291
سه شنبه، ۱۷ مرداد ۱۳۹۶
7
نتایج بررسی مصرف سیگار در میان دانشجویان منتشر شد

دانشگاه‌های دودکشی!

یافته‌های محققان دانشگاهی ایران نشان می‌دهد پسران نسبت به دختران، آمادگی بیشتری برای جذب شدن به مصرف سیگار دارند و داشتن دوستان صمیمی سیگاری در این امر اهمیت زیادی دارد. محققان دانشگاهی ایران در مقاله‌ای «عوامل مرتبط با مصرف سیگار در دانشجویان : کاربرد الگوی باور بهداشتی» را بررسی کرده‌اند.

سفر به میقات - 2

از مدینه تا حلب

صبح نو

سفر به میقات - 2

از مدینه تا حلب

آقای «حسن شمشادی» را پیش‌تر با روایت هایی از سوریه و مدافعان حرم می‌شناختیم . خبرنگار   صدا و سیما  اما این بار ازحرم به سرزمین وحی رفته است  تا روایت های جذاب و خواندنی از حج 96 را برایمان بنویسد. این ستون  حاصل یادداشت های روزانه او از سرزمین وحی است .
مدینه برای مسلمانان جهان، معنای دیگر دارد‌، هر زائری که به مدینه می‌آید دل و جانش را صفا و در زلال نور پیامبر رحمت؟ص؟ و اهل بیت ؟ع؟ روحش را صیقل می‌دهد .
وقتی به مدینه می‌رسی با همه خستگی‌های سفر، بی تابی، بی‌قرار زیارت مسجدالنبی و مزار پیامبر و بقیع.
اما چاره‌ای نیست، باید ابتدا به هتل محل اقامتت بروی و مستقر شوی و کمی بیاسایی، سپس برای زیارت غسل کنی و راهی شوی .
در مسیر هتل تا مسجد‌النبی، در دو طرف خیابان، خرابه‌هایی می‌بینی که با آنچه پیش‌تر درباره مدینه شنیده‌ای تفاوت بسیار دارد‌. اگر چشم بسته به اینجا بیاورنت و بعد وسط برخی از این خرابه‌ها رهایت کنند، تصور می‌کنی یا در حلب سوریه هستی، یا موصل عراق یا کمی نزدیک‌تر، صنعای بمباران شده، پایتخت یمن .
این خرابه و خرابی‌ها، همه به‌خاطر طرح توسعه مسجدالنبی است که مدت‌هاست آغاز شده. در اجرای این طرح صدها ساختمان از جمله ده‌ها هتل و مرکز اقامتی، خریداری، تخلیه و با خاک یکسان شده .
شاید یکی از علت‌های کاهش مدت اقامت زائران ایرانی در مدینه در مقایسه با سال‌های قبل، همین باشد.
به‌رغم کاهش تعداد هتل‌ها و چهار ماه تأخیر در برنامه ریزی حج امسال، که با تعلل طرف سعودی در تمکین به خواسته‌های طرف ایرانی صورت گرفت، با این حال 23 هتل برای اقامت پنج، 6 روزه ایرانی‌ها در مدینه‌النبی اختصاص یافته و هموطنان ما مشکلی از این بابت ندارند .
فاصله هتل محل اقامت ما با مسجدالنبی پیاده حدود 25 دقیقه است، سرویس‌هایی هم برای رفت و برگشت هست اما نظم و ترتیب آنچنانی ندارد .
برای نخستین‌بار می‌خواهیم به حرم برویم، باز هم خوش‌شانسیم که می‌توانیم به سرویس در حال حرکتی برسیم و راهی شویم، پنج دقیقه بعد در ورودی محوطه مزار پیامبرمان هستیم .  نخستین حضور در مسجدالنبی برای هر زائری حال و هوایی متفاوت دارد، برای من و همسفرانم هم همین بود .
چشمت که به گنبد سبز مسجدالنبی می‌افتد، چه بخواهی و چه نخواهی اشک از دیدگانت جاری می‌شود .  سلام می‌دهی و صلوات می‌فرستی و دعا می‌کنی‌. کمی که حالت جا بیاید، آهسته آهسته از نزدیک‌ترین دری که باز باشد، خود را وارد حرم می‌کنی .  به نماز جماعت صبح رسیده‌ایم، در کنار خود سعودی‌ها، زائرانی از ملیت‌های مختلف در صف نماز هستند، با اینکه شمار زائران ایرانی در این روزها در مدینه شاید کم به نظر بیاید، اما آنها را هم در صفوف نماز جماعت می‌توان دید . نماز که تمام می‌شود، بر می‌خیزیم تا بتوانیم خود را به روضه رضوان برسانیم، درهای اصلی که به این قطعه از بهشت ختم می‌شود، بسته است و باید مسجد را دور بزنیم تا بتوانیم در آن جمعیت، هر چه می‌توانیم به روضه رضوان و مزار پیامبر رحمت نزدیک شویم .
بوی خوش رسول الله ؟ص؟، اینجا بیشتر به مشام می‌رسد، می‌ایستیم، دست بر سینه می‌گذاریم، سر تعظیم فرود می‌آوریم و سلام می‌دهیم .
السلام علیک یا رسول الله
السلام علیک یا خیر خلق الله
السلام علیک یا نبی الله و رحمه الله و برکاته
....

  یادداشت
   حسن شمشادی

captcha
شماره‌های پیشین