289
یکشنبه، ۱۵ مرداد ۱۳۹۶
2
مراسم تحلیف دوازدهمین جمهور در خانه ملت برگزار شد

سوگند روحانی

یکصد و بیست و ششمین جلسه رسمی علنی مجلس شورای اسلامی روز گذشته به منظور آیین تحلیف حجت‌الاسلام حسن روحانی رییس‌جمهور با حضور مقامات داخلی و خارجی برگزار شد.

صبح نو

مراسم تحلیف دوازدهمین جمهور در خانه ملت برگزار شد

سوگند روحانی

یکصد و بیست و ششمین جلسه رسمی علنی مجلس شورای اسلامی روز گذشته به منظور آیین تحلیف حجت‌الاسلام حسن روحانی رییس‌جمهور با حضور مقامات داخلی و خارجی برگزار شد.

- حجت الاسلام حسن روحانی رییس‌جمهور درحالی‌که محمد نهاوندیان رییس دفتر او را همراهی می‌کرد در دقایق اولیه آغاز مراسم وارد صحن علنی مجلس شد و مورد استقبال آقای علی لاریجانی رییس مجلس قرار گرفت.
- مهمانان خارجی مراسم تحلیف شامل سران و مقامات کشورهای مختلف در صحن پارلمان مستقر شدند و هیات‌های همراه آنان نیز در جایگاه تماشاگران حضور پیدا کردند.
- نمایندگان مجلس شورای اسلامی در صندلی‌های سبز خود مستقر شدند و صندلی‌های دیگری نیز در کنار صندلی‌های نمایندگان برای قرار گرفتن میهمانان تعبیه شده بود.
- همه وزرای دولت یازدهم در ردیف دوم سمت چپ سالن ساکن شده‌اند و فقط محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در ردیف نخست، سمت راست مجلس در کنار عمار حکیم رییس تحالف شیعی عراق نشست.

مهمانان ردیف اول
- آیت‌الله صادق لاریجانی در سمت راست و آیت الله احمد جنتی در سمت چپ روحانی نشستند. حجت‌الاسلام علی اکبر ناطق نوری، حجت‌الاسلام حسن خمینی، آقای اسحاق جهانگیری، آقای غلامعلی حداد عادل، حجت‌الاسلام علی اصغر حجازی و حجت‌الاسلام محمد محمدی گلپایگانی،  از مهمانان ردیف اول مراسم بودند.
- اشرف غنی احمد زی رییس‌جمهور افغانستان نیز در کنار آیت‌الله آملی لاریجانی نشسته بود و دیگر مقامات خارجی نیز در کنار رییس‌جمهور افعانستان قرار گرفته بودند.
- از میان 290 نماینده مجلس، 254 نفر از وکلای ملت در صحن علنی حضور داشتند که بر این اساس 36 نماینده مجلس غایب بودند.

مهمان صندلی  305
- آقای حسین فریدون، مشاور و دستیار ارشد رییس‌جمهور که اخیراً به‌دلیل اتهامات مالی بازداشت و با وثیقه آزاد شده است نیز، از دیگر دعوت شدگان به این مراسم بود که به‌جای استقرار در صندلی مهمانان، بر صندلی نمایندگان نشسته‌اند. فریدون بر صندلی شماره 305 مجلس نشست که طبق لوح نمایندگان نماینده‌ای روی آن استقرار ندارد.

غایبان مراسم
- سرلشگر محمد‌علی جعفری فرمانده کل سپاه، سردار  محسن رضایی، دکتر محمد باقر قالیباف، آیت‌الله هاشمی شاهرودی رییس شورای حل اختلاف سران قوا و حجت‌الاسلام ابراهیم رییسی از افراد سرشناس غايب در مراسم تحليف روحانی بودند. همچنین هيچ‌يك از روسای جمهور قبلی در مراسم حضور نداشتند.

لاریجانی: تلاش مجاهدانه‌ای برای حل مشکلات کشور نیاز است
علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در ابتدای این مراسم ضمن خوش‌آمدگویی به میهمانان داخلی و خارجی گفت: شرکت بیش از 72 درصد مردم در انتخابات اخیر تعلق خاطر جدی ملت به نظام اسلامی و دخالت در سرنوشت خویش را نشان می‌دهد که از دوراندیشی پیشوای بزرگ ملت ایران حضرت
 امام خمینی ؟ره؟  حکایت دارد که با این تدبیر از استبداد در کشور جلوگیری و راه را برای چرخش نیروها فراهم کرد.
لاریجانی خاطرنشان کرد: اینک که در آستانه دور جدید دولت جناب آقای دکتر روحانی قرار داریم که هم تجربه چهار سال گذشته و هم تغییرات بین‌المللی و منطقه‌ای تلاش مجاهدانه‌ای را برای حل مشکلات کشور ایجاب می‌کند.

آملی لاریجانی: نظام نیازمند مجاهدت‌  مسوولان متعهد کشور است
در ادامه ، لاریجانی از رئیس  قوه قضاییه برای ایراد سخنرانی دعوت کرد. آیت‌الله صادق آملی لاریجانی رییس قوه قضاییه طی سخنانی اظهار داشت: «با تحلیف در این مجلس باشکوه دوره جدیدی در حیات سیاسی کشور گشوده می‌شود، متن سوگندی که رییس‌جمهور محترم یاد می‌کند بسیار مهم و قابل توجه است و از جمله اموری که به وسیله این سوگند بدان ملتزم می‌شود آنکه پاسدار مذهب رسمی و نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی کشور باشد.»
رییس قوه قضاییه در ادامه سخنانش ضمن تبریک به رییس‌جمهور و آرزوی توفیق برای او، خطاب به روحانی عنوان کرد: «نیک بنگرید که تلاش‌ها و اقدامات شما در ترازوی نگاه توحیدی چگونه است و مسلم بدانید هر قدمی که در این طریق و بر این اساس بردارید همه از آحاد ملت، مسوولان و دلسوزان این نظام همکار شما خواهند بود و اینجانب هم به‌عنوان رییس قوه قضاییه هر خدمتی در این مسیر میسر باشد دریغ نخواهم کرد. امروز نظام اسلامی ما نیازمند مجاهدت‌ها و تلاش‌های خالصانه آحاد ملت و خصوصاً مسوولان متعهد کشور است خداوند در این طریق دشوار یار و مددکارتان باشد.»

ادای سوگند
در‌حالی‌که آملی لاریجانی در جایگاه ایستاده بود روحانی هم به او پیوست تا ادای سوگند کند. او پس از ادای سوگند، سخنان خود را آغاز کرد.
روحانی پس از اشاره به مسائل داخلی ایران و حضور میلیونی مردم در انتخابات تاکید کرد که: «گر چه مسوولیت من برخاسته از آراء اکثریت مردم است، اما امروز من به‌عنوان رییس‌جمهوری اسلامی ایران، مکلف به استیفای حقوق و مصالح همه مردم هستم و انجام این تکلیف بدون همراهی و همکاری همه ارکان نظام و حضور و مشارکت آحاد ملت میسر
 نخواهد بود.»

روحانی: امروز روزگار، رونمایی از مادر بمب‌ها
و تحریم‌ها نیست
رییس‌جمهور ادامه داد: «امروز روزگار، رونمایی از مادر بمب‌ها نیست، بیایید از مادر مذاکرات رونمایی کنیم. امروز روزگار رونمایی از مادر تحریم‌ها نیست، بیایید از مادر همکاری‌ها رونمایی کنیم؛ مذاکره‌ای بزرگ بر سر جهان جدیدی که در آن کشوری مانند ایران، برج بلند دموکراسی است.»
او سپس به برجام و نقض عهدهای آمریکا اشاره کرد و گفت: «‌ایران آغازگر نقض برجام نخواهد بود ولی در مقابل بدعهدی‌های آمریکا نیز ساکت نخواهد نشست. جهان بداند هرگونه نقض تعهدات در برجام با واکنش یکپارچه ملت و دولت ایران مواجه خواهد شد؛ باید بپذیریم نیازمند درک مشترک و توافق عملی بر سر مصالح ملی و فرصت‌های ملی هستیم و رو آوردن به تفاهم ملی و همکاری ملی ضرورتی تاریخی است.»
نمایندگان مجلس نیز یک‌صدا با فریاد «احسنت» اظهارات رییس‌جمهور را تائید کرده و حضار جلسه تحلیف نیز وی را تشویق کردند.
روحانی در ادامه گفت: «آنانی که بدعهدی می‌کنند، طومار سیاسی عمر خود را پاره خواهند کرد» حضار جلسه این اظهارات رییس‌جمهور را هم تشویق و تائید کردند.

لاریجانی: منتظر کابینه تازه‌نفس هستیم
پس از سخنرانی رییس‌جمهور دوازدهم لاریجانی گفت: «این روزی است که آغاز راهی جدید برای پویایی در فعالیت‌های اقتصادی کشور است و حضور کشورهای مختلف در این جلسه نشانگر این است که علاقه‌مندند با ایران در ابعاد مختلف همکاری داشته باشند و همان‌طور که رییس‌جمهور محترم هم فرمودند ما در سال‌های آینده به این همکاری افتخار می‌کنیم و آن را موجب ایجاد صلح در منطقه و جهان می‌دانیم. لاریجانی ابراز امیدواری کرد که دولت آتی از توانمندی لازم برای به دوش کشیدن این راه برخوردار باشد و آمادگی این کار را داشته باشد.
رییس مجلس شورای اسلامی در پایان مراسم تحلیف با آرزوی توفیق برای حسن روحانی از دولت خواست که در اسرع وقت دولت آینده را معرفی کند تا کابینه جدید با نفس جدید کارها را به پیش ببرد.

captcha
شماره‌های پیشین