284
یکشنبه، ۰۸ مرداد ۱۳۹۶
11
کنسرت ناظری‌ها در قوچان لغو شد

نگران مکان نامناسب برای حافظ و شهرام

همان زمان که خبر برگزاری اجرای زنده آقایان حافظ و شهرام ناظری در قوچان منتشر شد برای اهالی موسیقی جالب بود که ببینند در 130 کیلومتری مشهد می‌شود کنسرت برگزار کرد یا خیر. قرار بود پروژه شاهنامه خوانی «آواز پارسی، افسانه و مهر» حافظ ناظری و استاد شهرام ناظری، نخستین اجرای خود را ششم مرداد ماه، از سرزمین فردوسی، استان خراسان رضوی در شهر قوچان آغاز کنند.

کنسرت شهرام ناظری و گناه مردم

خبر

صبح نو

کنسرت ناظری‌ها در قوچان لغو شد

نگران مکان نامناسب برای حافظ و شهرام

همان زمان که خبر برگزاری اجرای زنده آقایان حافظ و شهرام ناظری در قوچان منتشر شد برای اهالی موسیقی جالب بود که ببینند در 130 کیلومتری مشهد می‌شود کنسرت برگزار کرد یا خیر. قرار بود پروژه شاهنامه خوانی «آواز پارسی، افسانه و مهر» حافظ ناظری و استاد شهرام ناظری، نخستین اجرای خود را ششم مرداد ماه، از سرزمین فردوسی، استان خراسان رضوی در شهر قوچان آغاز کنند.

پس از لغو پی در پی کنسرت‌ها در استان خراسان، این بار با حمایت مسوولان فرهنگ دوست شهر قوچان، قرار بود این کنسرت در این شهر برگزار شود و این کنسرت نخستین اجرای ناظری‌ها پس از سال‌ها، در خطه خراسان محسوب می‌شد.
اگر این اتفاق در قوچان که پایتخت موسیقی مقامی کشور است می‌افتاد اهالی موسیقی می‌توانستند امیدوار باشند که در مشهد هم کنسرت برگزار شود.
اما اتفاقات روز شنبه در قوچان نشان داد که قضیه لغو کنسرت‌ها جدی‌تر از این حرف‌هاست و قرار نیست حتی کنسرت موسیقی به نزدیکی‌های مشهد هم بیاید. جدا از لغو این مراسم که دیگر تعجب برانگیز نیست، واکنش‌ها و اظهارنظرهای مسوولان بود.
اظهار نظرهایی که تنها خنده را بر لب می نشاند و خبری از اقناع هنرمند و مخاطبان نبود.

چرا قوچان مهم بود؟
موسیقی محلی شهرستان قوچان را متمایز از سایر شهرهای خراسان کرده است. موسیقی در گوشت و خون مردم قوچان و شمال خراسان نشسته است تا جایی که موسیقی محلی شمال خراسان در فهرست آثار فرهنگی و معنوی یونسکو از طرف ایران به ثبت رسیده است. ساز محلی قوچان و بطور کلی شمال خراسان، دوتار است.
 قوچان از دیرباز دارای بیشترین بخشی‌ها، خوانندگان و نوازندگان در منطقه بوده است. استاد حاج قربان سلیمانی، استاد حاج حسین یگانه، استاد اسماعیل ستارزاده، استاد عباسقلی رنجبری استخری نژاد، استاد غلامحسین افکاری، استاد علیرضا سلیمانی و استاد محمد یگانه شهرت ملی و حتی بین‌المللی دارند.
نخستین واکنش
دادستان عمومی و انقلاب قوچان، روز پنج‌شنبه
5 مردادماه در گفت و گو با ایرنا، با اعلام خبر تعویق در برگزاری این کنسرت گفت: کنسرت موسیقی شهرام و حافظ ناظری، به دلیل نامناسب بودن مکان در نظر گرفته شده برای برپایی آن به تعویق افتاده است.
آقای رمضانعلی آذری افزود: صرف‌نظر از اینکه در انتخاب سالن ورزشی کارگران برای برگزاری این کنسرت موسیقی، برخی مسائل امنیتی و ترافیکی نادیده گرفته شده، در زمینه چینش خانواده‌ها و مدعوین مراسم نیز از سوی برگزار کنندگان برنامه‌ریزی درستی صورت نگرفته است.
وی در عین حال با بیان اینکه مشکلات یاد شده به معنای سهل‌انگاری نهاد خاصی در انجام وظایف خود نیست، تصریح کرد: برنامه‌ریزی سریع و آنی این برنامه، موجب بروز این مشکلات و در نهایت به تعویق افتادن برگزاری برنامه تا زمان تعیین مکان مناسب برای آن شد.
آذری با اشاره به اینکه دادستانی و شورای فرهنگ عمومی قوچان با اصل برگزاری موسیقی سنتی، به عنوان یکی از مطالبات بحق مردم مشکلی ندارند، گفت: اجرای موسیقی صحنه‌ای یک نیاز است اما باید مکان مناسب برای آن پیش‌بینی شده باشد و برنامه بر اساس مقررات و قانون برگزار شود.
وی با اشاره به یک بار تغییر محل برگزاری این کنسرت از سالن ورزشی معلم به کارگران، افزود: در مکان قبلی پیش‌بینی شده نیز به مباحث امنیتی و ترافیکی توجه نشده بود که فرمانده انتظامی این شهرستان به دلیل اسکان و استقرار زائران و گردشگران عبوری در حاشیه این مکان، با آن مخالفت کرد.

گلایه‌های حافظ
حافظ ناظری نوازنده و آهنگساز شامگاه ۶ مردادماه پس از برگزار نشدن کنسرت در سالن کارگران شهرستان قوچان، گفت: یک عذرخواهی بزرگ از شما مردم و یک عذرخواهی کوچک به خود ما لازم است که از ساعت ۱۵:۳۰ در خیابان نشسته‌ایم.
متأسفانه حال استاد شهرام ناظری بد شد، به درمانگاه منتقل شد و زیر سرم رفت. هنرمندان که هیچ، اما این چه رفتاری است که با مردم می‌کنند؟! چه کسی مسوول و جوابگوست؟ مردم باید بپرسند و جواب بخواهند. من همه دنیا را گشته‌ام. هم با کم‌ترین امکانات به اجرای موسیقی پرداخته‌ام و هم در بهترین سالن‌های جهان کنسرت برگزار کرده‌ام. با نوازند‌گان آماتور، بزرگان موسیقی جهان، برندگان ۵۰ جایزه اسکار موسیقی کار کرده‌ام، اما تا امروز این مورد را در زندگی‌ام ندیده بودم.
این نوازنده و آهنگساز با بیان این‌که مانند آدم‌های جانی و در حالی که مشخص نیست چه خطایی مرتکب شدیم، با ما این رفتار می‌شود، اظهار شد: موسیقی‌ای که قرار بود برای شما اجرا کنیم، دربرگیرنده اشعار فردوسی است، چراکه اینجا خانه حضرت فردوسی است. من می‌توانم بپذیرم که این شهر فضای مذهبی دارد و برای همه ما قابل احترام است، حتی اگر یکی از جوانان تازه‌کار موسیقی به این شهر بیاید و برایش مشکلی ایجاد شود، طبیعی است؛ اما پدر من، مردی است که جوانان و رزمندگان ایران با صدایش شهید شدند، چطور ممکن است با این برخورد مواجه شود؟
این نوازنده و آهنگساز با بیان این‌که نمی‌دانم چرا با موسیقی فاخر و موسیقی سنتی این‌طور رفتار می‌کنیم، گفت: این فرهنگ و تمدن ماست که باید به آن افتخار کنیم. در این میان عده‌ای باقی مانده‌اند که سعی دارند این فرهنگ را حفظ و به جوانان انتقال دهند. باید خوشحال باشند که هزاران هزار نفر، بخصوص جوانان زیر ۲۰ سال را در کنسرت‌های «ناگفته» با موسیقی ایرانی آشتی دادیم؛  باید تشویق کنند نه این‌که در را پلمب کنند.

جلسه اضطراری
درپی لغو کنسرت‌های متعدد در بخش‌های مختلف موسیقی و در شهرهای یزد و قوچان و ... و اعمال فشارهای غیرقانونی، هیأت مدیره خانه موسیقی به‌منظور بررسی وقایع اخیر و در واکنش به این مسائل جلسه اضطراری تشکیل می هد.
به‌تازگی یکی از مسوولان اداره فرهنگ و ارشاد استان یزد، رسمی و علنی اعلام کرد که کنسرت یکی از خوانندگان پاپ به علت فشار عده‌ای مخالف، لغو و به تاریخ دیگری موکول شده است. همچنین کنسرت شاهنامه‌خوانی هنرمند پیشکسوت، شهرام ناظری در قوچان به علل موهوم لغو و با وجود داشتن مجوز و انجام هماهنگی‌های لازم با اداره ارشاد استان، از برگزاری آن ممانعت به عمل آمده است.
بر این اساس و به‌منظور احقاق حقوق هنرمندان و اعتراض رسمی به برخی بی‌قانونی‌ها، هیأت مدیره خانه موسیقی تصمیم به برگزاری جلسه اضطراری گرفت. با توجه به تعطیلات مردادماه خانه موسیقی، این تصمیم اتخاذ شده است و به‌زودی بیانیه خانه موسیقی در این زمینه اعلام خواهد شد.

 

captcha
شماره‌های پیشین