286
سه شنبه، ۱۰ مرداد ۱۳۹۶
4
انتخابات بی سابقه ونزوئلا برگزار شد

آری مجدد به انقلاب بولیواری

در حالی که «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور ونزوئلا رأی آری مردم به تشکیل شورای بازنویسی قانون اساسی را «رأی به انقلاب» توصیف کرد، در درگیری‌های مرگبار میان عناصر راست‌گرای طرفدار غرب و نیروهای پلیس در روز انتخابات در این کشور، دست‌کم 10 نفر کشته شدند. با درخواست رهبران گروه‌های اپوزیسیون برای ادامه اعتراضات، انتظار می‌رود بر دامنه خشونت‌ها در ونزوئلا افزوده شود.

کشور کردستان مولودی که متولد نشده می‌میرد

صبح نو

انتخابات بی سابقه ونزوئلا برگزار شد

آری مجدد به انقلاب بولیواری

در حالی که «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور ونزوئلا رأی آری مردم به تشکیل شورای بازنویسی قانون اساسی را «رأی به انقلاب» توصیف کرد، در درگیری‌های مرگبار میان عناصر راست‌گرای طرفدار غرب و نیروهای پلیس در روز انتخابات در این کشور، دست‌کم 10 نفر کشته شدند. با درخواست رهبران گروه‌های اپوزیسیون برای ادامه اعتراضات، انتظار می‌رود بر دامنه خشونت‌ها در ونزوئلا افزوده شود.

به گزارش شبکه خبری «بی‌بی‌سی» مقامات انتخاباتی در ونزوئلا میزان مشارکت در همه‌پرسی درباره تشکیل مجلس مؤسسان در این کشور را 41.5 درصد (حدود هشت میلیون نفر) اعلام کردند. با این وجود، اپوزیسیون می‌گویند نرخ مشارکت در انتخابات تنها 12‌درصد بوده است. این گروه‌ها اعلام کرده‌اند همچنان به اعتراضات خود در روز دوشنبه نیز ادامه می‌دهند. براساس آمارهای رسمی اعلام شده، حدود 20‌میلیون نفر از واجدان شرایط در این کشور حدوداً 32‌میلیون نفری برای انتخاب 545 عضو مجلس مؤسسان ثبت‌نام کرده بودند. علاوه براین، رأی‌گیری یک ساعت در ونزوئلا تمدید شد تا افرادی که موفق به رأی‌دهی نشده بودند، بتوانند رأی خود را به صندوق بیندازند.

بیشترین نرخ مشارکت به‌رغم کارشکنی مخالفان
نیکلاس مادورو پس از اعلام نتایج اولیه انتخابات در تلویزیون ونزوئلا سخنرانی کرد. این پیروزی بزرگی برای وی و حزب حاکم به‌شمار می‌رود. وی در این سخنرانی از «مردم شجاع ونزوئلا» برای رأی آری به همه‌پرسی تشکر کرد.
نتایج این انتخابات به مادورو اجازه می‌دهد نهاد مقننه این کشور (مجلس ملی) را با شورایی جدید متشکل از 545 عضو جایگزین کند. این اعضا نیز از سوی دولت انتخاب شده‌اند. در حال حاضر گروه‌های اپوزیسیون ونزوئلا اکثریت مجلس ملی را در اختیار دارند. به گفته مادورو، ونزوئلا شاهد یکی از بالاترین نرخ مشارکت در انتخابات اخیر بوده است. وی در این‌باره گفت: «هشت میلیون نفر دربحبوحه تهدیدها درپای صندوق‌های رأی حضور یافتند و رأی دادند. مردم ونزوئلا به دیگران درس دموکراسی دادند.»
اکنون جامعه ونزوئلا به دو قطب کاملاً مخالف تقسیم شده که در یک‌سو مادورو و حامیان وی قرار دارند و در سوی دیگر گروه‌های راستگرای طرفدار آمریکا. روز یک‌شنبه معترضان درحال ساخت موانع خیابانی و برای رویارویی با پلیس لحظه‌شماری می‌کردند. با تشکیل مجلس مؤسسان، قانون اساسی ونزوئلا بار دیگر بازنویسی خواهد شد. آخرین‌بار ونزوئلا در زمان ریاست‌جمهوری «هوگو چاوز» و در سال 1999 شاهد اصلاح و بازنویسی قانون اساسی خود بود.
گفته می‌شود«سیلیا فلورس» همسر مادورو و چندتن از دوستان نزدیک رئیس‌جمهور این کشور به عضویت این مجلس مؤسسان انتخاب شده‌اند. مشارکت بالای مردم در این همه‌پرسی در حالی بود که اپوزیسیون مشارکت در انتخابات را تحریم و از معرفی نامزد خودداری کرده بود. «هنری راموس آلوپ» از رهبران گروه‌های مخالف دولت ونزوئلا اعلام کرد که تنها 2.5 میلیون نفر از واجدان شرایط در ونزوئلا در همه‌پرسی اخیر شرکت کرده‌اند.
گروه‌های اپوزیسیون دوهفته پیش همه‌پرسی غیررسمی را برگزار کردند که به گفته آنها بیش از هفت میلیون نفر از مردم این کشور در آن، تشکیل مجلس مؤسسان قانون اساسی را رد کرده‌اند. این گروه‌ها از مردم خواسته بودند تا در روز رأی‌گیری از خانه‌های خود خارج نشوند. به گفته ناظران، میزان مشارکت مردم در این کشور آمریکای لاتین به‌عنوان نشانه‌ای از میزان حمایت مردم از دولت مستقر تعبیر و تفسیر می‌شد.
با این همه، «تیبیسی لوسنا» رئیس شورای ملی انتخابات ونزوئلا در نشستی خبری اعلام کرد: «انتخابات به‌شکل طبیعی برگزار شد و نیروهای دولتی توانستند خشونت‌هایی را که در تعدادی از شعب اخذ رأی درگرفت، به کنترل خود درآورند.» وی تصریح کرد: «صلح و آرامش پیروز شد. اگر صلح و آرامش در ونزوئلا پیروز شده، این به معنای پیروزی کل کشور است.» مادورو در یکم ماه مه (11 اردیبهشت) در بحبوحه اعتراضات و تظاهرات گروه‌های مخالف دستور برگزاری همه‌پرسی برای تشکیل مجلس مؤسسان و بازنویسی قانون اساسی در این کشور را صادر کرد. وی افزود: «به‌رغم خشونت و تهدیدها علیه انتخابات مجلس مؤسسان، مردم ونزوئلا توانستند نظر خود را ابراز کنند.»
مخالفان مادورو را متهم می‌کنند که وی با برگزاری این انتخابات و تشکیل مجلس مؤسسان تنها درپی افزایش قدرت خود است؛ اما خود مادورو تأکید کرده که برگزاری این انتخابات تنها راه‌حل خروج از بن‌بست سیاسی در این ونزوئلا است که در سال‌های اخیر شاهد مشکلات شدید اقتصادی و سیاسی به دنبال کمبود مواد غذایی و دارو و همچنین نرخ تورم بالاست.

10 کشته حاصل خشونت مخالفان در روز انتخابات
بر اثر خشونت‌ها در روز برگزاری انتخابات دست‌کم 10 نفر از مردم در نقاط مختلف ونزوئلا کشته شدند که «انریک کاپریلس» رهبر مخالفان مسوولیت این کشتار را متوجه نیروهای طرفدار مادورو دانست و آن را «جنایت» خواند. خشونت‌ها و تظاهرات خیابانی در طول سه ماه گذشته در ونزوئلا موجب کشته‌شدن حدود یکصد تن شده است. در این درگیری‌ها یکی از نیروهای پلیس ونزوئلا پس از پرتاب بمب دست‌ساز از سوی مخالفان دولت بر اثر سوختگی شدید جان خود را از دست داد. همچنین دست کم چهار مأمور بر اثر انفجار بمب دست‌ساز، مجروح شدند. به‌نظر می‌رسد راستگرایان ونزوئلا در پی دامن‌زدن به خشونت‌ها پیش از برگزاری مراسم تحلیف اعضای مجلس مؤسسان هستند. این مراسم قرار است فردا چهارشنبه برگزار شود.

آمریکا به‌دنبال دخالت نظامی در حیاط خلوت خود
اما روز یک‌شنبه مقامات ایالات‌متحده اعلام کردند که دور تازه‌ای از تحریم‌های نفتی را علیه صنعت نفت ونزوئلا به اجرا می‌گذارند. وزارت خارجه آمریکا نیز در این‌باره اعلام کرد اقداماتی فوری را علیه «بنیان اقتدارگرایی» اتخاذ خواهد کرد. همچنین «نیکی هیلی» نماینده ایالات‌متحده در سازمان ملل با رد این همه‌پرسی، آن را «انتخاباتی ساختگی» و «گامی درجهت دیکتاتوری» خواند. دولت آمریکا روزهای گذشته اعلام کرده بود که سیزده تن از مقامات ارشد دولتی ونزوئلا را تحت تحریم خود قرار داده است. فرماندهان ارتش و پلیس، رئیس شورای انتخابات و مسوول برگزاری انتخابات مجلس مؤسسان و یکی از معاونان شرکت نفتی دولتی از این تحریم‌شدگان بودند. برخی ناظران معتقدند درصورتی که ایالات‌متحده صنعت نفت ونزوئلا را مورد تحریم قرار دهد، علاوه بر احتمال بالای بروز فاجعه انسانی در این کشور، این موضوع می‌تواند باعث افزایش شدید بهای بنزین در خود آمریکا شود.
در همین‌حال، پرو خواستار برگزاری نشست وزرای خارجه کشورهای آمریکای لاتین برای بحث و بررسی بحران جاری در ونزوئلا شد. از سویی خبرگزاری اسپوتنیک روسیه گزارش کرد «اوو مورالس» رئیس‌جمهور بولیوی معتقد است دولت آمریکا قصد دارد در ونزوئلا دخالت نظامی کند و این پیش‌بینی بر اساس نقشه‌های آمریکا و تعامل دوگانه با کاراکاس شکل گرفته است. به گفته وی، اقدام بعدی آمریکا بعد از تحریم، دخالت نظامی در ونزوئلا خواهد بود.

captcha
شماره‌های پیشین