اما در عین حال در حیطه اجرا هم لبه بسیار تیزی برای این موضوع قائل نیست.
از این نظر عملکرد او نه اصلاح‌طلبانه است و نه شباهتی با اصول گرایان دولت‌های نهم و دهم دارد. او در عین اینکه اصول گرایانه از چهره‌های مختلف ادبیات انقلاب تمجید می‌کند، ولی ابایی هم ندارد که لب به تمجید از آقای محمود دولت‌آبادی گشوده و او را برای رفع دلخوری‌هایش در دفتر خود مهمان کند و بعضی ملاحظات درباره صادر نشدن مجوز نشر اثر بحث‌برانگیز او «زوال کلنل» را که تا مرحله صدور مجوز هم پیش رفته بود، با او در میان بگذارد. صالحی از خود صاحب نظر و تحلیل است و به همین دلیل هم موضع و نگاه خاصِ خودش را در حیطه مدیریت فرهنگی دنبال می‌کند.

مرد محتاط
صالحی مرد اظهارنظرهای تندِ سیاسی نیست. برخلاف وزیر سابق و فعلی ارشاد بسیار محتاطانه با موضوعات حیطه کاری خود برخورد می‌کند. اظهارنظرهای او حتی در ملتهب‌ترین موضوعات چهار سال گذشته هم جریان‌های تند خبری و هیجانی ایجاد نمی‌کند. قائل به اصلاح و تعامل تدریجی با همه جریان‌های حوزه کاری خود است. او در مقام اجرا طی چهار دوره برگزاری نمایشگاه کتاب تقریباً سعی کرده سلیقه‌های مختلف فکری و صنفی حوزه نشر را دخیل کند. از این جهت هرچند جریان‌های مختلف فکری از او رضایت کامل ندارند اما در عین حال ناراضی هم نیستند و مدیریت او را گامی رو به جلو برای اصلاح فرایندهای معاونت فرهنگی تفسیر کرده‌اند.
معاون توئیتری
او چند ماهی است که در شبکه اجتماعی توئیتر هم حضور نسبتاً فعالی دارد. توئیت‌های صالحی کمی صریح‌تر از شخصیت او در دنیای واقعی و رسانه‌ها هستند. همزمان با درگذشت مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی با انتشار توئیتی انتقادی، از رفتارهای چند سال اخیر با رییس فقید مجمع تشخیص مصلت نظام انتقاد کرد.( تلویزیون پیاپی تصویر هاشمی رفسنجانی را نشان می‌دهد، دختر نه ساله‌ام می‌گوید من تا حالا این آقا را در تلویزیون ندیده‌ام، از پاسخ می‌مانم) توئیتی که در نهایت تبدیل به یک هشتگ و ژانر طنز و مزاح شد. او همچنین یک ماه قبل در واکنش به انتشار اخباری در مورد اتهام سرقت علمی تز دکترای رییس‌جمهور از یکی از مقالاتش چنین توئیت کرد: «بحران‌سازان به منازعات انتخاباتی ادامه می‌دهند. لطفاً بنده را وارد حاشیه‌سازی‌های سخیف نکنند.»
اظهارنظر توئیتری او درباره موضوع آتش به اختیار هم از دیگر توئیت‌های پر سر و صدای آقای معاون بود. او در توئیت‌های جداگانه‌ای درباره این موضوع نوشته بود:«اقدام آتش به اختیار در کلام و منطقِ رهبری، یعنی فعالیت‌های فرهنگی خودجوش، غیردستوری، اما در چارچوب قانون و اخلاق. از این واژه چماق نسازیم.» و «سوءاستفاده از آتش به اختیار را باید جدی گرفت. در مواردی کفن‌پوشی، تهدید به اقدام جزایی مستقیم و ... دیده می‌شود. قوه قضاییه نادیده نینگارد.»

مسائل بلاتکلیف موسیقی و سینما
صالحی حالا به عنوان وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی به مجلس شورای اسلامی معرفی شده است. کارنامه رو به جلو، نسبتاً آرام و به دور از حاشیه او در معاونت فرهنگی شاید دلیل اصلی انگیزه رییس‌جمهوربرای معرفی وی باشد. با این حال عباس صالحی با مشرب و مرامِ معاونت فرهنگی احتمالاً در وزارتخانه با چالش‌های جدی‌تری روبه‌رو باشد. آثار و اهالی سینما و موسیقی به اندازه آثار و اهالی حوزه کتاب و نشر، چندان بی‌حاشیه و بدون سر و صدا نیستند. او باید در مورد مصادیقی مانند فیلم‌های توقیفی و لغو کنسرت‌ها نظر و اقدام کند. اینکه معاون فرهنگی دولت یازدهم می‌تواند مشرب مدیریتی خود را در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت دوازدهم هم ادامه دهد یا نه، سؤالی است که باید برای پاسخ آن منتظر زمان بود.

captcha
شماره‌های پیشین