288
شنبه، ۱۴ مرداد ۱۳۹۶
5
سید حسن نصرالله مجاهدت‌های رزمندگان حزب الله را ستود

باز پیروزی؛ باز آزادی اسرا

طی روزهای اخیر، تحولات مهمی در مرزهای لبنان با سوریه رخ داد، چرا که رزمندگان حزب الله لبنان با آزادسازی ارتفاعات شهر عرسال، علاوه بر اینکه توانستند این مناطق را از لوث وجود تروریست‌های گروهک تکفیری جبهه النصره آزاد کنند، توانستند پنج تن از نیروهای خود را از چنگ این عناصر رها سازند و همزمانی این پیروزی با ایام شکست رژیم صهیونیستی در جنگ 33 روزه سال 2006، رنگ و بویی خاص به شهرها و مناطق مختلف لبنان بخشیده است.

ترامپ و دهن کجی به اوباما

صبح نو

سید حسن نصرالله مجاهدت‌های رزمندگان حزب الله را ستود

باز پیروزی؛ باز آزادی اسرا

طی روزهای اخیر، تحولات مهمی در مرزهای لبنان با سوریه رخ داد، چرا که رزمندگان حزب الله لبنان با آزادسازی ارتفاعات شهر عرسال، علاوه بر اینکه توانستند این مناطق را از لوث وجود تروریست‌های گروهک تکفیری جبهه النصره آزاد کنند، توانستند پنج تن از نیروهای خود را از چنگ این عناصر رها سازند و همزمانی این پیروزی با ایام شکست رژیم صهیونیستی در جنگ 33 روزه سال 2006، رنگ و بویی خاص به شهرها و مناطق مختلف لبنان بخشیده است.


عملیات حزب‌الله علیه گروه تروریستی «جبهه النصره» در مرز شرقی لبنان، منجر به پاکسازی ارتقاعات عرسال و آزادی پنج اسیر دربند این گروه تروریستی شد، چرا که با پایان عملیات مقاومت اسلامی لبنان در شرق این کشور، اسرای مقاومت که به اسارت گروه تروریستی جبهه النصره درآمده بودند، آزاد شدند.
مجموعاً هشت عضو حزب‌الله به اسارت جبهه النصره درآمده بودند که پنج نفرشان در عملیات جنوب حلب و سه نفر دیگر در جریان عملیات اخیر اسیر شده بودند.
حزب‌الله با خروج آخرین کاروان حامل عناصر جبهه النصره «موسی کورانی، احمد مزهر، حسن طه،‌ محمد مهدی شعیب و محمد جواد علی یاسین» را در نزدیکی گذرگاه «السعن» واقع در ریف استان حماه سوریه تحویل گرفت.
عملیات آزادسازی عرسال
حزب‌الله لبنان از 21 ژوئن (31 خردادماه) عملیاتی را با هدف پایان دادن به حضور گروه تروریستی النصره در شرق این کشور آغاز کرد. ارتش سوریه و نیروهای متحد آن نیز به موازات ارتش لبنان در این عملیات شرکت کردند و توانستند از سمت سوریه مناطق تحت اشغال جبهه النصره را آزاد کنند. به دنبال حملات گسترده حزب‌الله لبنان که در همان دو هفته اول عملیات بیش از 60 درصد این منطقه آزاد شد، گروه تروریستی النصره مجبور به عقب نشینی و پذیرش توافق آتش بس شد. به موجب این توافق که به وساطت هلال احمر و اداره امنیت عمومی لبنان صورت گرفت، جبهه النصره با مذاکره برای خروج از این منطقه موافقت کرد. عناصر جبهه النصره موافقت کردند که در قبال انتقال امن خود به استان ادلب سوریه، منطقه عرسال را تخلیه کرده و اسرای حزب‌الله لبنان را آزاد کند.
در جریان این توافق، 7 هزار و 777 نفر مسلح به همراه خانواده‌های خود از ارتفاعات عرسال خارج شده و با 116 اتوبوس و 17 آمبولانس به استان ادلب سوریه منتقل شدند.
آزادی سه اسیر؛ پیش از تبادل نهایی
پیش‌تر جبهه النصره، 3 اسیر حزب‌الله را در جریان این توافق آزاد کرد. این 3 اسیر از زمان آغاز عملیات آزاد سازی اخیر در ارتفاعات عرسال و پاکسازی این منطقه، به اسارت این گروه تروریستی درآمده بودند.
شامگاه چهارشنبه گذشته نیز با خروج آخرین اتوبوس‌های حامل تروریست‌ها و افراد غیر نظامی، ارتفاعات عرسال به طور کامل از وجود تروریست‌های النصره تخلیه شد.
استقبال گسترده از اسرای آزادشده حزب الله
در همین راستا، هزاران نفر از مردم لبنان با حضور در شهرک مرزی القاع واقع در استان البقاع در شرق لبنان از پنج اسیر آزادشده حزب الله از چنگ جبهه النصره استقبال کردند.
به گزارش ایرنا از لبنان، در مراسم استقبال از اسیران «عباس ابراهیم» رئیس دستگاه امنیتی لبنان و «ابراهیم امین السید» رئیس شورای سیاسی حزب الله و چند تن از نمایندگان مجلس لبنان شرکت داشتند. قشرهای مختلف مردم به محض ورود کاروان اسیران آزادشده آنها را به دوش کشیدند و هلهله کنان شادی خود را از آزادی آنها ابراز کردند.  در دستان بسیاری از شرکت کنندگان در مراسم پرچم‌های لبنان، حزب‌الله و احزاب دیگر چون جنبش امل، جریان ملی آزاد و حزب سوری قومی اجتماعی دیده می‌شد. این پنج اسیر پس از استقبال گسترده مردم در شهرک القاع راهی شهرهای خود شدند که گزارش‌های مختلف حاکی از استقبال گسترده مردم آن شهرها از این اسرا دارد. پنج اسیر حزب الله که پنج‌شنبه شب آزاد شدند حدود دو سال بود که در گروگان گروه تروریستی تکفیری جبهه النصره قرار داشتند. در مقابل آزادی اسیران حزب الله، نیروهای جبهه النصره ارتفاعات عرسال را ترک کردند و به ادلب سوریه منتقل شدند. بیش از هفت هزار و 700 نفر که شامل نیروهای جبهه النصره، خانواده‌های آنها و پناهجویانی که برای بازگشت به سوریه ابراز تمایل کردند، طی دو روز اخیر ارتفاعات عرسال را ترک کردند.
هفته گذشته نیروهای مقاومت با همکاری ارتش لبنان طی علیه جبهه النصره که سه سال ارتفاعات عرسال را در اشغال خود قرار داده بود، دست به عملیات زدند که در نهایت نیروهای جبهه النصره پس از آنکه بیش از 90 درصد از مناطق تحت کنترل خود را از دست دادند برای مذاکره برای خروج از منطقه اعلام آمادگی کردند.
از نظر ناظران پاکسازی ارتفاعات عرسال گام مهمی در مسیر مبارزه با تروریسم در لبنان و منطقه است.
به نظر می‌رسد لبنانی‌ها قصد دارند پس از موفقیت در آزادسازی ارتفاعات عرسال، مناطق رأس بعلبک و ارتفاعات القاع را نیز از حضور گروه داعش پاکسازی کنند.
سرنوشت جبهه النصره در انتظار داعش
در همین راستا، عباس ابراهیم، مدیرکل امنیت عمومی لبنان به گروه تروریستی تکفیری داعش هشدار داد که اگر مذاکره برای خروج نیروهایش از منطقه رأس بعلبک و ارتفاعات القاع در شرق لبنان را رد کند سرنوشت جبهه النصره در انتظار آن است.
وی این سخنان را در جریان بازدیدش از ارتفاعات القاع مطرح کرد. عناصر داعش از حدود سه سال پیش تاکنون در بخش‌هایی از مناطق شرق لبنان هم مرز با سوریه مستقر شده‌اند.
همزمان نیروهای جبهه النصره نیز در ارتفاعات عرسال حضور داشتند که به تازگی پس از 6 روز نبرد نیروهای حزب الله با همکاری ارتش لبنان علیه این گروه، آن‌ها مجبور شدند این مناطق را ترک کنند.
به نظر می‌رسد لبنانی‌ها قصد دارند پس از موفقیت در آزادسازی ارتفاعات عرسال، مناطق رأس بعلبک و ارتفاعات القاع را نیز از حضور گروه داعش پاکسازی کنند. شنیده‌ها حاکی از آن است که مذاکراتی با داعش در حال اجراست تا بدون درگیری این گروه را مجبور به خروج از منطقه کند. همچنین فرماندهی عملیات حزب الله روز پنج‌شنبه گذشته با صدور بیانیه‌ای پایان حضور تروریست‌های جبهه النصره در ارتفاعات مرزی عرسال لبنان را اعلام کرد. در این بیانیه آمده است: به لطف خدای سبحان و به برکت خون‌های شهیدان و مجروحان و با ایثارگری‌های رزمندگان و حمایت‌های گسترده مردمی از مقاومت در جنگ با تروریسم، اتاق عملیات مقاومت اسلامی پایان پاکسازی ارتفاعات عرسال لبنان و ارتفاعات فلیطه در القلمون غربی (در سوریه) را از لوث وجود تروریست‌های تکفیری جبهه النصره شاخه گروه القاعده در شام اعلام می‌کند.

 

captcha
شماره‌های پیشین