291
سه شنبه، ۱۷ مرداد ۱۳۹۶
12

خبر

گزارش «صبح نو» از نشست خبری رییس سازمان هنری - رسانه‌ای اوج

فرهنگ و هنر دغدغه هیچ دولتی نیست

سازمان فرهنگی هنری اوج از سال90 فعالیت خود را در حوزه انقلاب، دفاع مقدس و پرداخت به آثار ارزشی در حوزه‌های گوناگونی چون کتاب، فیلم، تجسمی و تئاتر آغاز کرده است. این سازمان در راستای اهدافش طی 6 سال گذشته فعالیت‌های مختلفی را در کارنامه کاری خود ثبت کرده است. در همین راستا، برای تشریح این اقدامات صبح روز گذشته، دوشنبه 16 مردادماه نشست خبری سازمان فرهنگی و هنری اوج با حضور آقای احسان محمدحسنی رییس سازمان، در محل این مرکز برگزار شد.

صبح نو

گزارش «صبح نو» از نشست خبری رییس سازمان هنری - رسانه‌ای اوج

فرهنگ و هنر دغدغه هیچ دولتی نیست

سازمان فرهنگی هنری اوج از سال90 فعالیت خود را در حوزه انقلاب، دفاع مقدس و پرداخت به آثار ارزشی در حوزه‌های گوناگونی چون کتاب، فیلم، تجسمی و تئاتر آغاز کرده است. این سازمان در راستای اهدافش طی 6 سال گذشته فعالیت‌های مختلفی را در کارنامه کاری خود ثبت کرده است. در همین راستا، برای تشریح این اقدامات صبح روز گذشته، دوشنبه 16 مردادماه نشست خبری سازمان فرهنگی و هنری اوج با حضور آقای احسان محمدحسنی رییس سازمان، در محل این مرکز برگزار شد.


 فلسفه شکل گیری این سازمان، بررسی فعالیت‌های آن در 6 سال گذشته، معرفی آثار در حال تولید، پیشرفت‌ها و فعالیت‌های صورت گرفته در حوزه گرافیک، بین‌الملل، کودک و نوجوان و .... از مباحثی بودند که در این نشست مطرح شدند.
محمدحسنی در ابتدای این نشست ضمن تبریک روز خبرنگار از شهید صارمی یاد کرد و آرامشی را که امروز در کشور وجود دارد، مرهون و مدیون شهدای مدافع حرم و صبوری خانواده‌هایشان خواند.

برای جامعه مظلومِ فرهنگ و هنر
وی در ادامه، درباره فلسفه شکل گیری سازمان اوج گفت: تا امروز هرگز فرهنگ و هنر و رسانه دغدغه و اولویت اصلی هیچ یک از دولت‌ها نبوده است. در این فضا ممکن است تغییراتی در سطوح وزیران اتفاق بیفتد اما برای جامعه مظلوم فرهنگ و هنر، در همیشه روی یک پاشنه چرخیده و این حوزه مورد بی توجهی واقع شده است.
 در این میان به فرهنگ اغلب به چشم یک کالای لوکس نگاه شده و خیلی اوقات تنها برای اهداف انتخاباتی از هنرمندان استفاده شده است. انتخابات که می‌شود، همه بسیج می‌شوند هنرمندان را به کارزار انتخابات بیاورند و با برانگیختن احساسات آن‌ها، به عنوان یک ویترین از این گروه بهره مند می‌شوند؛ اما از فردای پایان انتخابات همه چیز تمام می‌شود و انگار نه انگار که هنرمندی وجود دارد. این اتفاق جای تأسف دارد و به گونه‌ای، سوزاندن فرصت‌ها و ثروت کشور محسوب می‌شود، چرا که آنها یعنی هنرمندان ثروت ما هستند.
حتی یک اثر بین‌المللی از روزهای12 تا22 بهمن نداریم
محمدحسنی با اشاره به جشنواره‌های متعددی که در این فضا وجود دارد، بیان کرد: در کنار نگاه موجود، دستگاه‌های مربوطه بلاتکلیف، سردرگم و بی برنامه هستند و 6 دانگ حواس و تمرکزشان را بر برگزاری جشنواره‌های تکراری و بی رمق گذاشته‌اند و هرساله میلیاردها تومان خرج نزدیک به 300 جشنواره‌ای که هست، می‌کنند. با همه این‌ها هر سال دریغ از یک تولید ناب و مؤثری که جای آن خالی است. در واقع نسبتی که در این فضا وجود دارد مصداق ضرب المثل شام و ناهار هیچی است.
همچنین تولیدات و کارهایی که وجود دارند نیز عمدتاً تلخ، خنثی و عقیم هستند.
او در این باره اضافه کرد: نزدیک به چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی گذشته است اما ما هنوز یک فیلم سینمایی که در حد بین‌المللی باشد، از اتفاقات ۱۲ بهمن تا ۲۲ بهمن‌ماه و پیروزی بدون خشونت انقلاب اسلامی مقابل طاغوت نداریم و البته وضعیت ما در حوزه ادبیات، هنرهای تجسمی و موسیقی نیز همین طور است.

تولید محتوا هدف اصلی ماست
حسنی با اشاره به سابقه تشکیل این سازمان گفت: در سال ۹۰ عده‌ای از بچه‌ها دست به دست هم آمدند و تا الان نزدیک به 80 مؤسسه فرهنگی را در داخل و خارج کشور شکل دادند، همچنین ظرف این ۶ سال نزدیک به ۱۱ اثر با ابعاد و تنوع مختلف تولید شدند.
 ما با دغدغه محتوا وارد این میدان شدیم و در عین این که زیبایی و جذابیت برای ما اولویت دارد، اولویت اصلی محتواست. ما با کارها و تولیدات خود حرف می‌زنیم و کارهای ما زیر ذره بین مردم، کارشناسان و مسوولان است. ما با مسوولان توافق کردیم که حرف زدن با آنها و تولید با ما باشد، این یک توافق نانوشته است و ما به این مسیر افتخار می‌کنیم. البته که در این مسیر بی‌غلط هم نبوده‌ و اشتباهاتی داشته‌ایم.
وی ادامه داد: کار اصلی ما سیاستگذاری، برنامه ریزی و پیدا کردن ایده‌های نو و منحصربه فرد است. ما می‌گردیم فکرها، طرح‌ها و پروژه‌های دغدغه مند و قابل توجه را پیدا و تا حد امکان نیروها را برای آن‌ها بسیج
 می‌کنیم.
در این راستا شاید این که ما 11 هزار اثر تولید کردیم تنها افتخار ما نباشد ولی جذب و کمک به رشد استعدادهای
خوش ذوق، مؤمن و مستعد اتفاقی است که به آن مفتخر هستیم و در طول این 6 سال، به مثابه یک گلخانه و لابراتوار مانند پژوهشگاه رویان عرصه هنر، نیروهایی را حمایت کرده‌ایم.
فعالیت‌های اوج در حوزه کودک، نوجوان و گرافیک
برگزاری نمایش‌های میدانی در بیش از 17 استان، اتفاق دیگری بود که محمدحسنی از آن گفت و به 18 هزار مخاطبی اشاره کرد که در قزوین داشتند.
محمدحسنی همچنین از تولید بیش از 700 اثر مستند گفت و از اقدامات گسترده این سازمان در حوزه گرافیک، تبلیغات محیطی روی بیلبوردهای شهرهای مختلف و تولید400 اثر در این حوزه خبر داد. تولید 2 تا3 قسمت از انیمیشن‌های قابل توجه نیز موضوع دیگری بود که وی به آن اشاره کرد.در ادامه، صحبت از حوزه کودک و نوجوان شد و رییس سازمان اوج از تمرکز این سازمان بر تولید آثار مؤثر و
جریان ساز برای این حوزه گفت. وی همچنین عنوان کرد: در بخش بین‌الملل هم اوج تولید مشترک با فیلمسازان خارجی و حضور بین‌المللی داشته است و در حال حاضر ۴۰ شبکه برون مرزی از تولیدات ما استفاده می‌کنند، ولی باید بگویم ما رقیب کانون یا صدا و سیما نیستیم بلکه رفیق و یار آنها هستیم.
پشتیبانی از شبکه‌های نهال، امید و پویا و اجرای برنامه‌های مفرح و فرهنگی در کشورهای جنگ زده‌ای چون سوریه برای کودکان، از دیگر فعالیت‌های مطرح شده توسط محمدحسنی بودند.

حضور در جشنواره با پنج فیلم
پرواز به وقت شام، ساخته آقای ابراهیم حاتمی کیا، تنگه ابوغریب به کارگردانی آقای بهرام توکلی، توهم توطئه، به کارگردانی آقای حمدرضا معتمدی، نائله، ساخته آقای اصغر عباسی و طیب خان، ساخته آقای مسعود ده نمکی نیز از فیلم‌هایی هستند که توسط این سازمان امسال در جشنواره فیلم فجر حضور خواهند داشت. محمد حسنی در ادامه افزود: علاوه براین آثار نزدیک به ۱۲ اثر برای سال ۹۷ تدارک دیده‌ایم که بعد از وارد شدن به چرخه تولید، نامشان را می‌گوییم و خواهید دید که نام‌های غافلگیرکننده‌ای در این بین وجود دارند. همچنین مجموعه‌های پایتخت، سر دلبران، گیله وا، آشوب و .. هم در حوزه سریال در دست تولید است و سه سریال هم در مرحله پیش تولید داریم که یکی از آنها با نام هنگام بیداری جزو الف ویژه‌هاست. مضاف براین ها نزدیک به 15 اثر نیز درحال نگارش داریم.وی با اشاره به «پرواز به وقت شام» اثر جدید ابراهیم حاتمی‌کیا که در دست تولید است، بودجه این پروژه را هشت میلیارد تومان اعلام کرد.
تحول در ساختار مرکز روایت فتح و تجمیع این مرکز با بسیج هنرمندان و سازمان اوج به جهت جلوگیری از موازی کاری در این حوزه، از دیگر موارد مطرح شده در این
نشست بودند.

captcha
شماره‌های پیشین