283
شنبه، ۰۷ مرداد ۱۳۹۶
5
صهیونیست‌ها از اعمال فشارهای خود عقب نشستند

نماز جمعه نصر در الاقصی

پس از دو هفته درگیری و تنش، سرانجام مسلمانان فلسطینی با ورود به مسجد‌الاقصی، نماز جمعه خود را در قبله گاه اول اسلام به جا آوردند و عملاً نقشه صهیونیست‌ها را برای کنترل امنیتی این مکان مقدس نقش بر آب کردند. همزمان نیز قدس و کرانه باختری شاهد درگیری میان جوانان فلسطینی و صهیونیست‌ها بود و بیش از 50 فلسطینی در این درگیری‌ها زخمی شدند.

مجلس سنای آمریکا طرح لغو «اوباماکر» را رد کرد

شکست بزرگ ترامپ در حذف میراث اوباما

زلزله سیاسی در پاکستان

نواز شریف به اتهام فساد مالی برکنار شد

صبح نو

زلزله سیاسی در پاکستان

نواز شریف به اتهام فساد مالی برکنار شد

دیوان عالی پاکستان دیروز جمعه در ارتباط با پرونده اتهامی فساد «نواز‌شریف» نخست‌وزیر پاکستان و افراد خانواده‌اش، به سلب صلاحیت و برکناری وی از سمت خود رأی داد. تحقیقات قضایی از نخست‌وزیر پاکستان پس از افشای اسناد شرکت «موساک فونسکا» در پاناما که به قدرتمندان و افراد ثروتمند ازجمله فرزندان نواز شریف- برای فرار مالیاتی و پول‌شویی کمک می‌کرد، در آوریل سال گذشته آغاز شده بود.
به گزارش روزنامه «واشنگتن‌پست» در حکمی تاریخی، تمامی پنج قاضی عضو دیوان‌عالی پاکستان به برکناری شریف از قدرت رأی دادند. بدین‌ترتیب این حکم مهر تأییدی است بر اتهامات مقام اول اجرایی پاکستان مبنی بر دروغ‌گویی و پنهان‌کاری درباره ثروت و فعالیت‌های تجاری اعضای خانواده‌اش.
«نواز شریف» 67 ساله اعلام کرده که حکم دیوان عالی را بر سر «اسناد پاناما» می‌پذیرد . احزاب مخالف در پاکستان از سال گذشته و پس از افشای این اسناد، شریف و اعضای خانواده‌اش را به پنهان ساختن ثروت خود در خارج از این کشور از طریق انجام مجموعه‌ای پیچیده‌ای از داد و ستد املاک و مستغلات متهم کردند. قبل از صدور حکم برکناری نواز شریف، یکی از قضات دیوان عالی این معاملات را «رفتاری مافیایی» خوانده بود. در اسناد پاناما، نام سه فرزند نواز شریف ذکر شده بود.
هنوز مشخص نیست که آیا حزب مسلم‌لیگ تحت رهبری نواز شریف پس از برکناری وی، خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شود یا تا زمان برگزاری انتخابات سال آینده، برای نواز شریف جانشین جدیدی تعیین می‌کند؛ اما این رخداد مطمئناً موجب تضعیف وضعیت حزب مسلم لیگ و تقویت بیش از پیش «عمران خان» مخالف اصلی نواز شریف و قهرمان سابق کریکت پاکستان می‌شود. عمران خان نخستین کسی بود که خواستار انجام تحقیقات قضایی از نخست‌وزیر پاکستان در ارتباط با اسناد پاناما شده بود.
نواز شریف که سه دوره در پاکستان به سمت نخست‌وزیری انتخاب شده، مرتبه پیش نیز از طریق کودتای ارتش به رهبری پرویز مشرف در سال 1999 از قدرت برکنار شد و مانند این‌بار نتوانست دوره نخست‌وزیری خود را به پایان برساند. در این دوره فقط یک‌سال دیگر از دوره پنج‌ساله نخست‌وزیر شریف باقی‌مانده بود. در روزهای گذشته نام افرادی مانند «شهباز شریف» برادر نخست‌وزیر برکنارشده یا «چودری نثار» از اعضای ارشد مسلم‌لیگ برای جانشینی نواز شریف مطرح شده است.

 

captcha
شماره‌های پیشین