285
دوشنبه، ۰۹ مرداد ۱۳۹۶
2
ظریف:

گزینه خروج از برجام روی میز است

آقای محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه، در گفت وگویی در سالگرد برجام با روزنامه دولتی ایران از تأمین اهداف اقتصادی ایران و رهاورد لغو تحریم‌های هسته‌ای سخن گفت و تحریم‌های جدید را اگرچه غیرقانونی دانست، اما تأکید کرد که وارد حوزه برجام نمی‌شود. او همچنین از پیگیری شکایت ایران در کمیسیون مشترک ایران و 1+5 خبر داد.

فنر فشرده ارز رها می‌شود؟

سودای گرانی دلار

تلاش‌های بانک مرکزی برای فشرده نگه داشتن فنر نرخ ارز گویا دیگر جواب نمی‌دهد؛ البته سناریوهای مختلفی در این بین مطرح هستند که برخی از آنها، تمهید خود دولت برای جمع آوری پول از بازار را مطرح می‌کنند و می گویند که دولت خودش می‌خواهد نرخ را اندکی بالا ببرد.

رهبرانقلاب در دیدار کارگزاران #حج96 تبیین کردند

حج؛ معنویت، وحدت و برائت

صبح نو

رهبرانقلاب در دیدار کارگزاران #حج96 تبیین کردند

حج؛ معنویت، وحدت و برائت


حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح دیروز دردیدار مسوولان و دست‌اندرکاران حج امسال، حج را یک ظرفیت بی نظیر معنوی و اجتماعی و بهترین موقعیت برای ابراز عقیده و بیان موضع امت اسلامی دانستند و با تأکید بر اینکه ما حوادث فاجعه بار حج ۹۴ را هیچ‌گاه فراموش نخواهیم کرد، گفتند: مطالبه جدی و همیشگی جمهوری اسلامی، حفظ امنیت و عزت و رفاه و آسایش همه حجاج بویژه حجاج ایرانی است و امنیت حج نیز برعهده آن کشوری است که حرمین شریفین در اختیار او قرار دارد.
حضرت آیت الله خامنه‌ای، حج را فریضه‌ای بسیار مهم خواندند و با اشاره به ظرفیت‌های معنوی آن، گفتند: در همه اجزاء این فریضه، اعم از نماز، طواف، سعی، وقوف و احرام، ظرفیت‌های عجیبی برای ارتباط معنوی با خداوند متعال وجود دارد که باید قدر این فرصت دانسته شود.
رهبر انقلاب اسلامی، یکی دیگر از ویژگی‌های ممتاز فریضه حج را «ظرفیت بی نظیر اجتماعی» آن برشمردند و تأکید کردند: حج مظهر «عظمت، وحدت و یکپارچگی و قدرت امت اسلامی» است که با اَعمال و شرایط خاص، هر سال بی وقفه، در یک نقطه معین، انجام می‌شود.
ایشان، آشنایی حجاج از ملیت‌های مختلف با یکدیگر و نزدیکی دل‌ها و دراز شدن دست کمک و یاری را از جمله جنبه‌های درونی و اجتماعی حج دانستند و خاطرنشان کردند: حج با تمام این ویژگی‌های منحصر بفرد معنوی و اجتماعی، بهترین زمان و مکان برای اعلام مواضع امت اسلامی درخصوص مسائل مهم جهان اسلام است.
رهبر انقلاب اسلامی، موضوع «برائت از مشرکان» را که همواره مورد تأکید امام بزرگوار؟ره؟ بود، فرصتی برای اعلام مواضع در موضوعات مورد قبول امت اسلامی خواندند و افزودند: یکی از این موضوعات، قضیه مسجدالاقصی و قدس است که این روزها به‌علت گستاخی و وقاحت و خباثت رژیم غاصب و جعلی صهیونیستی، بیشتر از قبل مطرح و مورد توجه است و دل امت اسلامی به یاد مسجدالاقصی می‌تپد.
حضرت آیت الله خامنه‌ای با تأکید بر اینکه مساله فلسطین نباید به هیچ وجه مورد غفلت قرار گیرد، آن را محور عمده مسائل جهان اسلام دانستند و گفتند: چه جایی بهتر از بیت الله الحرام و مکه و مدینه و عرفات و مشعر و منا برای اظهار عقیده و بیان مواضع ملت‌های مسلمان درخصوص فلسطین و مسجدالاقصی وجود دارد. ایشان، دخالت‌ها و حضور شرارت آمیز آمریکا در کشورهای اسلامی و منطقه و ایجاد گروه‌های تروریستی تکفیری را یکی دیگر از موضوعات مهمی دانستند که باید ملت‌های مسلمان درحج، درباره آن اعلام موضع کنند.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: شرارت آمیزتر و خبیث‌تر از همه جریان‌های تروریستی، خودِ رژیم آمریکاست.
حضرت آیت الله خامنه‌ای در ادامه، با اشاره به تصمیم مسوولان برای اعزام حجاج خاطرنشان کردند: نگرانی‌هایی در این خصوص وجود داشت، اما مسوولان از قوای محترم در شورای عالی امنیت ملی همه جوانب موضوع را سنجیدند و به این تصمیم رسیدند که حج برگزار شود.
ایشان افزودند: داغی که در دل ایرانیان بواسطه حوادث تلخ حج ۹۴ پیش آمد، فراموش نشدنی است، بنابراین امنیت و ایمنی حجاج بسیار مهم است و باید محفوظ بماند.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اهمیت آرامش و آسایش حجاج، خاطرنشان کردند: البته معنای امنیت و ایمنی، ایجاد محیط امنیتی نیست.
حضرت آیت الله خامنه‌ای، اهتمام ملت‌های مسلمان به موضوع وحدت را نیز بسیار مهم و ضروری خواندند و خاطرنشان کردند: در حالی‌که میلیاردها دلار خرج ایجاد تفرقه و اختلاف و دشمنی میان مسلمانان می‌شود، مسلمانان باید مراقب باشند تا به این اختلاف افکنی کمک نکنند، زیرا هریک از امت اسلامی که به این توطئه کمک کند، در تبعات این گناه بزرگ شریک خواهد بود.
رهبر انقلاب همچنین حجاج ایرانی را به اهتمام به «نماز اول وقت و نمازهای جماعت در مسجدالحرام و مسجدالنبی»، «تلاوت قرآن در حرمین شریفین»، «توجه ویژه به اعمال روز عرفه»، و «پرهیز از بازارگردی» توصیه کردند و افزودند: حجاج محترم باید بیش از هر موضوع دیگر به فکر پالایش روح و دل خود و
بهره مندی از فضائل بزرگ فریضه حج باشند، زیرا دستیابی به بهره‌های معنوی حج، مقدمه رسیدن به نتایج اجتماعی آن است.
حضرت آیت الله خامنه‌ای در پایان تأکید کردند: همه باید مراقب باشند و با دقت به مسوولیت های خود عمل کنند تا حجی با عظمت و با عزت برگزار شود.

captcha
شماره‌های پیشین