288
شنبه، ۱۴ مرداد ۱۳۹۶
2
دستور کار رهبری برای دولت دوازدهم در مراسم تنفیذ اعلام شد

زندگی آرام برای مردم

توصیه رهبر انقلاب به دولت دوازدهم

تعامل با دنیا ؛ صلابت در برابر استکبار

سرانجام پس از رقابت‌های سیاسی نفسگیر در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم، شاهد برگزاری دوازدهمین جلسه تنفیذ در ادوار تاریخی زیست مردم‌سالاری دینی در جمهوری اسلامی ایران بودیم.

صبح نو

دستور کار رهبری برای دولت دوازدهم در مراسم تنفیذ اعلام شد

زندگی آرام برای مردم

مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری دوره دوازدهم صبح پنج‌شنبه در حسینیه امام خمینی (ره) با حضور مسوولان نظام و شخصیت‌های لشکری و کشوری و سفرای کشورهای خارجی برگزار شد و حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی با تنفیذ رأی ملت، حجت الاسلام حسن روحانی را به ریاست جمهوری اسلامی ایران منصوب کردند.
مهم‌ترین محور بیانات رهبری بدین شرح است:
  اهمّیّت این جلسه از دو نظر است. یکی اینکه آغاز یک دوره‌ مدیریّت جدید کشور است و این امیدواری وجود دارد که ان‌شاءالله مسوولانی که همراه با رییس‌جمهور محترم و منتخب وارد میدان عمل خواهند شد، با ابتکارات جدید، با توانمندی‌های بیش از گذشته، ملّت را خرسند کنند، خوشحال کنند و همین خواسته‌ها و مطالبی را که رییس‌جمهور محترم در بیانات مشروح خودشان بیان کردند، برآورده کنند.
   جهت دوّم این است که این جلسه نماد مردم‌سالاری است. این دوازدهمین جلسه ازاین‌قبیل - از اوّل انقلاب تا امروز - است؛ یعنی ملّت ایران دوازده مرتبه از آغاز انقلاب، در انتخاب مدیران طراز اوّل کشور نقش‌آفرینی کرده‌اند؛ این خیلی مساله‌ مهمّی است.
   یکی از نکاتی که بنده اصرار دارم تکرار کنم و نگذارم از ذهن کسی بیرون برود، حضور دشمن و ترفندهای دشمن است. امیرالمؤمنین (ع) فرمود:  مَن نامَ‌ لَم‌ یُنَم‌ عَنه،‌ اَخَا الحَربِ اَرِق؛(۴) اگر شما در سنگر خوابتان برد، در سنگرِ مقابل شما که دشمن شماست - ممکن است چشمی بیدار باشد، علیه شما فعّالیّت کند؛ نباید خوابتان ببرد، مراقبت را نباید فراموش کنید؛ در همه‌ امور. مسوولان مخاطبان اوّل این سخن‌اند. دشمن مشغول دشمنی است، کارهای گوناگونی انجام می‌دهد؛ منتها به فضل الهی، به توفیق پروردگار، ملّت ایران و مسوولان کشور آبدیده شده‌اند.
   ما را تحریم کردند؛ تحریم البتّه مشکلاتی را برای کشور به وجود می‌آورد، در این تردیدی نیست، لکن تحریم‌ها موجب شد که ما چشممان روی امکانات خودمان باز شد. خیلی از ظرفیّت ها را دارا بودیم، [امّا] نمی‌دانستیم، از آنها غافل بودیم. وقتی تحریم شدیم، به خود آمدیم؛ نگاه کردیم، ظرفیّت های موجود داخلی را پیدا کردیم و از آنها استفاده کردیم. دشمنی‌های صریح دشمن، ما را مقاوم‌تر کرد.
   شما با تکیه بر هویّت انقلابی - این نکته‌ بسیار مهمّی است - با کار جهادی، با حمایت مردمی، با انبوه سرمایه‌های مادّی و معنوی که امروز در اختیار شماست، می‌توانید کشور را پیش ببرید و من سه جهت‌گیری عمده را توصیه می‌کنم:
    جهت‌گیریِ اوّل، پرداختن به مشکلات مردم - امروز در درجه اوّل، مشکلات اقتصادی و معیشتی - است؛ این کارِ اوّلی است که از این سه کارِ همزمان باید انجام بگیرد؛ این اوّلینش است: پرداختن به مسائل داخلی، پرداختن به مشکلات مردم، مساله معیشت و اقتصاد؛ که این را باید ان‌شاءالله به یک نقطه قابل قبولی، در طول این چهارسال برسانید.
    جهت‌گیری دوّم، تعامل گسترده‌ با دنیاست؛ این توصیه‌ همیشگی ماست که این درست نقطه‌ مقابل آن چیزی است که دشمنان ما و سلطه‌گران عالم دنبالش هستند. ما می‌توانیم با دنیا ارتباطات وسیع و گسترده‌ای داشته باشیم، هم به ملّت‌ها و دولت‌های دیگر کمک کنیم، هم از کمک آنها بهره‌مند بشویم؛ حیات اجتماعی بشریّت این‌جور پیش می‌رود: همکاری، همدلی، همراهی، تعامل با دنیا؛ اقلیم ما، جغرافیای ما، امکانات فراوان ما، این را برای ما آسان می‌کند.
    جهت‌گیری سوّم؛ در برابر هر سلطه‌طلبی، با صلابت و قدرت ظاهر بشوید؛ آن سلطه‌طلب هر که می‌خواهد باشد؛ امروز از همه متجاوزتر و وقیح‌تر، رژیم ایالات متّحده آمریکاست؛ در مقابل اینها با صلابت ظاهر بشوید، با قدرت ظاهر بشوید.
    چند توصیه می‌کنم به رییس جمهور محترم و برادران و خواهرانی که در بخش‌های مختلف با ایشان همکاری خواهند داشت که این توصیه‌ها را در نظر داشته باشند. این مسوولیّت را، این توانایی را، امانت بدانید.
    توصیه‌ بعدی این است که وقت‌مان کم است، کارمان بسیار است، اولویّت ها را بایستی رعایت کرد؛ هم در هزینه‌کردها، هم در برنامه‌ریزی‌ها و در همه‌ کارها، نگاه کنید و اولویّت ها را در نظر بگیرید.
   توصیه بعدی این است که با برنامه حرکت کنید. برنامه ششم [توسعه] برنامه‌ جامعی است؛ امسال هم سال شروع برنامه است. البتّه ما تأخیر داریم؛ سال شروع برنامه سال گذشته بود. برنامه ششم،‌ برنامه مهمّی است؛ با برنامه، با دقّت کامل و پیش‌بینی همه امکانات، حرکت انجام بگیرد؛ به برنامه باید اهمّیّت داد.
    توصیه بعدی بنده این است که اتّحاد ملّت را مهم بشماریم. ما هرچه داریم، از وحدت ملّت، از اتّحاد ملّت بین خودشان و از اتّحاد ملّت با مسوولان و مجریان امور کشور داریم؛ این اتّحاد را حفظ کنید. التهاب‌آفرینی نشود؛ دودستگی‌های مضر ایجاد نشود. مردم سلایق مختلف و نظرات مختلفی دارند؛ بسیار خب، با سلایق و نظرات مختلف، بگذاریم مردم در کنار هم زندگی آرامی داشته باشند.
    به میان مردم بروید، با مردم بی‌واسطه مرتبط بشوید، از مردم بشنوید؛ این از کارهای بسیار مهم است. گزارش‌هایی که به ما  می‌رسد، هرچند آن گزارش‌ها صادقانه باشد، امّا خیلی تفاوت می‌کند با آنچه انسان در مواجهه‌ با مردم و رفتن در میان مردم مشاهده می‌کند و می‌بیند.
    قدر نیروهای انقلابی و پُرانگیزه را هم بدانید؛ من به همه مسوولان سفارش می‌کنم. نیروهای مؤمن، پُرانگیزه و انقلابی، کسانی هستند که در مشکلات، کشور را حفظ می‌کنند، دفاع می‌کنند، سینه سپر می‌کنند؛ قدر اینها را بدانیم.
   «تعامل بین‌المللی» نباید ما را از این نکته که دشمنانی هستند که به نابودی ما کمر بسته‌اند، غافل کند. از هر بهانه‌ای هم استفاده می‌کنند. شما موشک ماهواره‌بر به فضا پرتاب می‌کنید، ناگهان می‌بینید که در دنیا جنجال درست کرده‌اند. یک کار علمی، یک کار فنّی، یک کاری که برای یک کشور لازم و بسیار عادی و معمولی است، وقتی شما انجام می‌دهید، می‌بینید جنجال راه می‌اندازند؛ این‌ها نشانه‌های این است که بایستی بیشتر مراقب باشید.

captcha
شماره‌های پیشین