283
شنبه، ۰۷ مرداد ۱۳۹۶
9
با دستور رئیس قوه قضائیه صورت گرفت

احیای یک روزه کارخانه لرستانی

غیبت‌های معنادار عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد خبرساز شده است

اعتراض نامه‌نگاری و امتناع

دانشگاه آزاد اسلامی این روزها خبرساز شماره یک حوزه علم و فناوری است. دانشگاهی که حالا با وجود مهر تأیید شورای عالی انقلاب فرهنگی بر ریاست دکتر «فرهاد رهبر» هم هنوز در رأس خود حاشیه و خبرسازی را می‌بیند. حالا روی میز هیأت امنای دانشگاه آزاد، نامه استعفای حجت‌الاسلام «علی اکبر ناطق نوری» وجود دارد و بزرگان جمع در تلاشند تا او را از این کناره‌گیری منصرف کنند. اما حاشیه بزرگ‌تر، غیبت‌های معنادار کسی است که پیش از این، روند جایگزینی رؤسای قدیم و جدید دانشگاه آزاد را بر نتابیده بود و حالا هم با حضور نیافتن در جلسات، به اعتراض خود ادامه می‌دهد.

توضیح سایت شیپور درباره گزارش صبح نو

صبح نو

با دستور رئیس قوه قضائیه صورت گرفت

احیای یک روزه کارخانه لرستانی

پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی موجب توقیف اموال مجرمان این اختلاس در استان لرستان و باعث قربانی شدن طرح بزرگ صنایع غذایی گهر دورود شد. فروردین ماه سال جاری بود که آقای سید عابدین نوری، نماینده لرستان در شورای عالی استان‌های کشور با اعلام خبر تعطیلی کارخانه صنایع غذایی گهر دورود گفت: در مرداد ماه سال گذشته وزیر کشور به شهرستان دورود سفر کرد و فاز نخست کارخانه صنایع غذایی گهر دورود را افتتاح کرد ولی درست در همان روز کارخانه تعطیل شد. جناب آقای وزیر! دقیقاً همان روز بعد از شما مدیر عامل بانک ملی که سرمایه‌گذار و سهام‌دار این کارخانه بود، کارخانه را تعطیل کرد و از آن روز تاکنون اقدام عملی برای راه‌اندازی این کارخانه صورت نگرفته است.
پنج طرح صنایع غذایی دورود با ظرفیت 1100 فرصت شغلی و پیشرفت بیش از 60درصد پس از جریان اختلاس سه هزار میلیارد تومانی با موانع قضایی مواجه و در سال 90متوقف شد. بنا‌بر اظهارات فرماندار دورود، مجوز تأسیس شرکت صنایع غذایی دورود با اعتبار 100 میلیارد تومان در سال 1387 صادر شد که کارفرما شرکت گروه امیرمنصورآریا بوده و بانک ملی شریک سرمایه‌گذار طرح بود. سال پیش بود که موضوع تعطیلی کارخانه صنایع غذایی گهر سوژه رسانه‌ها شد. بنا بر گفته مسوولان استان لرستان، تعطیلی این کارخانه یکی از عوامل اصلی بیکاری در شهرستان درود است. شهرستانی که بیکاری 31 درصدی را تجربه می‌کرد.
عمده فعالیت شرکت در ۵ فاز عنوان شده بود که فاز نخست تولید بطری فلزی، شیشه‌ای و پلاستیکی و درب بطری است که تمامی عملیات اجرایی و زیربنایی و تاسیساتی انجام شده و تمام دستگاه‌ها نصب و آماده بهره‌برداری بودند. برخی رسانه‌ها سال گذشته پس از افتتاح این کارخانه که با حضور «رحمانی فضلی» وزیر کشور برگزار شد، مانور زیادی دادند، پروژه‌ای که پس از سال‌ها راکد باقی‌مانده بود افتتاح شد! 7مرداد 1395 آقای رحمانی فضلی وزیر کشور در مراسم افتتاح کارخانه صنایع غذایی گهر خطاب به حضار گفت: پول‌های خود را پس‌انداز کنید و پس‌اندازهای خود را فعال کرده تا بانک ملی بعد از افتتاح سه فاز این پروژه، بنگاه‌سازی کند و ما به کمک شما اینجا را سهامی عام می‌کنیم و آن‌وقت این کارخانه تماماً مختص به مردم دورود خواهد شد.
رحمانی فضلی در ادامه با بیان اینکه افتتاح این بخش به همت بانک ملی انجام شده است، گفت: باید تمام بخش‌ها و فازهای این مجموعه عظیم به سرعت انجام شوند، چرا که بستر و همت مسوولان فراهم است. پس باید تلاش شود که هرچه سریع‌تر شاهد افتتاح بخش‌های دیگر این پروژه باشیم.
با محاکمه مجرمان اختلاس سه هزار میلیارد تومانی، تمامی حساب‌ها و دارایی‌های شرکت توسط دادستانی کل کشور مسدود و عملیات عمرانی متوقف شد. حالا شرکت صنایع غذایی «گهر دورود» بعد از مدت‌ها تعطیلی سال گذشته احیا و تابلوی آن نصب شد. فاز اول آن شامل تولید «پت بطری» است و مرداد ماه سال 95 به بهره‌برداری رسید. فاز دوم این کارخانه هم قرار بود تا پایان سال 95 افتتاح شود که به‌دلیل آماده نبودن تجهیزات این وعده تاکنون محقق نشده است. استارت احیاء شرکت صنایع غذایی «گهر دورود» در سفر اول رئیس جمهور به لرستان زده شد. همچنین موضوع احیاء این واحد در سفر رئیس قوه قضاییه به لرستان از سوی ما مطرح شد و ما از آیت‌الله آملی لاریجانی تقاضا کردیم زمینه احیاء این واحد تولیدی را فراهم آورند که با پیگیری‌های رئیس قوه قضائیه و پیرو آن به‌خاطر پیگیری‌های جدی و ملاقات‌هایی که با آیت الله لاریجانی انجام شد، شاهد احیای این واحد بودیم. استاندار لرستان در خصوص احیای این کارخانه گفت: در جریان سفری که آیت‌الله آملی لاریجانی به استان لرستان داشت، دستور داد تا شرکت غذایی گهر احیا شود. خوشبختانه این دستور کارساز بود و این ظرفیت راه اندازی شد. از رئیس دستگاه قضا تشکر می‌کنیم، زیرا ظرفیت‌های شغلی و اقتصادی زیادی را برای استان به‌وجود آورد.
در زمان سفر رئیس قوه قضائیه به لرستان، آیت‌الله صادق آملی لاریجانی در فرودگاه خرم‌آباد در جمع خبرنگاران افزود: با توجه به بحث اشتغال در لرستان و لزوم ایجاد فرصت‌های شغلی، تلاش می‌شود سرنوشت این اموال که در حد سه کارخانه هستند و ظرفیت برخی از آنها تا 95 درصد تکمیل شده، به‌زودی مشخص شود. انتظار می‌رود با رفع توقیف این اموال حدود سه تا چهار هزار مورد اشتغالزایی در لرستان ایجاد شود.
فاز دوم کارخانه صنایع غذایی گهر دورود نیمه نخست امسال راه‌اندازی می‌شود. آقای بیژن مقدم بیرانوند، مدیر بانک ملی لرستان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در خرم‌آباد بابیان اینکه فاز نخست کارخانه صنایع غذایی گهر دورود راه‌اندازی شد و در حال حاضر این کارخانه فعال است، اظهار داشت: تولید این کارخانه درب آب‌معدنی پریفرم، درب نوشابه و درب دلستر است. در حال حاضر این کارخانه با ظرفیت پایین تولید می‌کند چراکه باید مواد اولیه را در بورس تأمین کنیم، سرمایه نقدی و درگردش خیلی بالا باشد و زمانی برای ما ارزش‌افزوده ایجاد می‌کند که پورکن در کنار آن باشد.
مدیرعامل بانک ملی لرستان بابیان اینکه برای فاز دوم پورکن پیش‌بینی‌شده که یک دستگاه خط کارخانه بناست نصب شود، عنوان کرد: پیش‌بینی می‌شود تا خردادماه امسال خط پورکن نصب شود و فاز دوم این کارخانه نیمه نخست امسال راه‌اندازی می‌شود. کارهای عمرانی این شرکت نیز انجام می‌شود به‌طوری‌که در حال حاضر بخش اداری 100درصد تکمیل است؛ در حال حاضر50 نفر مشغول کارند و با راه‌اندازی فاز دوم برای 50 نفر اشتغال ایجاد می‌شود. پیش‌بینی می‌شود با راه‌اندازی فاز سوم 500 نفر مشغول کار شوند.

captcha
شماره‌های پیشین