284
یکشنبه، ۰۸ مرداد ۱۳۹۶
2

خبر

کمتر از 5روز و برای دومین بار در خلیج‌فارس شناورهای ایرانی و ناوهای آمریکایی رو در رو شدند

چشم در چشم شیطان

در ساعت ۴ بعد از ظهر جمعه (۶ مرداد) ناو هواپیمابر نیمیتز و رزم‌ناو همراهش در حالی که تحت رصد و رهگیری ناوچه‌های موشک‌انداز ناوتیپ ذوالفقار منطقه‌ چهارم نیروی دریایی سپاه قرار داشتند، در محدوده‌ نفتی-گازی رسالت به پرواز بالگرد و نزدیک شدن به شناورهای سپاه اقدام کردند. آمریکایی‌ها با حرکتی تحریک‌آمیز و غیرحرفه‌ای، با اخطار به شناورهای ناوتیپ ذوالفقار به پرتاب منور مبادرت کردند.

جهانگیری: ستاد اقتصاد مقاومتی نافذ الکلمه نیست

گلایه‌های فرمانده

صبح نو

کمتر از 5روز و برای دومین بار در خلیج‌فارس شناورهای ایرانی و ناوهای آمریکایی رو در رو شدند

چشم در چشم شیطان

در ساعت ۴ بعد از ظهر جمعه (۶ مرداد) ناو هواپیمابر نیمیتز و رزم‌ناو همراهش در حالی که تحت رصد و رهگیری ناوچه‌های موشک‌انداز ناوتیپ ذوالفقار منطقه‌ چهارم نیروی دریایی سپاه قرار داشتند، در محدوده‌ نفتی-گازی رسالت به پرواز بالگرد و نزدیک شدن به شناورهای سپاه اقدام کردند. آمریکایی‌ها با حرکتی تحریک‌آمیز و غیرحرفه‌ای، با اخطار به شناورهای ناوتیپ ذوالفقار به پرتاب منور مبادرت کردند.

تنش میان نیروی دریایی سپاه  با آمریکا در خلیج فارس بعد از سفر ترامپ به منطقه به اوج خود رسیده است به‌طوری‌که در چند روز اخیر شاهد دو تقابل و اقدامات تحریک آمیز آمریکا در خلیج فارس بودیم. روز جمعه، دو مقام آمریکایی مدعی شدند یک ناو نیروی دریایی آمریکا به شلیک اخطار به سمت یک قایق گشت‌زنی ایرانی در کرانه شمالی خلیج فارس اقدام کرده است.
در پی انتشار این خبر، روابط عمومی منطقه سوم نیروی دریایی سپاه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: صبح روز گذشته یک رزم ناو آمریکایی در شمال خلیج فارس به سمت یک شناور گشتی نیروی دریایی سپاه که در آب‌های بین المللی در حال گشت زنی بود، حرکت و به قصد تحریک و ایجاد هراس، به شلیک دو گلوله هوایی مبادرت کرد. شناور نیروی دریایی سپاه بدون اعتنا به رفتار غیرحرفه‌ای و تحریک آمیز آنها، به مأموریت خود ادامه داد و پس از مدت کوتاهی، شناور آمریکایی منطقه را ترک کرد.
روابط عمومی ناوتیپ ذوالفقار منطقه‌ چهارم نیروی دریایی سپاه در خصوص تکرار اقدام تحریک‌آمیز آمریکایی‌ها در خلیج فارس، گفت: با گذشت چند روز از اقدام تحریک‌آمیز یک رزم‌ناو آمریکایی در شمال خلیج فارس، که با شلیک دو گلوله‌ی هوایی برابر شناور گشتی نیروی دریایی سپاه صورت پذیرفت، شناورهای آمریکایی این‌بار در منطقه‌ میانی خلیج فارس اقدام مشابهی را مرتکب شدند.
پیش از این دکترمحمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در واکنش به تحرکات آمریکایی‌ها در خلیج فارس در صفحه شخصی خود نوشته بود: «نیروی دریایی ما در خلیج فارس فعالیت می‌کند و نه در خلیج مکزیک. سؤال اینجاست که نیروی دریایی آمریکا هفت هزار و 500 مایل دورتر از خانه‌اش چه می‌کند؟»
تقابل‌های دریایی در منطقه خلیج فارس بین نیروهای ایران و آمریکا در حالی صورت گرفته است که در پی تصویب تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران، مقامات دو کشور بطور آشکار سیاست‌های یکدیگر را نقد می‌کنند و برای هم خط و نشان می‌کشند؛ به طوری که رئیس جمهور کشورمان روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت، با تهدید تلویحی نسبت به امنیت تنگه هرمز، تاکید کرد: « اگر آمریکایی‌ها می‌خواهند این منطقه حساس، منطقه باثبات و امن‌تری بوده و آبراه‌های حساس این منطقه، آبراه‌های امنی برای دنیا باشند، باید دست از این سیاست‌ها بردارند و بدانند نظام، رهبری شجاع و دولت مقتدر جمهوری اسلامی ایران و ملت ایران هرگز تحت تأثیر اینگونه توطئه‌ها و تحریکات قرار نمی‌گیرند و راه خودشان را ادامه می‌دهند.» این تحریم که سپاه را نشانه رفته است، موجب واکنش سردار سرلشکر جعفری هم شد. فرمانده سپاه در هشداری به آمریکا تاکید کرد: «این اشتباه محاسباتی برایش گران تمام می‌شود.» وی در همایش فرماندهان نیروی زمینی سپاه در مشهد مقدس، گفت:«اگر آمریکا بخواهد تحریم سپاه و دفاعی را دنبال کند باید پایگاه‌های منطقه‌ای خود را تا عمق هزار کیلومتر در اطراف ایران جمع‌آوری کند.»
از سویی دیگر، ایران تنها چند روز پس از تصویب تحریم‌های جامع علیه ایران در سنای آمریکا، موشک ماهواره بر سیمرغ را آزمایش کرد. شاید این تحریک دریایی جدید آمریکا واکنشی به این آزمایش موشکی ایران باشد.
سردار رسول سنایی‌راد، معاون سیاسی سپاه پاسداران در گفت وگو با خبرگزاری تسنیم با اشاره به اقدامات غیرحرفه‌ای نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس گفت: «این موضوع می‌تواند چند لایه داشته باشد زیرا قبل از این هم، آمریکایی‌ها به‌دنبال بازکردن کانال ارتباطی با ایران برای جلوگیری از درگیری‌های احتمالی در این منطقه بودند. می‌توان احتمال داد که این اقدام آمریکایی‌ها نوعی اقدام خودسرانه فردی باشد و نه اقداماتی در سطح بالا و هماهنگ‌شده. احتمال دیگر آن است که آمریکایی‌ها به‌دنبال تست زدن رفتار ما از طریق اجرای مانور قدرت باشند که باید به آنها اخطار داد که به این گونه رفتارهای تحریک‌کننده و غیرحرفه‌ای پایان دهند چرا که تمام مسوولیت اقداماتی از این دست به‌عهده آمریکایی‌هاست.»
معاون سیاسی سپاه با اشاره به رفتار غیرحرفه‌ای آمریکایی‌ها و خویشتندارانه نیروی دریایی سپاه در رویارویی با شناورهای آمریکا در خلیج فارس،‌ اظهار داشت: «این اقدام آمریکایی‌ها نوعی رفتار غیرحرفه‌ای است که آنها بدون ملاحظه شرایط منطقه‌ای که در آن هستند، انجام می‌دهند که می‌تواند تبعات سنگینی برای آنها و منطقه داشته باشد. رفتار حرفه‌ای و خویشتندارانه نیروهای ایرانی نباید باعث به‌وجود آمدن باور غلط در آمریکایی‌ها و هرگونه تلقی غلط شود و این یک نوع رفتار منطقی در قبال رفتار‌های غیرمسوولانه آمریکایی‌ها از سوی نیروهای ایرانی است.»

captcha
شماره‌های پیشین