290
دوشنبه، ۱۶ مرداد ۱۳۹۶
12

خبر

ششمین جشنواره فیلم شهر به کار خود پایان داد

فیلم منتقد شهرداری برنده جشنواره فیلم شهر

ششمین جشنواره فیلم شهر با تقدیر از آثار برگزیده به کار خود پایان داد.

صبح نو

ششمین جشنواره فیلم شهر به کار خود پایان داد

فیلم منتقد شهرداری برنده جشنواره فیلم شهر

ششمین جشنواره فیلم شهر با تقدیر از آثار برگزیده به کار خود پایان داد.

 
جشنواره‌ها همیشه جزو رخدادهایی‌اند که مطابق با گستردگی‌شان در هر حوزه‌ای که برگزار می‌شوند، تکاپو و شوری را به همراه خود می‌آورند. سینما و دنیای هنر هفتم نیز از این غائله مستثنا نیست و جشن‌ها و برنامه‌هایی که در مقاطع مختلف با عناوین گوناگون در آن برگزار می‌شوند، هر چند که ساز و کار آن‌ها چندان درست نباشد، به این فضا رنگ و جان می‌بخشند.
یکی از این جشنواره‌ها که امسال ششمین دوره آن به دبیری آقای سید علی احمدی برگزار شد، جشنواره فیلم شهر است. این رخداد امسال در بخش‌های مسابقه سینمای ایران شامل فیلم‌های داستانی بلند، فیلم‌های داستانی و پویانمایی کوتاه و نیمه بلند، فیلم‌های مستند بلند، فیلم‌های مستند کوتاه و نیمه بلند، بخش مسابقه سینمای بین‌الملل شامل مسابقه فیلم‌های بلند داستانی و مستند، مسابقه فیلم‌های کوتاه، بخش محله شامل «مسابقه» و «ویژه» و بخش جنبی میزبان گروهی از هنرمندان این عرصه شد.
جشنواره فیلم شهر از جمله رخدادهایی است که هر ساله علاوه بر نمایش تعدادی از فیلم‌های جشنواره فیلم فجر، با اعلام فراخوانی از فیلمسازان سینمای ایران و جهان دعوت به حضور می‌کند. امسال نیز در این جشنواره نزدیک به 750 اثر از کشورهای اسپانیا، آرژانتین، مکزیک، برزیل، انگلیس، فرانسه، ایتالیا، پرتغال، هلند، پاکستان، ترکیه، لبنان، قزاقستان، ترکمنستان، استرالیا، کانادا، بلژیک، اتریش و... متقاضی حضور در آن شدند.
علاوه بر این بخش امسال نیز مثل دیگر دوره‌ها نمایش آثاری از جشنواره فیلم فجر رخدادی بود که اتفاق افتاد، بخشی که کم وبیش نام برخی فیلم‌های توقیفی در آن به چشم می‌خورد.

جوایزی که به «سد معبر» و «ماجرای نیمروز» رسیدند
در این بین امسال سه رخداد قابل بحث در این فضا اتفاق افتاد. دریافت جایزه بهترین اثر با محوریت
تهران نگاری برای فیلم سینمایی «سد معبر» یکی از این رخدادها بود. این فیلم که درباره زندگی و فعالیت یکی از مأموران سد معبر شهرداری تهران ساخته شده است، در زمان جشنواره هم حرف و حدیث‌های زیادی در پی داشت. حال در جشنواره فیلم شهر مورد تقدیر قرار می‌گیرد.
رخداد دیگر هم دریافت جایزه توسط آقای محمدحسین مهدویان برای کارگردانی فیلم سینمایی «ماجرای نیمروز» بود. مهدویان که کارگردان مستند انتخاباتی آقای حسن روحانی رییس‌جمهور دوازدهم هم محسوب می‌شود، پس از دریافت جایزه خود با تمجید از آقای سیدمحمود رضوی عنوان کرد: خیلی خوشحالم که نامم کنار دوستانی که قطعاً شایستگی دریافت این جایزه را داشتند، آمد اما تشکر من از محمود رضوی است که نقشش در این فیلم بسیار بیشتر از من بود.
در این مراسم همچنین فیلم «ویلایی‌ها» به کارگردانی منیر قیدی جایزه ویژه دبیر جشنواره را از آن خود کرد. این جایزه توسط خانم شهره پیرانی همسر شهید داریوش رضایی‌نژاد به قیدی اهدا شد.
به گزارش مهر، آقای محمدباقر قالیباف، شهردار تهران در اختتامیه این جشنواره در بخشی از صحبت‌هایش گفت: ما در کلانشهرها آسیب‌ها و چالش‌هایی را می‌بینیم که بخش اعظم آنها ریشه در فقر فرهنگی و محرومیت اجتماعی دارند؛ برای همین هم حل اینها نیازمند حضور هنر و هنرمندانی است که می‌توانند نگاه ما به جهان را زیباتر کنند. بنده به عنوان خدمتگزار شما در مجموعه مدیریت شهری از آغاز فعالیتم درسال ۸۴ تاکنون مبنای کار در شهرداری تهران را بر رویکرد فرهنگی و اجتماعی گذاشتم و خدا را شاکرم که در این مدت زیرساخت‌های فرهنگی هنری شهرداری تهران را ارتقا دادیم. به طور مثال ما امروز ۷۵ کتابخانه شبانه‌روزی داریم که به آن باید باغ کتاب را هم اضافه کنیم.

از کاهش بودجه جشنواره تا ادامه اکران‌های عمومی
آقای مسعود نجفی، مدیر پشتیبانی ششمین دوره جشنواره فیلم شهر، در گفت و گو با «صبح نو» با اشاره به مهمترین اتفاق رخ داده در این دوره بیان کرد: از جمله مهمترین موضوعاتی که امسال شاهد آن بودیم، بحث بودجه بود که با توجه به کم شدن بیش از 50 درصد بودجه نسبت به دوره قبل، برنامه‌ها متناسب با این بودجه در نظر گرفته شدند ولی با این وجود خیلی از بخش‌ها از جمله بین الملل پررنگ‌تر از پارسال برگزار شد. در این دوره افراد بنامی حضور پررنگ پیدا کردند که مؤثر بودند و از بین آنان می‌شود به فیلمبردار ایتالیایی،
پیتر جیمز اشاره کرد که علاوه بر اسکارهایی که دارد، در این دوره در جشنواره کارگاه‌هایی را برگزار کرد که مورد استقبال واقع شد.

انتشار فیلم‌ها و کتاب کارگاه انیمیشن
توجه به انیمیشن در جشنواره امسال موضوع دیگری بود که نجفی درباره آن گفت: با توجه به اهمیت بحث انیمیشن و تأکیدی که مؤسسه تصویر شهر روی این موضوع دارد، امسال سه کارگاه انیمیشن که هر یک بیش از 5 ساعت ادامه داشتند، برگزار شد و در آن‌ها موضوع ساخت انیمیشن در مباحث مختلف به صورت عملی آموزش داده شدند. هر یک از این کارگاه‌ها حدود 150 شرکت کننده داشتند و به دلیل استقبالی که از آن‌ها شد، به زودی مباحث این کارگاه‌ها در قالب فیلم و کتاب جمع آوری می‌شوند تا در اختیار علاقه‌مندان قرار بگیرند.

اکران فیلم‌های جشنواره فیلم فجر
نجفی در ادامه پیرامون نمایش برخی از فیلم‌های جشنواره فجر عنوان کرد: امسال فیلم‌هایی در جشنواره حضور پیدا کردند که طبیعتاً طبق قانون جشنواره فجر درباره نمایش آثار برای بار اول در این جشنواره، کمتر پیش آمده بود که نمایش اول آن‌ها باشد؛ اما در بخش بین الملل ما آثاری را داشتیم که اولین نمایش‌های آسیایی‌شان را تجربه می‌کردند و از سوی دیگر برخی کارهای سینمای ایران مثل «فراری»، «پل خواب» و ... نیز اولین اکران را بعد از جشنواره فجر تجربه می‌کردند. در این میان تقریباً ما هر شب به واسطه فیلم‌هایی چون «21 روز بعد» که به سانس فوق العاده رسیدند، چند شب شلوغ داشتیم.
وی افرود: اتفاق دیگری که امسال افتاد، این بود که با وجود تعلق داشتن سالن‌های پردیس ملت به شهرداری و بانک تصویر شهر، اکران‌های عمومی در این پردیس لغو نشدند و در کنار 5 سالنی که آثار جشنواره را نمایش می‌دادند، یک سالن به اکران‌های عمومی تعلق داشت. از همین رو بودجه جشنواره از محل همین سالن‌ها و مؤسسه تصویر شهر تأمین شد.

چرا جشنواره فیلم شهر؟
نجفی همچنین در پاسخ به این که با وجود جشنواره بزرگی مثل فیلم فجر، این جشنواره چه جایگاه و هدفی را دنبال می‌کند، گفت: هر جشنواره‌ای اهداف و کارکردهای مربوط به خودش را دارد، یکی از مأموریت‌های شهرداری هر شهری، حمایت از فرهنگ، هنر و سینماست. شهرداری تهران نیز در این مسیر با هدف حمایت رویکردی مبنی بر ایجاد رقابت بین فیلم‌ها و حضور هنرمندان، اعطای جوایز، برگزاری بزرگداشت‌ها و ... را در این جشنواره در پیش گرفته است.
مدیر پشتیبانی ششمین دوره جشنواره فیلم شهر در پایان یادآور شد: خوشحال هستم که در کنار حضور فیلمسازان بخش‌های مختلف از جمله سینمایی، ویدئویی، مستند، پویا نمایی، کوتاه، نیمه بلند، محله و بخش عکس، آنونس، تیزر، پوستر سینمایی و...، سه بزرگداشت از چهره‌های شاخص سینمایی چون خانم‌ها ژاله علو، فاطمه معتمدآریا و آقای محمد کلاری صورت گرفت و نکوداشت با شکوهی برای مرحوم حبیب الله کاسه ساز برگزار شد.

 

captcha
شماره‌های پیشین