283
شنبه، ۰۷ مرداد ۱۳۹۶
10
«صبح نو» سیاست‌های غلط تنظیم بازار را بررسی می کند

پیاز؛ فرمول کوچک سازی سفره مردم

در هفته‌های اخیر مطمئناً صحبت‌ها و خبرهای مختلفی را در روزنامه‌ها و در سایت‌ها و فضای مجازی شنیده‌اید مبنی بر اینکه قیمت پیاز افزایش پیدا کرد، مرغ پر در آورد، قیمت تخم مرغ سر به فلک کشید و... که اتفاقاً مسائل مربوط به آن دستمایه شوخی‌ها و طنزهای مختلفی نیز شد.

خاطره‌ای از یک تخلف سازمانی

صبح نو

«صبح نو» سیاست‌های غلط تنظیم بازار را بررسی می کند

پیاز؛ فرمول کوچک سازی سفره مردم

در هفته‌های اخیر مطمئناً صحبت‌ها و خبرهای مختلفی را در روزنامه‌ها و در سایت‌ها و فضای مجازی شنیده‌اید مبنی بر اینکه قیمت پیاز افزایش پیدا کرد، مرغ پر در آورد، قیمت تخم مرغ سر به فلک کشید و... که اتفاقاً مسائل مربوط به آن دستمایه شوخی‌ها و طنزهای مختلفی نیز شد.

طی گزارش هفتگی متوسط قیمت خرده فروشی برخی از مواد خوراکی در شهر تهران که توسط بانک مرکزی منتشر شده است، طی هفته منتهی به 30/4/1396، قیمت 5 قلم از 11 قلم منتشره نسبت به هفته قبل آن افزایش پیدا کرد که شامل لبنیات، تخم مرغ،گوشت مرغ،چای و روغن نباتی بوده است و همینطور قیمت 6 قلم از 11 قلم آن نسبت به هفته مشابه ماه قبل افزایش پیدا کرده است که 5 مورد آن همان موارد قبلی است که باید قلم سبزی‌های تازه را نیز به آن‌ها اضافه کرد. با توجه به اخبار منتشره و اثرات ملموس از افزایش قیمت‌ها و وضعیت بازارها، به نظر می‌رسد در این راه دولت در حال طی کردن همان مسیر اشتباه دولت‌های گذشته است چه بسا بیشتر و بدتر از آنها. دلایل مختلفی را می‌توان برای این افزایش قیمت‌ها بر شمرد که متأسفانه به هر یک از اینها که نگاه می‌اندازیم ردپایی از اشتباهات دولت را مشاهده می‌کنیم؛ اما یکی از بزرگترین اشتباهات دولت مربوط به ستاد تنظیم بازار آن و سیاست‌های تنظیم بازار آن است. متأسفانه دولت باتوجه به سیاست‌های آزادسازی بازار مشاورانش یا اعتقادی به تنظیم بازار ندارد و یا اینکه با توجه به افرادی که در مصدر امور گمارده است توانایی این کار را ندارد.
متأسفانه شاهد این هستیم که قیمت کالاهایی که مردم هر روز یا شاید در هر وعده غذایی‌شان با آن سر و کار دارند مرتباً افزایش پیدا می‌کند درحالی که هیچ سیاست منطقی و عاقلانه‌ای برای این مسأله در پیش گرفته نمی‌شود. به عنوان مثال همه ما شاهد هستیم، در این روزها پیاز که کالایی است که هر روز مردم به آن نیاز دارند، قیمتش دستخوش تغییرات و شوک‌های متوالی بسیاری شده است و پیازی که تا حدود 20 الی 25 روز پیش در حدود قیمت 1000 الی 1500 تومان بود، حالا تا مرز 4 الی 5 هزارتومان هم رسیده است. وضعیت وقتی اسفناک می‌شود که در این شرایط گرانی پیاز خبری مبنی بر گندیده شدن ده‌ها تن پیاز زیر نور آفتاب 55 درجه خوزستان توسط آقای عباس پاپی زاده، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس به رسانه‌ها درز پیدا می‌کند.
نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: وقتی پیاز را از کشاورز کیلویی 150 تا 200 تومان می‌خرند و بعد آن را زیر آفتاب 55 درجه دپو می‌کنند، بدون اینکه حتی سایه‌بانی روی آن باشد، چه توقعی می‌توان داشت جز اینکه بعد از 2 روز این محصول بوی تعفن بگیرد که تازه باید هزینه کرد تا آن را دفع کنیم و اکنون نیز پیاز کمیاب شده است. در نتیجه آنکه اکنون مصرف‌کننده آسیب می‌بیند و یک ماه پیش هم تولیدکننده نابود شد.
مطمئناً بازهم ساده‌ترین راه و ساده‌لوحانه‌ترین فکر، واردات فوری پیاز از کشورهای دیگر است در حالی که از همین امسال می‌توان پیش بینی صد درصد کرد که سال آینده ما با وفور عرضه پیاز در بازار روبه رو خواهیم بود که حتی کیلویی 100 تومان نیز این کالا را از کشاورز نخواهند خرید و این یعنی بازهم نابودی کشاورز و تولید کننده و از آن ور بوم افتادن.
اما این مسأله تنها مختص به پیاز نیست. در حالی که برنج تولید داخل روی دست کشاورز داخلی مانده است و هر ساله در زمستان شاهد خبرهایی مبنی بر نارضایتی شالیکاران شمالی از عدم خرید برنج آنها در بازار منتشر می‌شود، طی گزارش گمرک که پس از 4 ماه وقفه منتشر شده است، برنج با واردات 603 میلیون دلاری رتبه اول را در اقلام وارداتی دارد و این باز این سؤال را به ذهن مترتب می‌کند که آیا واقعاً از تمامی ظرفیت تولید داخل استفاده شده است که حالا در حدود 2 هزار و 200 میلیارد تومان برنج وارد شده است و603 میلیون دلار، ارزی از کشور خارج شده است که بسیار برای کشور حیاتی است.
حال یکی از طنزهای روزگار این است که در این شرایط دبیر ستاد تنظیم بازار از دستگاه‌های مسوول تنظیم بازار انتقاد می‌کند. به گزارش خبرگزاری تسنیم، آقای محسن بهرامی ارض اقدس گفت : وظایف دستگاه‌های بخشی مانند وزارت جهاد کشاورزی این است که در شرایط فراوانی و بیش بودن که تولید کننده زیان می‌کند، خرید کند تا قیمت‌ها متعادل شود و در شرایط کمبود از ذخایر، توزیع و قبل از افزایش قیمت‌ها بازار را متعادل کند. بهرامی با بیان اینکه متأسفانه این اقدامات پیشگیرانه اتفاق نمی‌افتد، گفت: همیشه به صورت انفعالی عمل می‌کنیم یعنی موقعی که قیمت‌ها خیلی پایین می‌آید تازه برای خرید حمایتی ورود می‌کنیم و موقعی که قیمت‌ها بسیار افزایش می‌یابد برای توزیع اقدام می‌کنیم. نمی‌توانم بپذیرم که تولید گوشت در کشور به اندازه کافی است و از صادرات آن هم حمایت کنیم اما قیمت داخلی از کیلویی 32 هزار تا 33 هزار تومان تعادلی به گاهی هر کیلوگرم 60 هزار تومان افزایش یابد حتماً یک جای کار با مشکل مواجه است.
بله حتماً یک جای کار با مشکل مواجه است، مشکل یا از جایی است که بدون هماهنگی و باتوجه به رانت‌های موجود به یک سری افراد خاص اجازه واردات بی حد و حصر را می‌دهد یا از جایی است که با مدیریت خسته و فرسوده خود توان مدیریت واردات را ندارد یا از وزارتخانه‌ای است که برخلاف اسمش که جهاد کشاورزی است، هیچ رفتار جهادی و انقلابی صحیح را در آن مشاهده نمی‌کنیم. متأسفانه برای بعضی‌ها اصلاً مهم نیست که قیمت افزایش پیدا کرده است اصلاً شاید از بعضی لحاظ هم بهتر باشد چون مجوز واردات چرب و نرمی را صادر می‌کنند و در این قیمت بالا با واردات کم هزینه به لحاظ وضعیت اضطراری بازار، سود کلانی را به جیب می‌زنند و تنها چیزی که در نهایت می‌ماند کوچک و کوچک و کوچک‌تر شدن سفره مردمی است که همه بار این سختی‌ها بر دوش‌های آنهاست.

captcha
شماره‌های پیشین