285
دوشنبه، ۰۹ مرداد ۱۳۹۶
3
در گفت‌وگوی «صبح‌نو» با دو عضو شورای مرکزی مطرح شد

تذکر مؤتلفه به میرسلیم

نامزدی، فقط با 1 درصد آرا در انتخابات 96، یکی از کاندیداهای حاضر در اجماع بزرگ اصول گرایان موسوم به جمنا بود که اقبال چندانی در کسب آرای مجمع ملی نداشت و باید از عرصه انتخابات کنار می‌رفت؛ اما در اولین روز ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، با لباس کارگران به وزارت کشور رفت و بر خلاف میثاقی که بسته بود، در رقابت‌ها ثبت نام کرد.

اصلاح طلبی و قدرت‌طلبی

روحانی پس از جلسه مشترک سه قوه:

همه از نیروهای مسلح حمایت می‌کنند

صبح نو

در گفت‌وگوی «صبح‌نو» با دو عضو شورای مرکزی مطرح شد

تذکر مؤتلفه به میرسلیم

نامزدی، فقط با 1 درصد آرا در انتخابات 96، یکی از کاندیداهای حاضر در اجماع بزرگ اصول گرایان موسوم به جمنا بود که اقبال چندانی در کسب آرای مجمع ملی نداشت و باید از عرصه انتخابات کنار می‌رفت؛ اما در اولین روز ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، با لباس کارگران به وزارت کشور رفت و بر خلاف میثاقی که بسته بود، در رقابت‌ها ثبت نام کرد.

آقای مصطفی میرسلیم، در انتخابات اردیبهشت ماه 96 عنوان کاندیدای حزب مؤتلفه را یدک می‌کشید و این حزب ۲۰ سال پس از حمایت از حجت الاسلام علی‌اکبر‌ناطق نوری، این بار در اقدامی بی سابقه با یک نامزد اختصاصی در انتخابات حاضر شد و امیدوار بود تا این هویت مستقل میرسلیم، در دراز مدت به نفع حزب مؤتلفه اسلامی باشد.
ماجرایی که این روزها اما باعث نگرانی این حزب قدیمی اصول گرایی شده است چراکه از ابتدا قرار بود این حزب از جمع بندی جمنا پیروی کند. حتی وقتی که حزب مؤتلفه رسماً اعلام کرد از گزینه جمنا حمایت می‌کند، بازهم آقای میرسلیم برخلاف اظهارات قبلی خود عمل کرد. وی گفته بود «در چارچوب حزب و بر مبنای تصمیم حزب عمل می‌کند» اما سنت شکنی کرد و به تصمیم حزب گردن ننهاد و در انتخابات ریاست جمهوری به عنوان نامزد شرکت کرد.
میرسلیم بعد از ناکامی در انتخابات ریاست جمهوری، در سلسله توئیت های خود به دولت حمله می‌کرد و پس از آن نوبت به نامزدهای اصول گرای انتخابات 96 یعنی آقایان قالیباف و رئیسی رسید.

هجمه به قالیباف
میرسلیم در ابتدا، در مصاحبه‌ای با روزنامه ایران گفته بود: «اگر من و قالیباف به دور دوم می‌رفتیم، تخلفات او را رو می‌کردم. اگر قالیباف رأی می‌آورد، خودم را سرزنش می‌کردم. تصمیم گیری جمع این شد که وقتی در یک جبهه کار می‌کنیم، نباید تفرق ایجاد کنیم؛ شما الان رقیب اصلی دارید که باید به آن بپردازید و اذهان عمومی را متوجه او کنید.»

حمله به سپاه
پس از آن، میرسلیم شنبه هفتم مردادماه، در جمع فعالان سیاسی اراک طی سخنانی اظهارداشت: «جمنا از امكانات یک نهاد نظامی استفاده مى‌كرد. فرماندهان نظامی پیش از انتخابات به دروغ گفتند در انتخابات دخالت نمى‌كنیم.»
وی همچنین درباره آقای رئیسی گفت:«رئیسی برای ریاست جمهوری وسوسه شده بود. او یک قاضی است و باید بداند اداره کشور با اداره دادگاه یکسان نیست.» این نامزد انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم از روزهای منتهی به انتخابات گفت و تأکید کرد:« من از اعضای مؤتلفه خواستم دیداری با آقای رئیسی داشته باشم که از من دعوت کرده بودند و بعد تصمیم بگیرم. رفتم خدمت آقای رئیسی و یک آقایی کنار ایشان بود. رفیق من گفت ایشان آقای تتلو هستند. سلام و علیکی با ایشان کردم و با خودم گفتم این چه کاری بود آقای رئیسی کرد؟ آقای روحانی می‌رود با آقای شجریان که در ماه رمضان ربنا می‌خواند و آقای رئیسی می‌رود با تتلو که تصاویرش با آن وضع در اینترنت پخش شده بود. بعد به ما می‌گفتند تتلو توبه کرده! مگر این روش تبلیغ است؟ الان این توبه کرده می‌خواهد از شما دفاع کند؟ در دلم گفتم کار تمام شد و آقای رئیسی از این کار ضربه خورد.»

دلایل چرخش سیاسی میرسلیم
این سخنان  میرسلیم و هجمه‌های او به جمنا و اتهام حمایت سپاه از این مجموعه در حالی است که سه تن از افراد مؤثر و تعیین کننده حزب مؤتلفه در شورای مرکزی جبهه مردمی حضور دارند و این موضع گیری‌های او به ضرر مؤتلفه تمام می‌شود.  البته برخی معتقدند که این تغییر رویکرد میرسلیم به علت این است که جمنا مؤتلفه را مجبور کرد تا حمایتش را از او برداشته و به سمت رئیسی ببرد و انتقادهایی که امروزه میرسلیم مطرح می‌کند هم متأثر از این اقدام مؤتلفه است.

ترقی: استفاده جمنا از امکانات یک نهاد نظامی درست نیست
آقای حمیدرضا ترقی، عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی در گفت و گو با روزنامه صبح نو درباره اظهارات میرسلیم گفت: «سخنان اخیر آقای میرسلیم تحلیل‌ها و حرف‌های شخصی ایشان است و اعضای مؤتلفه هم با آن مخالفند و حتی درباره این حرفش تذکر جدی به آقای میرسلیم داده‌اند».

افتخاری: حزب مؤتلفه اسلامی تا پایان انتخابات با جبهه مردمی همراهی کرد
همچنین خانم لاله افتخاری عضو شورای مرکزی مؤتلفه که در جبهه مردمی هم حضور دارد در گفت وگو با روزنامه صبح نو درباره مواضع اخیر میرسلیم گفت: « سخنان اخیر وی درباره جمنا نظر شخصی‌اش بوده است و حزب مؤتلفه اسلامی تا پایان انتخابات با جبهه مردمی همراهی کرده است.» وی افزود:« در جلسه شورای مرکزی مؤتلفه درباره سخنان میرسلیم تذکری داده و درباره چرایی آن سؤال شد اما آقای میرسلیم سخنان نقل شده از خود را درباره سپاه، قبول نداشت.»

captcha
شماره‌های پیشین