286
سه شنبه، ۱۰ مرداد ۱۳۹۶
14
چین و روسیه برای سرویس‌های «وی‌پی‌ان» اعمال محدودیت کردند

دست‌اندازهای شرقی برای فیلترشکن‌ها

چین و روسیه به تازگی اقدامات جدی برای محدود کردن «وی‌پی‌ان»‌ها و فیلترشکن‌ها انجام داده‌اند.

خبر

صبح نو

چین و روسیه برای سرویس‌های «وی‌پی‌ان» اعمال محدودیت کردند

دست‌اندازهای شرقی برای فیلترشکن‌ها

چین و روسیه به تازگی اقدامات جدی برای محدود کردن «وی‌پی‌ان»‌ها و فیلترشکن‌ها انجام داده‌اند.


هرچند غرب و کشورهای اروپایی مبتنی بر نظریه جریان آزاد اطلاعات از آزادی مطلق به خصوص در فضای مجازی دفاع می‌کنند با این حال این سیاست از سوی کشورها و جوامع غیرغربی با انتقاداتی همراه بوده و این نگاه را تأییدی بر جریان یک‌سویه اطلاعاتی می‌دانند. وجهی از امپریالیسم خبری و رسانه‌ای که هر نگاه و جریانی غیر از خود را به رسمیت نشناخته و به حاشیه می‌راند. به همین جهت هم این دسته از کشورها همواره سیاست‌هایی در جهت مهار این جریان یک‌سویه اعمال می‌کنند. ایجاد محدودیت برای بعضی محتواهای فضای مجازی از جمله این سیاست‌هاست.
چند روز قبل بود که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه قانون ممنوعیت استفاده از «وی‌پی‌ان» و پروکسی را پس از تأیید در دومای دولتی و شورای فدراسیون این کشور (سنا) امضا و برای اجرا ابلاغ کرد. ظاهراً در روسیه هم بازار استفاده از فیلترشکن و ««وی.پی.ان»» داغ است و مشتریان زیادی دارد. حالا مطابق این قانون، استفاده از ««وی.پی.ان»» و پروکسی برای ورود به سایت‌های اینترنتی غیرقابل دسترس در روسیه منع شده است.
شبکه تلویزیونی «آر.ب.کا» روسیه روز یکشنبه اعلام کرد: قانون ممنوعیت استفاده از ««وی.پی.ان»» و پروکسی اعتبار اجرایی یافته است. روزنامه کامرسانت چاپ مسکو نیز درباره این قانون نوشته است: سازمان نظارت بر ارتباطات جمعی روسیه موظف است، تدابیر ممنوعیت استفاده از
«وی.پی.ان» و پروکسی را توسط مؤسسات ارائه خدمات اینترنتی تدوین و عملیاتی کند.
به گفته رسانه‌های روسی، این قانون برای پیشگیری از پیامدهای زیانبار استفاده از راه‌های شکستن سامانه فیلترینگ تصویب شده است. جریمه نقدی مطابق این قانون برای افراد متخلف پنج هزار روبل (80 دلار) شامل شهروندان عادی و 50 هزار روبل (800 دلار) برای مقام‌های دولتی و شخصیت‌های حقوقی (صاحبان و مدیران شرکت‌ها) اعلام شده است.
به گزارش باشگاه خبرنگاران، این قانون که پیشتر به تأیید مجلس دومای روسیه رسیده بود، استفاده از سرویس‌های وی پیان و دیگر فناوری‌های غیرمجاز عبور از فیلترینگ را ممنوع می‌کند و قرار است از اول ماه نوامبر سال جاری میلادی (حدود 4 ماه آینده) اجرایی شود. رئیس کمیته سیاست‌های اطلاعاتی دومای روسیه اعلام کرد: این قانون فقط دسترسی به وب‌سایت هایی با محتوای غیرقانونی را محدود می‌کند و مشکلی برای وب‌سایت‌های قانونی ایجاد نمی‌شود.

چین علیه «وی‌پی‌ان»
چین که به‌تازگی فعالیت‌های زیادی در زمینه مبارزه با ابزارهای فیلترشکن در این کشور داشته، اخیراً از اپل درخواست کرده که اپلیکیشن‌های ارائه دهنده «وی‌پی‌ان» که قوانین فیلترینگ چین را زیر پا می‌گذارند، از اپ‌استور حذف کند. گفته می‌شود اپل هم در پاسخ به‌این درخواست، اپلیکیشن‌هایی که به‌کاربران چینی امکان عبور از اینترنت فیلتر شده این کشور را می‌دهند، از اپ‌استور چین حذف کرده است.
به گزارش «آی‌تی‌ایران»‌ شرکت اکسپرس «وی‌پی‌ان»، در مطلب اخیر خود اشاره کرد که نامه‌ای را از اپل دریافت کرد که در آن نوشته شده اپلیکیشن مذکور به‌دلیل مغایرت داشتن با قوانین سایبری کشور چین، از اپ‌استور این کشور حذف شده است. اکانت توئیتر رسمی این شرکت نیز این اقدام اپل را تأیید کرد. این شرکت در ادامه پست خود نوشت: «از این تصمیم اپل بسیار ناامید شدیم. این جدی‌ترین و شدیدترین اقدام دولت چین در مبارزه با «وی‌پی‌ان»‌ها در چند سال اخیر محسوب می‌شود و از اینکه شرکت اپل هم در این راستا با کشور چین همکاری می‌کند بسیار ناراحت هستیم». جستجوها نشان می‌دهد که بسیاری از این اپلیکیشن‌های ارائه دهنده «وی‌پی‌ان» برای کاربران چینی از اپ‌استور حذف شده و دیگر قابل دسترسی نیستند.
روز یکشنبه رئیس شرکت Golden Frog که در زمینه نرم‌افزارهای امنیتی و خصوصی فعالیت می‌کند، اعلام کرده که اپلیکیشن VyperVPN این شرکت هم از اپ‌استور حذف شده است. او دراین باره اظهار داشت: «شرکت ما در زمان جدال بین اپل و «اف‌بی‌آی» با افتخار و کاملاً داوطلبانه از شرکت اپل در زمینه تحویل ندادن اطلاعات رمزگذاری شده به این سازمان حمایت کرد اما حال که می‌بینیم اپل به‌راحتی اپلیکیشن ما را از اپ‌استور حذف کرده، بسیار ناامید هستیم. کشور ما دسترسی به اینترنت آزاد در چین را حق طبیعی مردم این کشور می‌داند و انتظار داشتیم اپل هم به این حق مردم چین احترام بگذارد.»

اپل: باید از دولت چین مجوز بگیرید
اپل در بیانیه‌ای اشاره کرده دولت چین از ارائه‌دهندگان سرویس «وی‌پی‌ان» در این کشور خواسته که تا پایان امسال از دولت این کشور مجوز فعالیت کسب کنند. اپل می‌گوید که دولت چین از آنها خواسته اپلیکیشن‌هایی را که خلاف قوانین و مقررات فیلترینگ کشور چین فعالیت می‌کنند، از اپ‌استور حذف کند. البته این برنامه‌ها در اپ‌استور دیگر کشورها بدون هیچ مشکلی به فعالیت خود ادامه خواهند داد.
این اولین باری نیست که اپل بنا به درخواست کشور چین اپلیکیشنی را از اپ‌استور این کشور حذف می‌کند. این اقدام اپل نشان دهنده فرمان‌برداری شدید این کمپانی از دولت چین است و حال که حکومت این کشور تصمیم به نظارت شدیدتر فضای اینترنت گرفته، اپل هم با تمام وجود خواسته‌هایشان را عملی می‌کند.درکل، حذف این برنامه‌ها نشان‌دهنده جدی‌تر شدن اقدامات چین در راستای نظارت و کنترل اینترنت در این کشور است. در گذشته هم چین از دیوارهای امنیتی فایروال قدرتمندی برای ازکار انداختن «وی‌پی‌ان»‌ها استفاده کرده بود. پکن موفق شد فعالیت بسیاری از ارائه‌دهندگان سرویس «وی‌پی‌ان» در کشور چین را متوقف کند و حتی شنیده می‌شد قصد داشته علیه یکی از بزرگ‌ترین ارائه‌دهندگان سرویس «وی‌پی‌ان» که در خارج از چین فعالیت می‌کند، یک حمله سایبری گسترده ترتیب دهد.

 

captcha
شماره‌های پیشین