287
چهارشنبه، ۱۱ مرداد ۱۳۹۶
5
خاقان عباسی با پرونده سنگین مالی نخست‌وزیر شد

پاکسازی ناکام در پاکستان

نمایندگان مجلس ملی پاکستان عصر دیروز سه‌شنبه با شرکت در رأی‌گیری درون پارلمانی، »شاهد خاقان عباسی» 59 ساله، نامزد معرفی شده از سوی حزب مسلم لیگ نواز (حزب حاکم فعلی این کشور) را به‌عنوان نخست‌وزیر جدید پاکستان انتخاب کردند.

خبر

صبح نو

خاقان عباسی با پرونده سنگین مالی نخست‌وزیر شد

پاکسازی ناکام در پاکستان

نمایندگان مجلس ملی پاکستان عصر دیروز سه‌شنبه با شرکت در رأی‌گیری درون پارلمانی، »شاهد خاقان عباسی» 59 ساله، نامزد معرفی شده از سوی حزب مسلم لیگ نواز (حزب حاکم فعلی این کشور) را به‌عنوان نخست‌وزیر جدید پاکستان انتخاب کردند.

در این انتخابات خاقان عباسی توانست با کسب 221 رأی - اکثریت دو سوم - (از 342 رأی) از رقبای خود پیشی بگیرد.
در رأی‌گیری دیروز سه شنبه پارلمان ملی، شاهد خاقان عباسی، نوید قمر از حزب مردم، شیخ رشید احمد، کاندیدای مشترک حزب تحریک انصاف و مسلم لیگ شاخه قائد و صاحبزاده طارق‌الله، از حزب جماعت اسلامی چهار نامزد تصدی مقام نخست‌وزیری بودند.
در این انتخابات نوید قمر47، شیخ رشید احمد 37 و نامزدحزب جماعت اسلامی نیز 4 رأی کسب کردند.
روش انتخاب نخست‌وزیر به این شکل است که حزب حاکم و جناح مخالف در مجلس ملی پاکستان، هریک نامزدهای مورد نظر خود را معرفی می‌کنند و انتخاب نخست‌وزیر از بین این نامزدها از طریق انجام یک رقابت به واقع تشریفاتی و رأی‌گیری از نمایندگان مجلس ملی، انجام می‌شود.
مجلس ملی پاکستان اکنون340 کرسی دارد که حدود دو سوم آن در اختیار نمایندگان عضو حزب مسلم لیگ نواز (حزب حاکم) یا احزاب موافق با آن هستند و جناح مخالف تنها 131 نماینده در مجلس دارد. از این روی، کاملاً مشخص است که نامزد معرفی شده از سوی حزب حاکم (شاهد خاقان عباسی) بدون هیچ‌گونه نگرانی، به کرسی نخست‌وزیری دست می‌یابد.
البته این پایان ماجرا نخواهد بود؛ زیرا شاهد خاقان عباسی، نقش یک نخست‌وزیر دم دستی و موقت را برای حزب حاکم ایفا خواهد کرد چرا که نامزد اصلی این حزب، در واقع شهباز شریف، برادر
نواز شریف است. اما از آنجا که شهباز شریف برادر
نواز شریف عضو مجلس ملی پاکستان نیست، وی طی یک فرایند انتخابات میان دوره‌ای که احتمالاً بیش از یک ماه به طول خواهد انجامید، به راحتی یک کرسی خالی مجلس ملی را در اختیار خواهد گرفت.
سپس شاهد خاقان عباسی از سمت نخست‌وزیری استعفا خواهد کرد و شهباز شریف طبق روند
یاد شده، بر این کرسی تکیه خواهد زد.
شهباز شریف، از سرشناس‌ترین سیاستمداران پاکستان محسوب می‌شود که اکنون سروزیر ایالت پنجاب به عنوان مرکز قدرت سیاسی حزب مسلم لیگ نواز است.
شاهد خاقان عباس نیز تا کنون 6 دوره نماینده مجلس ملی بوده و علاوه‌بر تصدی وزارت نفت و منابع طبیعی پاکستان، تصدی وزارت بازرگانی، وزارت تولیدات دفاعی و ریاست شرکت هواپیمایی ملی پاکستان را نیز در دولت‌های گذشته در کارنامه‌اش دارد.
به گزارش ایرنا، دادگاه عالی پاکستان روز جمعه گذشته پس از صدور حکم سلب صلاحیت نواز شریف به عنوان نخست وزیر این کشور به جرم دست داشتن در ماجرای فساد مالی »اسناد پاناما» و پنهان‌کاری در ارائه اطلاعات و حقایق در خصوص دارایی‌های خود و ارائه مدارک جعلی به دستگاه قضایی، به او دستور داد تا هر چه سریع‌تر کرسی نخست‌وزیری را ترک کند.
پس از آن، دستگاه قضایی پاکستان »ممنون حسین» رئیس‌جمهوری این کشور را مکلف کرد تا مراحل قانونی را برای ادامه برقراری دمکراسی در کشور و زمینه‌سازی برای تشکیل دولت جدید انجام دهد.

پرونده مالی سنگین نخست وزیر جدید پاکستان
بعد از رد صلاحیت نواز شریف، حزبش در یک اجلاس ویژه »شاهد خاقان عباسی» وزیر نفت را به‌عنوان نخست وزیر موقت معرفی کردند اما دادگاه به کمک سازمان حسابرسی پرونده مالی وی بالغ بر 220 میلیارد روپیه را بازگشایی کرده است.
به گزارش داون، شاهد خاقان عباسی متهم به خیانت در معاملات واردات گاز آل ان جی در سال 2015 است و »عابد سعید» معاون وزیر نفت، »عمران‌الحق» مسوول شرکت ملی گاز پاکستان »سدرن» و »مبین صولت» یکی دیگر از مقامات وزارت نفت در این فساد مالی با وی همکاری کرده‌اند.
به گزارش دادگاه پاکستان، شاهد خاقان عباسی از پست خود برای کسب منافع شخصی استفاده کرده و به‌عنوان مدیر شرکت هواپیمایی »ایر بلو» و سایر موارد در سازمان حسابرسی و سازمان تحقیقات فدرال پرونده‌های فساد مالی دارد بنابراین نمی‌تواند به‌عنوان نخست‌وزیر معرفی شود.
به گزارش فارس، بعد از برگزاری اجلاس پارلمانی حزب مسلم لیگ شاخه نواز شریف، »شاهد خاقان عباسی» وزیر کنونی نفت به‌عنوان نخست‌وزیر موقت و شهباز شریف به‌عنوان نخست‌وزیر پاکستان معرفی شدند.
ممنون حسین رئیس‌جمهور پاکستان اعلام کرد از یکشنبه 30 آگوست نامزدهای پست نخست‌وزیری می‌توانند مدارک خود را برای تصدی پست نخست‌وزیری به پارلمان ارائه دهند.
احزاب عضو اپوزیسیون سعی دارند نماینده‌ای برای انتخاب شدن به‌عنوان نخست وزیر به پارلمان معرفی کنند. این در حالی است که پیشنهاد عمران‌خان برای تصدی پست نخست‌وزیری شیخ رشید احمد رهبر حزب مسلم لیگ عوامی و سیاستمدار کهنه‌کار پاکستان است.
با پایان یافتن تحقیقات در پی اتهام فساد مالی بر اساس اسناد پاناما، دیوان عالی پاکستان از نواز شریف نخست‌وزیر این کشور سلب صلاحیت کرد و رأی به برکناری او داد.
بر اساس اسناد پاناما، نواز شریف و خانواده او دارای حساب‌هایی در خارج از این کشور بوده و در معاملات چند شرکت ثبت شده در خارج از پاکستان مشارکت داشته‌اند. پس از صدور این حکم، نواز شریف از سمت خود استعفا داد.
قاضی ایجاز افضل خان، روز جمعه گذشته در زمان قرائت این حکم اعلام کرد که صلاحیت نواز شریف به‌عنوان نماینده پارلمان رد می‌شود و به همین دلیل او دیگر نمی‌تواند به‌عنوان نخست‌وزیر به فعالیت بپردازد.
بنا بر تصمیم این دادگاه از محمد اسحاق‌دار، وزیر دارایی پاکستان نیز سلب صلاحیت شده است.

captcha
شماره‌های پیشین