282
چهارشنبه، ۰۴ مرداد ۱۳۹۶
8
نگاهی به عملکرد دولت در مبارزه با مفاسد اقتصادی

رکورد مفاسد اقتصادی شکسته شد

اصولا مفاسد اقتصادی از موقعی که یادمان می‌آید در کشور ما اتفاق می‌افتاده و می‌افتد اما میزان این مفاسد در دولت‌های مختلف و دوره‌های مختلف کم و زیاد می‌شدند و در بعضی دولت‌ها با کمی دقت در نظارت و شفافیت، شدت و حجم مفاسد اقتصادی کم یا زیاد می‌شوند. حال که به پایان دولت یازدهم نزدیک می‌شویم نگاهی کوتاه به حضور دولت در این صحنه و برخورد آن با اینگونه مسائل می‌اندازیم تا ببینیم عملکرد دولت یازدهم چگونه بوده و چقدر اثر گذاری داشته و تا چه حد در مقابل مفاسد اقتصادی ایستاده است؟

دستاورد اقتصاد مقاومتی در الکامپ

خبر

صبح نو

دستاورد اقتصاد مقاومتی در الکامپ

در آخرین روز نمایشگاه الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک (الکامپ) بعد از سال‌ها فرصتی برای بازدید از این بزرگ‌ترین رویداد فناوری اطلاعات ایران دست داد و بر خلاف انتظارم، با صحنه‌هایی شوق انگیز از خلاقیت، نوآوری و تلاش واقعی جوانان پرشور و تحصیل کرده‌ای مواجه شدم که برق امید به آینده در نگاه‌هایشان مشهود بود. موفقیت شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی که با تلاش علمی به مرزهای فناوری جهانی دست یافته‌اند و با تجاری سازی فناوری، ثروت خلق می‌کنند، دل هر ایرانی میهن دوستی را شاد می‌کند. بر خلاف آنچه دشمنان ایران تبلیغ و وانمود می‌کنند، اقتصاد‌مقاومتی به معنی نخوری و صرفه جویی نیست. اقتصاد مقاومتی یعنی تولید ثروت هرچه بیشتر با دست یابی به مرزهای علم و تجاری سازی و صادرات فناوری. یعنی همین اتفاقی که در گوشه‌هایی از الکامپ امسال به وضوح قابل تماشا بود.  رسانه‌های دشمن وانمود و القا می‌کنند شرکت‌های ایرانی نمی‌توانند به فناوری جهانی برسند و ناچارند تحت لیسانس خارجی‌ها کارکنند. این یعنی سهم گران‌تر و بیشتر از سودتولید (فناوری) برای شرکت‌های خارجی و سهم ارزان‌تر و کمتر (نیروی کار) برای ایرانیان. اقتصاد‌مقاومتی می‌گوید ایرانی باید سهم گرانتر و بالاتر یعنی فناوری را بگیرد. ایرانی می‌تواند بدون کمک و لیسانس خارجی و بدون تقدیم بخش اصلی سود تولید به اروپایی‌ها، خودش صاحب دانش و فناوری شود و سود اصلی را به جیب بزند و مرفه ثروتمند شود. مثل برخی شرکت‌های حاضر در الکامپ96.
نمایشگاه الکامپ امسال البته بی نقص هم نبود. متأسفانه فعالیت‌های دانش بنیان در حوزه‌های فناوری اطلاعات را انحصار‌های دولتی و خصولتی به شدت تهدید می‌کنند. علاوه بر آن، بی اعتمادی به فناوران ایرانی و میل به خرید خدمات خارجی در دولت و بخش‌هایی از جامعه و نیز این تصور باطل که دست‌یابی به دانش و فناوری، فقط از طریق انتقال فناوری ممکن است و ایرانی بدون کمک خارجی نمی‌تواند به مرزهای فناوری روز دنیا دست پیدا کند، اغلب نهال شرکت‌های دانش بنیان را به نابودی می‌کشد.
اما هستند شرکت‌های نوپا و دانش بنیانی که سخت‌کوشانه با این مشکلات جنگیده و  به مرز علم دست پیدا کرده‌اند و فناوری پیشرفته را تجاری سازی کرده و حتی صادر می‌کنند. این‌ها به روشنی نشان داده‌اند که ایرانی با تلاش علمی و سختکوشی در نبرد با موانع متعدد، می‌تواند سهم بالاتر و گران‌تر از سود تولید را بگیرد و ثروتمندشود.
الکامپ امسال نشان داد که با وجود همه فشارهای بیرونی و ضعف‌ها و بی‌تدبیری‌های داخلی، ظرفیت عظیم جوانان ایرانی در قالب شرکت‌های دانش بنیان و استارت آپ‌های خلاق و پرامید، در حال جوانه زدن و شکوفه دادن است.
این شرکت‌ها مثل نوجوانان پاک و بی‌گناه، سالم و تمیزند. دولت باید زمینه را برای پاک و تمیز ماندن آنها فراهم کند تا در ادامه مسیرشان، به آلودگی‌هایی مثل انحصار، فساد، خود باختگی در مقابل بیگانه و ... دچار نشوند. ای کاش رهبر انقلاب از نمایشگاه الکامپ بازدید می‌کردند و می‌دیدند پافشاری چند ساله ایشان به تولیدعلم و فناوری و اقتصاد دانش بنیان، به تدریج شکوفه زده و دارد به بار می‌نشیند.
امسال بعد از 4 ساعت بازدید از الکامپ، بر خلاف همه بازدیدهای نمایشگاهی متعارف در ایران، پاهایم خسته نبودند که هیچ، کلی هم انرژی گرفته بودم.

  یادداشت
 دکتر سید امیر سیاح

captcha
شماره‌های پیشین