288
شنبه، ۱۴ مرداد ۱۳۹۶
6

محرم اسرار مجازی

دسته گلی که ملی پوشان فوتبال در یونان به آب دادند

آفساید ایرانی در زمین صهیونیست ها

خبر، مثل بمب صدا کرد. چاشنی اش هم انتشار ترکیب اولیه تیم یونانی بود که قرار بود در بازی برگشت، مقابل نماینده رژیم صهیونیستی قرار گیرد و برای اولین بار، نام دو ایرانی، در مقابل نام حریف صهیونیستی منتشر شد. اتفاقی که در بازی هم افتاد تا صفحه رسمی توییتر فارسی وزارت خارجه رژیم صهیونیستی با آب و تاب و ذوق و شوق، از این حضور تمجید کند و به این دو فوتبالیست ایرانی، «آفرین» بگوید!

صبح نو

دسته گلی که ملی پوشان فوتبال در یونان به آب دادند

آفساید ایرانی در زمین صهیونیست ها

خبر، مثل بمب صدا کرد. چاشنی اش هم انتشار ترکیب اولیه تیم یونانی بود که قرار بود در بازی برگشت، مقابل نماینده رژیم صهیونیستی قرار گیرد و برای اولین بار، نام دو ایرانی، در مقابل نام حریف صهیونیستی منتشر شد. اتفاقی که در بازی هم افتاد تا صفحه رسمی توییتر فارسی وزارت خارجه رژیم صهیونیستی با آب و تاب و ذوق و شوق، از این حضور تمجید کند و به این دو فوتبالیست ایرانی، «آفرین» بگوید!

پنج شنبه صبح، همه چیز رو به راه بود. حتی تیتر روزنامه های ورزشی. تقریبا همه حتم داشتند که «مسعود شجاعی» و «احسان حاج صفی» هم مثل همه این سی و چند سال و همه ورزشکاران ایرانی، در حمایت از فلسطینیان و اعتراض به رژیم غیرقانونی و غاصب صهیونیستی، مسابقه با نمایندگان آنان را هم تحریم می کنند. این اطمینان وقتی بیشتر می‌شد که این دو، برای شرکت در مسابقه رفت با نماینده صهیونیست ها هم به مناطق اشغالی سفر نکردند. حتی تیتر روزنامه های ورزشی هم رنگ و بوی حمایت از این حرکت آنها داشت.
یکی از روزنامه های ورزشی پنج شنبه هم در صفحه اول خود، نقل قولی از رئیس کمیته صیانت لیگ را منتشر کرد که گفته بود:«شجاعی و حاج صفی را در زمره مدال آوران قدس منظور می کنیم.»
اما همه چیز، به یکباره با غروب خورشید، تاریک شد. ترکیب اولیه تیم ها در مسابقه های برگشت مرحله حذفی راهیابی به «یورولیگ» منتشر شد و نام دو ملی‌پوش ایرانی تیم «پانیونیوس» یونان هم در لیست اولیه برای مسابقه با تیم «مکابی» رژیم صهیونیستی، روی خروجی سایت های خبری رفت.
اتفاقی که بلافاصله با واکنش های مختلف رسانه‌های ایرانی و کاربران شبکه های اجتماعی مواجه شد. اولین دقایق بامداد جمعه وقتی عکس ها، فیلم ها و خبرهای حضوردو بازیکن تیم ملی فوتبال ایران مقابل نماینده رژیم صهیونیستی منتشر شدند، موج بعدی واکنش ها آغاز شد. واکنش هایی که چند ساعت بعدتر، رسمی هم شد و به یک‌باره، هنجارشکنی فوتبالیست های ایرانی، به خبر اول خبرگزاری‌ها و رسانه های ورزشی تبدیل شد. اتفاقی که پیش از این، بی سابقه بود و تنها یک بار در زمین ورزش، آن هم به صورت غیرمستقیم رخ داده بود. این بار اما قضیه کاملا متفاوت بود. آن قدر که پای وزارت خارجه رژیم‌صهیونیستی هم به ماجرا باز شد. «آفرین به مسعود شجاعی و احسان حاج صفی که تابوی مسابقه ندادن با ورزشکاران اسرائیلی را شکستند.» این ذوق زدگی توییتر رسمی وزارت امور خارجه رژیم صهیونیستی از رفتار پنج شنبه شب دو بازیکن ایرانی باشگاه یونانی بود.  پیش از شجاعی و حاج صفی، ورزشکاران ایرانی بارها در مسابقه های ورزشی، مقابل حریفان خود از رژیم اشغالگر قدس حاضر نمی شدند. حتی آقای «اشکان دژاگه» ملی پوش دو تابعیتی تیم ملی فوتبال ایران نیز، حدود 9 سال پیش، قبل از حضور در تیم ملی ایران و زمانی که برای تیم ملی جوانان آلمان بازی می کرد، با وجود تمام جنجال های رسانه ای و تهدیدهای رئیس فدراسیون این کشور، از بازی در برابر تیم صهیونیستی سر باز زد و  وقتی نشریه آلمانی  «Stern» دلیل این حرکت را از او پرسید، گفته بود:: «در رگ های من بیشتر خون ایرانی جاری است تا آلمانی، باید این مسأله را پذیرفت. والدین من ایرانی هستند. ایران، اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد.»
در رقابت های المپیک 2008 پکن نیز، آقای « محمد علیرضایی» اولین شناگر ایرانی حاضر در المپیک به دلیل همگروهی با شناگر رژیم نا مشروع  اسرائیل، از حضور در این رقابت ها انصراف داده بود.
داستان مبارزه نکردن آقای «آرش میراسماعیلی» با حریف صهیونیستی اش در المپیک 2004 آتن، در روزهایی که یکی از امیدهای ایران برای کسب مدال در المپیک بود نیز یکی از معروف ترین ماجراهای ورزشکاران ایرانی در مقابل صهیونیست هاست.
اما حضور دو فوتبالیست ایرانی در بازی پنج شنبه شب مقابل صهیونیست ها، واکنش های فراوانی از سوی نهادهای رسمی داشت. مدیر کل حراست وزارت ورزش و جوانان تاکید کرد که بازی کردن شجاعی و حاج‌صفی در برابر تیم مکابی رژیم صهیونیستی مورد تأیید این سازمان نبوده است و با این دو بازیکن برخورد خواهد شد. آقای «محمدجواد عبا باف» گفت: « به هیچ عنوان این حرکت را تأیید نمی‌کنیم و مسلما طبق مقررات با آن برخورد می‌شود. به احتمال بسیار زیاد شجاعی و حاج‌صفی ازبازی‌های آینده تیم ملی محروم می‌شوند ولی باید منتظر نظر نهایی مسوولان باشیم.»
اما رييس مركز روابط عمومى و اطلاع رسانى وزارت‌ورزش‌وجوانان، بلافاصله پس از انتشار گفت و گوی مدیر کل حراست این وزارتخانه، از موضع او عقب‌نشینی کرد. آقای « مازيار ناظمى» گفت:« اقاى عباباف مطلب خود به اين شكل بيان نكرده و قطعا تصميم گيرى در مورد اين دو بازيكن ملى پوش در حيطه اختيارات فدراسيون فوتبال بوده و آن هم منوط به بررسى تمام جوانب و شنيدن اظهارات اين ملى پوشان است.»
روابط عمومی فدراسیون فوتبال هم در بخشی از بیانیه خود، محتاطانه به این ماجرا پرداخت و مسوولیت را به نوعی از گردن خود برداشت و نوشت: «ضمن محکوم کردن قاطع اتفاق رخ داده، فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران در حال بررسی دقیق و کارشناسی همه‌جانبه ماجرا بوده که بدون شک طی این مسیر می‌بایست پس از گفت و گوی رو در رو با این دو بازیکن و لحاظ کردن نظرات قبلی فدراسیون به نامبردگان انجام شود. بدون شک ورزشکاران پرافتخار ایران زمین همواره نشان داده‌اند که هیچ علاقه ای به رویارویی با رژیم غاصب و اشغالگر صهیونیستی حتی در آوردگاه بزرگ المپیک و جهانی نداشته، ندارند و نخواهند داشت و مرام پهلوانی آنان طی سالیان  زبانزد بوده و اتفاق شب گذشته در خارج از کشور و برنامه های فوتبال فدراسیون بوده است.»
سازمان بسیج ورزشکاران هم در محکومیت حضور دو بازیکن ایرانی در مقابل نماینده رژیم غاصب صهیونیستی بیانیه‌ای را منتشر کرد. در بخشی از این بیانیه آمده است:« مسلما حرکت اخیر دو فوتبالیست در زیرپاگذاشتن رویه همیشگی ورزشکاران ایرانی در مواجه نشدن با غاصبان صهیونیستی، جز ننگِ قرارگیریِ نام ایشان در کنار رضایت دهندگان به ظلم مسمترِ غاصبانِ کودک کش، ثمر دیگری برای ایشان نخواهد داشت و تلاش ها برای ایجاد بازی‌های پوچ سیاسی با مستمسک قرار دادن این اتفاق زشت، اصولا فاقد معنا و صرفا مطمع نظر مریض دلان است.»
اما غیر از صفحه رسمی وزارت خارجه رژیم صهیونیستی، حرکت شجاعی و حاج صفی موافقان و ذوق زدگان دیگری هم داشت. رفتار برخی کاربران شبکه های اجتماعی نیز در مقابل این حرکت  و در حالی که در تمام بازی های ملی مسعود شجاعی، حضور او را در ترکیب به استهزا می گرفتند و آن را تبدیل به یک ژانر کرده بودند، به یکباره در پی مواضع اخیر او درباره فوتبال زنان، آسیب های اجتماعی در ایران و البته بازی کردنش مقابل صهیونیست ها، تلاش کردند او را به قهرمانی مردمی، مدنی و سیاسی تبدیل کنند! کارشناس ورزشی «رادیو فردا» در سلسله توییت ها و پست هایی در کانال تلگرامی خود، عکس هایی از شجاعی را روی دوش هواداران تیم پانیونیوس منتشر کرد؛ عکس هایی که البته با توجه به حذف نماینده یونان در خانه، به نظر نمی رسد که ربطی به اتفاق های پنج شنبه شب داشته باشد. از سوی دیگر برخی چهره های ورزشی چون آقایان «مهدی طارمی» و «علی کریمی» هم با پست های اینستاگرامی، حمایت خود را از شجاعی و حاج صفی اعلام کردند و حضور قابل تأمل آنان مقابل حریف اشغالگر را به دلیل «تعهد کاری به باشگاه» دانستند تا این حرکت را اتفاقا اخلاقی جلوه دهند.
به هر حال، اتفاق پنج شنبه شب گذشته که دو ملی پوش ایرانی رقم زدند، بیش از آن که به تعهد کاری و ورزشی مربوط شود، به مسأله‌ای سیاسی تبدیل شد که سرنوشت آنان را متفاوت از قبل خواهد کرد. اتفاقی که اگر با اندکی هوشمندی بیشتر، جلوی آن گرفته می شد حالا این دو را به قهرمانان وزارت خارجه رژیم صهیونیستی تبدیل نمی کرد.

 

captcha
شماره‌های پیشین