284
یکشنبه، ۰۸ مرداد ۱۳۹۶
8
گرمای هوای این روزها چرخش کنتورها را به مرحله هشدار رسانده است

مصرف برق روی خط قرمز

گرما همه را غافلگیر و البته کلافه کرده است. این روزها یکی از گرم‌ترین تابستان‌های عمرمان را تجربه می‌کنیم و گرما بی‌رحم‌تر از هر زمان دیگری شده است؛ اما این تنها غافلگیری نیست و مصرف برق مردم نیز مسوولان را غافلگیر کرده است. رکوردهای مصرف برق یکی پس از دیگری در حال شکسته شدن است و این رکوردشکنی‌ها ممکن است خاموشی به همراه داشته باشد. حالا مسوولان دست به دامن مردم شده‌اند تا بلکه کمی از حجم مصرف کاسته شود و از سوی دیگر دولت در تلاش است تا هزینه برق در مناطق محروم و البته گرمسیر را کاهش دهد تا این تابستان داغ قابل تحمل شود.

خبر

صبح نو

گرمای هوای این روزها چرخش کنتورها را به مرحله هشدار رسانده است

مصرف برق روی خط قرمز

گرما همه را غافلگیر و البته کلافه کرده است. این روزها یکی از گرم‌ترین تابستان‌های عمرمان را تجربه می‌کنیم و گرما بی‌رحم‌تر از هر زمان دیگری شده است؛ اما این تنها غافلگیری نیست و مصرف برق مردم نیز مسوولان را غافلگیر کرده است. رکوردهای مصرف برق یکی پس از دیگری در حال شکسته شدن است و این رکوردشکنی‌ها ممکن است خاموشی به همراه داشته باشد. حالا مسوولان دست به دامن مردم شده‌اند تا بلکه کمی از حجم مصرف کاسته شود و از سوی دیگر دولت در تلاش است تا هزینه برق در مناطق محروم و البته گرمسیر را کاهش دهد تا این تابستان داغ قابل تحمل شود.

دمای هوا 3 تا 5 درجه در اغلب نقاط کشور به جز نواحی ساحلی خلیج فارس و دریای عمان افزایش می‌یابد و به ازای هر یک درجه افزایش دما حدود 800 تا یکهزار مگاوات مصرف برق بیشتر خواهد شد. آقای مصطفی رجبی مشهدی، معاون راهبری شبکه برق کشور می‌گوید: پیش بینی می‌شود مصرف بین دو تا سه هزار مگاوات نسبت به هفته قبل افزایش یابد و همین امر احتمال وقوع رکورد مصرف در پیک را بسیار افزایش داده است. به همین دلیل از مشترکان عزیز درخواست می‌کنیم همچنان همکاری خود را در صرفه جویی در مصرف مضاعف کنند.
 رجبی مشهدی اظهار داشت: افزایش یک هزار مگاواتی در مصرف برق به ازای هر یک درجه افزایش دمای هوا معادل برق مصرفی کلانشهری چون مشهد است و افزایش سه درجه‌ای دمای هوا به مفهوم اضافه شدن مصرف سه کلانشهر چون مشهد به شبکه برق کشور است. البته پیش بینی لازم انجام شده است اما فقط از مشترکان تقاضا می‌شود در ساعات پیک مصرف 12 تا 16 و 19 تا 23 با اعمال مدیریت مصرف، زمینه را برای کاهش مصرف فراهم کنند و امید است با همکاری هموطنان مشکلی پیش نیاید.
 معاون راهبری شبکه برق کشور همچنین گفت: دولت مصوبه‌ای داشت که در 9 استان با همکاری استانداران کار ادارات زودتر شروع به کار کنند و حداکثر تا 13:30 خاتمه یابد. در محاسبات اولیه اجرایی طرح در آذربایجان 60 مگاوات صرفه‌جویی شده که معادل مصرف یک شهر بزرگ است و در خوزستان 300 تا 400 مگاوات صرفه‌جویی شده است. دولت در این زمینه دست استانداران را باز گذاشته است که همزمان با افزایش دمای هوا در این زمینه تصمیم گیری کنند اما وقتی این موضوع تأثیرگذار است که دستگاه‌های دولتی بعد از اتمام ساعت کار همه دستگاه‌های سرمایشی و روشنایی را خاموش کنند که حدود یکهزار مگاوات صرفه جویی ایجاد می‌کند. این طرح در اغلب استان‌های گرمسیر قرار است اجرا شود و چهاردهم تیر با مشارکت بخش صنایع 3700 مگاوات صرفه جویی شد. در بخش جابجایی بار نیز با اعمال تعطیلات تابستانی 900 مگاوات صرفه جویی حاصل و در زمینه ذخیره عملیاتی نیز با همکاری صنعت زمینه برای صرفه جویی 1400 مگاواتی فراهم شد.
 رجبی مشهدی افزود: در بخش کشاورزی با نصب کنتورهای هوشمند حدود 800 تا 900 مگاوات صرفه جویی شد. در همین زمینه با پرداخت یارانه به صنایع 400 تا 500 مگاوات صرفه‌جویی شده ضمن اینکه امسال شاهد وارد مدار شدن 2700 مگاوات نیروگاه جدید هم بودیم. در همین زمینه با ارتقای تولید عملی نیروگاه‌های قدیمی 600 تا 700 مگاوات به توان تولید این نیروگاه‌ها افزوده شد و از سوی دیگر با انجام تعمیر و نگهداری نیروگاه‌ها در فصل زمستان وضعیت نیروگاه‌ها در فصل تابستان بهبود یافت. در بخش انتقال نیز بیش از 55 هزار کیلومتر خطوط انتقال در کشور وجود دارند که حدود 450 ایستگاه انتقال برق با 400 تا 230 کیلووات، تعمیر شدند؛ در صنایع 2 تا 3 برابر قیمت، برق خریداری شده که 150 تومان است در حالی که قیمت خرید از نیروگاه‌های دولتی 50 تا 60 تومان است. ضریب آمادگی نیروگاه‌های کشور بیش از 98 درصد است و قطعاً اگر این آمادگی نبود تأمین برق به این شکل فراهم نمی‌شد.
 رجبی مشهدی اعلام کرد: 33 میلیون مشترک داریم اگر هر یک، لامپی 20 واتی را خاموش کنند، حدود 660 مگاوات صرفه جویی می‌شود که معادل ظرفیت یک نیروگاه با ظرفیت850 مگاوات است. برای 400 تا 500 ساعت مصرف پیک بار از برخی نیروگاه‌ها استفاده می‌کنیم و بقیه ساعات این نیروگاه‌ها باید خاموش باشند تا برای این ساعات خاص بتوانیم استفاده کنیم که اگر مشارکت مردم باشد کمک به اقتصاد ملی است و هم اینکه همه مردم برخوردار می‌شوند. اگر وسائل پرمصرف مثل لباسشویی، ظرفشویی، اتو و کولر را همه با هم روشن کنند ممکن است برق خانه جوابگو نباشد برق شبکه هم همین طور است؛ بنابراین وسائل پرمصرف را در ساعات کم باری استفاده کنید یا کولر را در درجه 23 تا 25 درجه تنظیم کنید و دور کند باشد.
 معاون راهبری شبکه برق کشور اعلام کرد: پیک مصرف پارسال 52 هزار و 690 مگاوات بود که این رقم به 55 هزار و 364 مگاوات رسید و حدود 5.1 درصد رشد مصرف داشتیم. دربخش صنعت حدود 12 درصد رشد را شاهد بودیم؛ در بخش خانگی و تجاری بیش از 5درصد رشد بوده و در برخی مناطق گرمسیری به بیش از 10‌درصد رسیده است، مثل هرمزگان در غرب کشور 9 درصد متوسط رشد مصرف و بدون صنایع هم 5.6 درصد بوده است.
آقای «حمید چیت چیان» وزیر نیرو سه روز پیش با دستور رئیس جمهور در پی اوج گیری گرمای بی سابقه و توفان شدید طی هفته اخیر در سیستان و بلوچستان و به دنبال آن وقوع چند مورد حادثه در بخش برق سیستان و بلوچستان و همچنین قطع آب در اثر قطعی برق، مشکلاتی برای مردم این استان در شهرهای مختلف چون زاهدان، جکگور، چابهار، راسک و نیکشهر، به این استان سفر کرد. نتیجه مشاهدات و بررسی‌های وزیر نیرو، در جلسه هیأت دولت مطرح و تصمیمات جدیدی در خصوص تعرفه‌گذاری برق سیستان و بلوچستان گرفته شد. به موجب این تصمیم، تعرفه نوع گرمسیر (1) برای شهرهای چابهار، کنارک، نگور و دشت یاری با دوره زمانی 9 ماهه (اول فروردین‌ماه تا پایان آذرماه) و شهرهای ایرانشهر، دلگان، بزمان و سیستان (زابل، زهک، لیمروز، هامون و هیرمند) با دوره زمانی 6 ماهه (اول فروردین‌ماه تا پایان شهریورماه) تعیین شد.
همچنین چیت چیان وزیر نیرو در حاشیه نشست هیأت دولت و در جمع خبرنگاران در خصوص وضعیت مصرف آب و برق در کشور اظهار داشت: در این روزها که شاهد افزایش دما و همچنین افزایش مصرف آب و برق در کشور هستیم، کلیه نیروگاه‌ها، تیم‌ها و کارشناسان ما برای مدیریت تأمین آب و برق مصرفی مردم آمادگی کامل دارند. در این روزهای گرم شاهد اوج فعالیت و مصرف آب و برق توسط مردم هستیم؛ به نحوی که این میزان مصرف از میزان پیش بینی‌های ما هم پیشی گرفته؛ به طور مثال در استان هرمزگان اوج مصرف برق امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود8/19 درصد افزایش داشته است. این میزان مصرف در هیچ یک از کشورهای دنیا و حتی ایران سابقه نداشته است و تنها راه این است که میان مصرف کنندگان و تأمین کنندگان هماهنگی بیشتری صورت پذیرد. ما انتظار نداریم شهروندی خود را به زحمت بیندازد و انتظار ما از شهروندان این است که در مصرف انرژی رعایت کرده و به طور مثال از چند وسیله برقی همزمان استفاده نکنند.

ساعات کاری کدام استان‌ها کاهش پیدا کرده است؟
با توجه به دمای بالای 50 درجه هوا در برخی از استان‌های کشور و پیش بینی هواشناسی درباره این موضوع و امکان افزایش دما تا پایان هفته جاری برخی از معاونان استانداران اعلام کرده‌اند تا در ساعات اوج مصرف برق ساعت کاری از شنبه 7 مرداد ماه تا 12 مرداد ماه کاهش پیدا کند. همچنین معاون مدیریت مصرف شرکت توانیر در گفت وگویی بیان کرده که با توجه به گرم شدن هوا و افزایش مصرف برق، هفته گذشته با امضای مدیرعامل توانیر قرار شده که در برخی از استان‌ها ساعت اداری تا ۱:۳۰ ظهر باشد تا از این طریق بتوان میزان مصرف برق را کاهش و از خاموشی کشور جلوگیری کرد. در زیر به این استان‌ها اشاره شده است.

استان ایلام
طبق اعلام مسوولان استانداری ایلام، ساعات کار تمامی دستگاه‌های اجرایی (ادارات، شهرداری‌ها، بانک‌ها، نهادهای انقلاب اسلامی و دانشگاه‌ها) شهرستان‌های ایلام، ایوان، چرداول، سیروان و ملکشاهی از شنبه 7 مردادماه تا چهارشنبه 11مرداد ماه ساعت ۶.۳۰ صبح الی ۱۳.۳۰ بعدازظهر است.

استان خوزستان
آقای کیامرث حاجی زاده، مدیرکل مدیریت بحران استان خوزستان گفت: به دلیل افزایش دما 3 تا 5 درجه‌ای در استان خوزستان، ساعات کار کلیه ادارات، سازمان‌ها، بانک‌ها، شرکت‌ها، مراکز آموزشی و دستگاه‌های اجرایی از شنبه هفتم مرداد تا دوشنبه نهم مردادماه ساعت 13 است. وی همچنین تصریح کرد: به دلیل گرمای بالای هوا در روزهای پیش رو و لزوم رفاه حال شهروندان و صرفه جویی در مصرف برق در ساعات اوج بار، زمان اتمام کار همه ادارات به جز مراکز عملیاتی، درمانی، آتش نشانی، امدادی و بیمارستان‌ها در سراسر استان را کاهش دادیم.

استان فارس
آقای رحمانی، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری فارس بیان کرد: ادارات وشرکت‌ها، سازمان‌ها، بانک‌ها، شهرداری‌ها و مؤسسات غیردولتی دراستان موظفند ساعت کاری خود را از شنبه 7 مردادماه به مدت پنج روز به گونه‌ای تنظیم کنند که پایان آن ۱۳ و ۳۰ دقیقه باشد.
استان گیلان
آقای محمد علی نجفی، در بخشنامه‌ای به تمامی مدیران دستگاه‌های اجرایی و رؤسای سازمان‌ها و ادارات استان به منظور مدیرت در مصرف برق ساعات کاری در هفته دوم ماه جاری (7/5/96 تا 12/5/96) را از ساعت ۶:۳۰ تا ۱۳:۳۰ تعیین کرده و نوشته: استفاده از تجهیزات پرمصرف علی‌الخصوص وسایل سرمایشی در ساعات کاری حتی‌الامکان محدود و نیم ساعت قبل از پایان ساعات کاری، وسایل سرمایشی و بلافاصله بعد از پایان ساعات کاری نیز تجهیزات روشنایی و اداری خاموش شود.

استان مازندران
آقای علی اصغر احمدی، مدیرکل مدیریت بحران مازندران گفت: گرمای هوای استان در تابستان در40 سال اخیر بی سابقه بوده است، تصریح کرد: مسافران سعی کنند از اقامت زیاد در طبیعت خودداری کنند تا دچار گرمازدگی نشوند. مدیریت مصرف برق در ادارات استان آغاز شده و ساعات کار ادارات استان از امروز ساعت 6.30 صبح آغاز و ساعت 13.30 به پایان خواهد رسید. انتظار ما این است که از روز شنبه تا آخر هفته و در چهار روز پایان هفته که با یک رشد بار فزاینده روبه‌رو خواهیم شد، مردم به مدیریت مصرف توجه بیشتری داشته باشند.

استان یزد
بنا به اعلام معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری یزد، با توجه به پیش‌بینی ورود یک جبهه هوای گرم به داخل کشور و افزایش نسبی دما و ضرورت کاهش مصرف انرژی، ساعات کاری تمامی دستگاه‌های اجرایی استان یزد از تاریخ 8/5/96 تا پایان هفته جاری (پنج‌شنبه 12/5/96) از ساعت ۰۶:۳۰ صبح آغاز و در ساعت ۱۴ خاتمه می‌یابد.

captcha
شماره‌های پیشین