283
شنبه، ۰۷ مرداد ۱۳۹۶
3
در پی شایعات درباره انتخاب تک تک وزرا صورت گرفت

دغدغه رهبر انقلاب درباره کابینه دوازدهم

پس از چند روز ادعای گسترده دولتی‌ها درباره ارائه لیست وزرای دولت دوازدهم به رهبر انقلاب و کسب نظر موافق ایشان، دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه‌ای، در گزارشی به این القائات و شایعات پاسخ داد.

رهبری و ترکیب کابینه دوازدهم

صبح نو

در پی شایعات درباره انتخاب تک تک وزرا صورت گرفت

دغدغه رهبر انقلاب درباره کابینه دوازدهم

پس از چند روز ادعای گسترده دولتی‌ها درباره ارائه لیست وزرای دولت دوازدهم به رهبر انقلاب و کسب نظر موافق ایشان، دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه‌ای، در گزارشی به این القائات و شایعات پاسخ داد.

دولت دوازدهم به روزهای تشکیل نزدیک می‌شود؛ تا 10 روز دیگر و پس از مراسم تنفیذ و تحلیف، اعضای کابینه پیشنهادی آقای رئیس‌جمهور معرفی می‌شوند. با این حال، یک جریان خبری که از پشتیبانی پر حجم رسانه‌های خارج از کشور نیز برخوردار است، درصدد القای این ادعاست که تک‌تک اعضای کابینه با نظر رهبر معظم انقلاب اسلامی انتخاب می‌شوند.
خبر را ابتدا آقای عبدالله ناصری داد. او در گفت‌وگو با ایلنا، گفت که امشب (دوازدهم تیرماه) رئیس‌جمهور در دیداری با رهبری درباره چینش کابینه مشورت می‌کند. او گفت: « رئیس‌جمهور هر دوشنبه با رهبری دیدار دارد و امشب نیز بعد از دو هفته که نتوانست به دیدار رهبری برود این دیدار صورت خواهد گرفت؛ این رسم از قدیم است، در گذشته رؤسای‌جمهور دوشنبه‌ها خدمت مقام معظم رهبری می‌رسیدند. رئیس‌جمهور در مورد چینش کابینه گزارشات را از کارگروه‌ها دریافت کرده و به جمع‌بندی هم رسیده و قطعاً با رهبری مشورت خواهد کرد.» پس از آن نیز گزارش‌های تأیید نشده‌ای در شبکه‌های اجتماعی منتشر شدند مبنی بر اینکه آقای روحانی در حال رایزنی با رهبر این کشور در مورد ترکیب کابینه است و قصد دارد همه اعضای دولت خود را با موافقت رهبری انتخاب کند.
روایت‌های فراکسیون‌های مختلف مجلس از دیدار با رئیس جمهور نیز مهر تأییدی بود بر این ادعا. به گفته اعضای افراکسیون امید در دیداری که اعضای این فراکسیون با رئیس جمهور به منظور رایزنی و مشورت درباره چینش کابینه داشتند، روحانی تأکید کرده است که لیست وزرای کابینه را برای مشورت خدمت رهبر انقلاب برده است؛ نکته‌ای که در دیدار با اعضای فراکسیون ولایی هم بر آن تأکید ورزیده شد.
این موضوع با واکنش‌های زیادی در میان چهره‌های سیاسی به ویژه کسانی که به دنبال سهم خواهی از دولت بودند داشت.
آقای «ابراهیم اصغرزاده» فعال سیاسی اصلاحات دراین زمینه نوشت: « مشورت کردن با رهبری درباره کابینه، در موارد خاص مانند مسائل دفاعی و سیاست خارجی، طبعاً پذیرفته شده است؛ اما اینکه روحانی اعلام کند من کل کابینه را با رهبری مشورت کرده‌ام؛ نه به نفع نظام است نه به نفع مجلس. روحانی نباید کاری کند که نمایندگان را در برابر عمل انجام گرفته قرار دهد و دست آنها را ببندد.»
آقای علی مطهری نیز در گفت‌وگو با وب‌سایت فراکسیون امید مجلس گفت: « ارائه فهرست وزرای پیشنهادی به آیت‌الله علی خامنه‌ای قبل از معرفی آنها به مجلس کار درستی نیست و باعث می‌شود امکان اظهار نظر درباره این گزینه‌ها محدود شود.» به گفته وی، «نباید رئیس جمهور چنین فضایی را قبل از معرفی کابینه ایجاد کند. از نظر قانونی هم چنین الزامی وجود ندارد. شاید آقای روحانی می‌خواهد خودش را از سیل پیشنهادها راحت کند.»
آقای محمود صادقی، عضو فراکسیون امید نیز در توئیتر خود نوشت: «بنابر شواهد و اطلاعات موجود، رهبر انقلاب در مورد گزینه‌های بسیاری از وزارتخانه‌ها آنگونه که وانمود می‌شود دخالتی ندارند.»
در مقابل نیز این اظهارنظرها با واکنش چهره‌های اصول‌گرا مواجه شد. آقای عزت الله ضرغامی در واکنش به این خبرسازی‌ها تأکید کرد : «تجربه من از همکاری با سه رئیس‌جمهور محترم در دولت و آشنایی با اعضای محترم کابینه‌ها حاکی از آن است که تصور فوق صحت ندارد. همه وزرا و معاونان محترم مستقیماً توسط رئیس‌جمهور انتخاب می‌شوند. معمولاً وزرای دفاع، اطلاعات و خارجه به دلیل حساسیت ویژه و لزوم هماهنگی بیشتر با دستگاه‌های حاکمیتی، پس از انتخاب اولیه رئیس‌جمهور، با مشورت نهایی رهبری قطعی می‌شوند. همان‌گونه که در مورد وزیر دادگستری نیز هماهنگی رئیس‌جمهور و قوه قضائیه ضروری است.» پناه بردن به رهبر انقلاب شاید به این دلیل باشد که روحانی می‌خواهد قدری از فشارها و سهم خواهی‌های اصلاح طلبان درباره چینش اعضای کابینه را کم کند. در همین زمینه آقای صادق زیباکلام گفت: « رئیس‌جمهور در انتخاب کابینه‌اش نباید پشت سر رهبری پنهان شود و مسوولیت انتخاب افراد و ترکیب کابینه را از دوش خود بردارد. روحانی می‌خواهد با‌یک‌تیر دو نشان بزند. یعنی با تأکید بر موافقت رهبری با گزینه‌های پیشنهادی‌اش، اولاً به اصول گرایان مجلس می‌گوید باید به این افراد رأی بدهید، ثانیاً به فراکسیون امید و سایر نمایندگان می‌گوید دست و بال من برای تغییر بعضی وزرا بسته است.» او تاکید کرد: «روحانی از هر دو سو، از جایگاه رهبری هزینه می‌کند که کار نادرستی است.»
اما روز گذشته KHAMENEI.IR در خصوص این ادعا که «تک‌تک اعضای کابینه با نظر رهبری انتخاب می‌شوند» نوشت: «رویه ثابت در همه دولت‌ها، هماهنگی با رهبری در انتخاب وزیران دفاع، امور خارجه و اطلاعات بوده است، و این هم، حسب تکالیفی است که در قانون اساسی برای رهبری در امور سیاست خارجی و دفاعی- امنیتی تعیین شده است.
در خصوص برخی وزارتخانه‌ها مثل علوم، آموزش‌وپرورش و ارشاد اسلامی، رهبر انقلاب اسلامی حساسیت‌هایی دارند، چراکه انحراف در آنها، موجب ایجاد انحراف در حرکت کلان کشور به سمت آرمان‌ها می‌شود و نگهبانی و مراقبت در خصوص حرکت عمومی به سمت آرمان‌ها وظیفه قطعی رهبری است اما در انتخاب مسوولان این وزارتخانه‌ها، ورود نمی‌کنند؛ و در خصوص اکثریت کابینه نیز در همه ادوار تا آنجاکه از سوابق امر بر می‌آید، نظری ابراز نمی‌کنند لکن همواره تأکید دارند که وزیران، افرادی کاری و به‌دور از حاشیه باشند، زیرا همان‌طور که در نظر مردم، کارآمدی و موفقیت دولت، موفقیت نظام است، ضعف و ناکارآمدی دولت نیز به حساب نظام گذاشته می‌شود.» رهبر انقلاب در مراسم 14 خردادماه امسال تأکید کردند: « طبق قانون‌اساسی، رئیس‌جمهور از امکانات بسیار گسترده‌ای در کشور برخوردار است؛ خیلی از کارها را می‌توانند انجام بدهند؛ از این امکاناتی که در اختیار دارند استفاده کنند، ظرفیت‌های داخلی را بالفعل کنند، هیچ درنگی در عمل به وعده‌هایی که به مردم داده شده‌است صورت نگیرد. مسوولان را، مسوولان بخش‌های مختلف را -حالادر دولت دوازدهم- جوری انتخاب بکنند که کارکن و فعال و پای‌کار وتوانا باشند؛ یعنی توانایی آنها بتواند کارها را ان‌شاءالله پیش ببرد. اگر خدای نکرده در بخش‌های مختلف -چه اقتصادی و چه غیراقتصادی- یک بخشی از خود ناکارآمدی نشان بدهد، این به حساب ناکارآمدی نظام گذاشته خواهد شد و این بی‌انصافی است؛ نظام کارآمد است؛ بخش‌های مختلف باید بتوانند خودشان را پابه‌پای نظام پیش ببرند.»
بنابراین، شایعات و القائات اخیر پایه در واقعیت ندارند و دغدغه رهبر انقلاب اسلامی در قبال کابینه، به‌طور ذاتی معطوف به کارآمدی و انتخاب افرادی است که فکر و ذکر آنان، کار شبانه‌روزی و حل مشکلات مردم باشد.

captcha
شماره‌های پیشین