289
یکشنبه، ۱۵ مرداد ۱۳۹۶
1
تحلیل «صبح نو» از رشد تعداد گالری‌ها در سطح شهر

گالری‌هایی که مدام از راه می‌رسند

در کنار سینماها، سالن‌های تئاتر، موسیقی و .... مراکز دیگری وجود دارند که خانه‌ای برای انواع گرایش‌های هنرهایی که از آن‌ها با عنوان تجسمی یاد می‌کنیم، محسوب می‌شوند؛ گالری‌ها و نگارخانه‌ها همان مراکزی هستند که هر هفته با برگزاری نمایشگاه‌های متعددی از هنرمندان حوزه‌های گوناگون دریچه‌ای را به روی دنیای دیگری باز می‌کنند و فضایی را برای نمایش این هنر فراهم می‌آورند.

سکوت برابر گاف‌های بزرگ فدراسیون فوتبال

کلاهت را بالاتر بگذار آقای وزیر ورزش

از قدیم گفته‌اند: «اگر برای هر اشتباه، هزار دلیل بیاورید، می‌شود، هزار و یک اشتباه»؛ این تعبیر واقعی این روزها نه، بلکه ماه‌ها و چند سال اخیر فدراسیون فوتبال است. فدراسیونی که با آن همه ضعف در برنامه‌های اجرایی و ساختاری، ریاست آن در مجمع عمومی عجیب و قریب، از آقای علی کفاشیان به آقای مهدی تاج رسید تا امیدها برای بهتر شدن وضعیت فوتبال، بر باد رود. حالا از فدراسیونی با چنین مدیریتی، چه انتظاری می‌توان داشت، جز سکوت یا توجیه برابر ناکامی‌ها و اتفاقات تلخی که آبروی فوتبال، مردم و حتی کشور را هم زیر سؤال می‌برد.

بیمارستان کودکان حضرت علی اصغر (ع) بالاخره صاحب زمین بازی شد

خنده‌های شازده کوچولو با لباس بیمارستان

«راهرو رو تا انتها برو، بعد از در شیشه‌ای، سمت راست» این نشانی محل افتتاحیه زمین بازی در بیمارستان کودکان حضرت علی‌اصغر (ع) است؛ بیمارستانی که شبیه همه بیمارستان‌های دیگر، مرز غم و شادی، ناامیدی و امید در آن باریک است اما شاید بیراه نباشد اگر بنویسیم در بیمارستان کودکان، این مرز از همیشه باریک‌تر و حتی بلاتکلیف‌تر است. در سرعت بالای اتوبان‌ها و پیچ‌وخم کوچه‌ها و بین دود و گرفتاری تمام‌نشدنی آدم‌ها، گروهی خیّر دور هم جمع شده‌اند تا با کمک هم، فضایی را که کودکان به اجبار در آن قرار گرفته‌اند، حتی اگر کمی هم شده، برایشان قابل تحمل‌تر و شاد کنند. این هدف با همراهی مدیریت بیمارستان حضرت علی اصغر و گروه مهندسان مشاور زِما به نتیجه رسیده است.

ادامه موضع‌گیری‌های منفی تاجیکستان علیه ایران

واژه‌ها را استفاده نکرده، پس فرستادند

فراز و نشیب در روابط تاجیکستان و ایران در سطح بین‌الملل، رویدادی منطقی و با قابلیت پیش‌بینی نسبی محسوب می‌شود و روش فهم رفتاری دولت‌های دارای روابط نیز در این چارچوب، چه در عرصه تئوری و چه در عرصه عملیاتی، چارچوب‌مند و قانون‌پذیر است. منتها همواره استثنائاتی نیز در این میان وجود داشته و دارد که شرایط فعلی همکاری میان تهران-دوشنبه را در این قالب می‌توان تحلیل کرد.

مناطق محروم و مرزی، جایی که خانم دکترجهادگر را به‌وجد می‌آورد

دندان فقرا را درست می‌کنم برای دلم

صبور، پرحوصله و بی‌ادعا؛ دکتر زینب کدخدا، متخصص جراحی لثه، فوق‌تخصص ایمپلنت و عضو هیات علمی دانشگاه تهران را باید این‌گونه توصیف کرد. این پزشک 58‌ساله پای ثابت اردوهای جهادی است، سفرهایی که متخصصان در آن آرام و بی‌صدا دانش‌شان را در کوله‌هایشان می‌ریزند و راهی دورافتاده‌ترین مناطق ایران می‌شوند تا مرهمی باشند برای کسی. دکترکدخدا درگفت‌وگو با «صبح نو» از دیده‌ها و شنیده‌هایش می‌گوید، از اشک‌ها و لبخندهایش و از طعم شیرین کارکردن برای مردم که زیردندان می‌شود مزه مزه‌اش کرد.

سرمقاله

تحلیف با نفی حاکمیت دوگانه

مراسم تحلیف دوازدهمین جمهور در خانه ملت برگزار شد

سوگند روحانی

یکصد و بیست و ششمین جلسه رسمی علنی مجلس شورای اسلامی روز گذشته به منظور آیین تحلیف حجت‌الاسلام حسن روحانی رییس‌جمهور با حضور مقامات داخلی و خارجی برگزار شد.

صبح نو

سرمقاله

تحلیف با نفی حاکمیت دوگانه

«حاکمیت دوگانه» کلید واژه‌ای است که رسانه‌های بیگانه و برخی محافل داخلی همسو با آنان، همواره سعی کرده‌اند آن را دستاویزی برای نشان دادن اختلاف نظر میان مسوولان عالی رتبه نظام نشان دهند. در چهارسال گذشته، بیشترین مانور این محافل بر اظهار نظرها و اعلام مواضع رئیس جمهور متمرکز بوده و هر جا رئیس جمهور نظر متفاوت از رهبری داشته، از آن تعبیر به حاکمیت دوگانه در جمهوری اسلامی شده است؛ در حالی که آنچه در نظام اسلامی حاکم است، چه از نظر جایگاه و شأن ولی فقیه و چه مبنای قانونی آن، فصل الخطاب و نظر نهایی در اداره حکومت نظر رهبری و ولی‌فقیه است. این البته نه به معنای دیکتاتوری و نداشتن حق‌اظهارنظر برای دیگران یا صاحب نظران و آحاد جامعه است، که آزادی بیان یک اصل پذیرفته شده در قانون اساسی است و داب رهبری نیز در اداره امور همواره اتکا به مشورت‌های رسمی و غیر رسمی بوده و هست. از این روی، باید تصریح کرد که ادعای حاکمیت دوگانه در جمهوری اسلامی یک ترفند تبلیغاتی برای نشان دادن اختلاف و شکاف میان مسوولان و بهره برداری‌های سیاسی از آن است. نکته آنکه کاربرد این واژگان، محدود و محصور به دولت و دوره‌ای خاص هم نبوده است؛ در هر دولتی  با هر گرایش متفاوتی، رسانه‌های تبلیغاتی بیگانه آن را در بوق و کرنا کرده‌اند و برآن دمیده‌اند. آقای روحانی رئیس جمهور، روز گذشته در مراسم تحلیف در برابر تریبون‌های داخلی و خارجی وجود هرگونه ادعایی مبنی بر حاکمیت دوگانه در جمهوری اسلامی را رد کرد و صراحتاً گفت: «این کشور حاکمیت دوگانه ندارد و ما تنها یک کشتی و یک کشتی بان داریم». اتخاذ و بیان چنین موضعی از ناحیه رئیس جمهور را در آغاز دوره جدیدی از مسوولیتش، باید بجا و هوشمندانه تلقی کرد و از آقای روحانی خواست در عمل نیز به این سخن خود پایبند بماند و با پرهیز از حاشیه سازی ها و رفتارهای تنش زا، مطابق خواسته رهبری، دوره‌ای آرام را برای کشور و مردم رقم بزند.

captcha
شماره‌های پیشین