284
یکشنبه، ۰۸ مرداد ۱۳۹۶
15
سهم دفاتر پخش در گیشه 95 چقدر‌است

بخش خصوصی 90درصد بخش دولتی 10 درصد

بخش خصوصی 90 درصد پخش آثار سینمای ایران را در سال 95 به خود اختصاص داده‌است و دفتر فیلمیران با 52 درصد، در صدر این لیست قرار دارد.

خبر

صبح نو

سهم دفاتر پخش در گیشه 95 چقدر‌است

بخش خصوصی 90درصد بخش دولتی 10 درصد

بخش خصوصی 90 درصد پخش آثار سینمای ایران را در سال 95 به خود اختصاص داده‌است و دفتر فیلمیران با 52 درصد، در صدر این لیست قرار دارد.

زمانی که سینمای ایران کم وبیش رونق گرفت، از قبَل آن، مراکز و دفترهایی تأسیس شدند که در ازای دریافت درصدی از فروش کار، با عنوان دفتر پخش، نمایش آن فیلم را عهده‌دار می‌شدند. این روال همچنان ادامه دارد و به گونه‌ای حتی رقابتی را بین دفاتر موجود ایجاد کرده است، رقابتی که موجب شده تا برخی از این مراکز بدون فعالیت چندانی در قعر رده بندی قرار بگیرند و بعضاً غیرفعال شوند.
در سینمای ایران به طور تقریبی بیش از 30 دفتر پخش و توزیع فیلم داریم، اما از بین این تعداد تنها نزدیک به 16 دفتر کار می‌کنند و بازهم از میان این 16 دفتر، تنها شاید 5 دفتر فعالیت چشمگیر و قابل توجه دارند؛ دفاتری که نبض پخش و توزیع را در دست گرفته‌اند و همچنان مشغول هستند. در این بین ممکن است سؤال ایجاد شود که مگر قانونی در این زمینه وجود ندارد تا همه دفاتر فعال بمانند؟
این موضوع مسأله‌ای است که صحبت‌های زیادی پیرامونش وجود دارد و طبق قانون کلی سینمادار
 ۵۰ درصد از درآمد فروش فیلم، پخش کننده ۱۰ درصد آن را و تهیه کننده ۴۰ درصد دیگر را از فروش فیلم برمی‌دارد. این قانون در حالی وجود دارد که خیلی اوقات شاهد تعدی از آن هستیم و دیده می‌شود که برخی دفاتر بیشتر از 10 درصد از سهم فروش را برمی‌دارند، بعضی از مالکان این مراکز علت چنین اتفاقی را روابط و لینک‌های قوی‌تری می‌خوانند که در حوزه ارتباطات تبلیغ، پخش و ... دارند.

انحصار در دست بخش خصوصی
طبق آمارهای اعلام شده جامعه صنفی تهیه‌کنندگان ایران، بیش از 90 پخش سینمای ایران در اختیار بخش خصوصی است. این اتفاق باعث می‌شود که سیاست پنهان پخش و اکران توسط این بخش تعیین شود. دفاتر پخش غیرخصوصی مانند بهمن سبز(حوزه هنری) و نور تابان(بنیاد مستضعفان) و امثالهم کمتر از 10 درصد سهم گیشه را در پخش به عهده دارند.
جالب آنکه عمده آثار این دفاتر، آثار کمدی و طنزند؛ اتفاقی که با حمایت سینماداران برای فروش بیشتر، عرصه را برای دیگر آثار سینمایی تنگ می‌کند. اتفاقی که اخیراً خانم پوران درخشنده از آن گلایه داشت. نکته جالب توجه دیگر آنکه اگر موضوع بحث از پخش به سمت تولید و سرمایه‌گذاری در تولید تغییر پیدا کند، کل مسأله عکس می‌شود. برخلاف آنچه در پخش شاهد هستیم، در سرمایه‌گذاری تولید هنوز بخش قابل توجهی از سرمایه دولتی و حاکمیتی جریان دارد.

سینما در تصرف فیلمیران
طبق آمار، دفتر «فیلمیران» با اختصاص 52 درصد از فروش فیلم‌ها به خود در صدر این جدول قرار دارد. این مؤسسه در اواخر سال 1383 با ادغام امور پخش سه شرکت معتبر فیلمسازی که عبارتند از فیلمسازان جوان به مدیرعاملی آقای سیدغلامرضا موسوی، میلاد فیلم به مدیرعاملی آقای رسول صدرعاملی و
 آفتاب نگاران به مدیرعاملی آقای محمدرضا تخت کشیان کار خود را آغاز کرد و امروز به پرطرفدارترین دفتر پخش و تولید فیلم‌ها مبدل شده است.
آقای علی سرتیپی در حال حاضر مدیریت این مرکز را به عهده دارد و در سال 95 نیز فیلم‌هایی چون «ابد و یک روز»، «بادیگارد»،« فروشنده»، «یک دزدی عاشقانه»، «نیمه شب اتفاق افتاد»، «بارکد»، «لانتوری»، «دراکولا»، «رسوایی2»، «7 ماهگی»، «متولد ۶۵»، «یتیم خانه ایران»، «ربوده شده» و «رفقای خوب» از طریق این دفتر پخش و منتشر شدند. فیلمیران امسال نیز تا این ماه مسوولیت فیلم‌های «نهنگ عنبر2»، «رگ خواب»، «ساعت 5 عصر»، «برادرم خسرو» و «آباجان» را عهده‌دار شده است.

رسانه فیلمسازان و رتبه دوم فروش کل
در رتبه دوم دفاتر پخش و فروش، دفتر رسانه فیلمسازان با 15 درصد از سهم فروش کل دفاتر قرار دارد. این دفتر به مدیریت آقای حبیب اسماعیلی در سال گذشته مسوولیت پخش فیلم‌های «من سالوادور نیستم»، «ناردون»، «دزد و پری»،«کفش‌هایم کو؟»، «مرگ ماهی»، «مشکل گیتی» و «رفقای خوب» را به عهده داشت و امسال نیز فیلم‌های «اکسیدان» و «نقطه کور» توسط این دفتر پخش شده‌اند. حبیب اسماعیلی که مدیریت این دفتر را به عهده دارد، خود در مقام تهیه کننده فیلم‌هایی چون «خرگیوش»، «پاتو رو زمین نذار»، «سه بیگانه»، «قرمز» و ... را درکارنامه کاری‌اش دارد و از سوی دیگر او به عنوان بازیگر نیز در حدود 20 فیلم و سریال حضور داشته است.

هدایت فیلم
در ادامه آمار ارائه شده پیرامون سهم دفاتر فروش در سال 95، نام «هدایت فیلم» با 11 درصد از این سهم به چشم می‌خورد. دفتر پخش و توزیع «هدایت فیلم» به مدیریت آقای مصطفی شایسته درسال 1365 طبق مندرجات موجود در آگهی تأسیس افتتاح و ازهمان سال در زمینه تولید و توزیع فیلم‌های سینمایی با مجوز رسمی صادره از سوی اداره کل ارزشیابی و نظارت سینمای حرفه‌ای وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی فعالیت می‌کند. فیلم‌های «50 کیلو آلبالو»، «خشکسالی و دروغ»، «عادت نمی‌کنیم» و... از جمله فیلم‌های نمایش داده شده توسط این دفتر در سال 95 هستند. مضاف بر این‌ها سینمایی «گشت 2»، «خوب، بد، جلف» و «آشوب» نیز از دیگر فیلم‌هایی‌اند که امسال نامشان در فهرست هدایت فیلم به چشم می‌خورند.

بهمن سبز
پس از این‌ها دفتر پخش و توزیع «بهمن سبز» به مدیریت آقای محمود کاظمی با 4 درصد از سهم فروش در جایگاه چهارم قرار دارد. این دفتر در سال 95 فیلم‌های «زاپاس»، «هیهات»، «شرف ناز»، «ابوزینب»، «جشن تولد»، «کربلا جغرافیای یک تاریخ» و 2 انیمیشن «مبارک» و «نبرد خلیج فارس» را پخش کرد. امسال نیز تاکنون فیلم‌های «زیر سقف دودی»و «کارگر ساده نیازمندیم» توسط بهمن سبز پخش و عرضه شدند.

نسیم صبا
یکی دیگر از دفاتر پخش که در این رده بندی با 4 درصد در جایگاه پنجم قرار دارد، دفتر «نسیم صبا» است که در سال گذشته مسوولیت پخش فیلم‌هایی چون«من»، «خشم و هیاهو»، «خنده‌های آتوسا» و «لاک قرمز» را عهده‌دار شد. این دفتر که امسال 2 سینمایی «امتحان نهایی» و «مادر قلب اتمی» را به روی پرده سینما برد، توسط آقای سعید خانی اداره می‌شود.

سایر دفاتر
بعد از این 5 دفتر، اسامی توزیع کنندگانی چون «نور تابان» با 3 درصد، «سیمای مهر» و «نیمروز فیلم» با 2 درصد قرار دارند. «نور تابان» با فیلم‌هایی چون «دختر»،‌ «نفس» و «ناسور» در سال گذشته در عرصه پخش فعالیت داشت و «نیمروز فیلم» هم فیلم‌های «اژدها وارد می‌شود»، «اروند» و «فرار از اردو» را در سال گذشته و سینمایی «هلن» را امسال در کارنامه کاری خود داشت. در پایان این رده بندی 7 درصد به 12 دفتر سینمایی که فعالیت قابل توجهی نداشتند اختصاص یافته است.

captcha
شماره‌های پیشین