282
چهارشنبه، ۰۴ مرداد ۱۳۹۶
2

خبر

چرا ناطق‌نوری مجدداً مطرح می‌شود؟

نسخه پیچی اصلاح‌طلبان ‌ برای نو اصول‌گرایی

پیشنهاد «نو اصول‌گرایی» و ضرورت بازسازی جریان اصول‌گرا که از سوی دکترمحمد باقر قالیباف خطاب به جوانان انقلابی است که بازتاب‌ها و بازخوردهای متفاوتی در میان چهره‌های مختلف سیاسی اصول‌گرا و اصلاح‌طلب داشته است.

صبح نو

خبر

حرکت تحریک آمیز آمریکا در خلیج فارس خنثی شد
شلیک ناو آمریکایی به قایق ایرانی
رویارویی ناوهای ایرانی و آمریکایی در خلیج فارس همچنان خبر‌ساز است و هر روز اخباری درباره آن به گوش می‌رسد. دو مقام آمریکایی روز سه‌شنبه مدعی شده‌اند یک ناو نیروی دریایی آمریکا به شلیک اخطار به سمت یک قایق گشت‌زنی ایرانی در کرانه شمالی خلیج فارس اقدام کرده است.
یک مقام پنتاگون مدعی شده که گمان می‌رود قایق مورد نظر متعلق به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بوده باشد. مقام‌های پنتاگون مدعی شده‌اند قایق ایرانی به فاصله 150 یاردی (حدود 140 متر) ناو آمریکایی «یو.اس.اس تاندر بولت» نزدیک شده است.
مطابق این ادعا، قایق ایرانی به هیچ‌یک از علائم ارتباطی شناخته‌شده بین‌المللی برای اعلام وضعیت خطر، اعم از تماس‌های رادیویی، شلیک منور و پنج انفجار کوتاه توجهی نکرده‌ است.
یکی از دو مقام مورد استناد «سی‌ان‌ان» می‌گوید: پس از این مراحل، ناو آمریکایی به دلیل نگرانی از احتمال برخورد، به شلیک اخطار به داخل آب اقدام کرد.
مقام دیگر پنتاگون، مدعی شده که شناور ایرانی در این مرحله، نزدیک شدن به ناو آمریکایی را متوقف کرد، اما برای چند ساعت به گشت‌زنی در آب‌های اطراف اقدام کرد.
در پی انتشار این خبر، روابط عمومی منطقه سوم نیروی دریایی سپاه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: صبح روز گذشته یک رزم ناو آمریکایی در شمال خلیج فارس به سمت یک شناور گشتی نیروی دریایی سپاه که در آب‌های بین المللی در حال گشت زنی بود، حرکت و به قصد تحریک و ایجاد هراس، به شلیک دو گلوله هوایی
 مبادرت کرد.
این اطلاعیه افزوده است: شناور نیروی دریایی سپاه بدون اعتنا به رفتار غیرحرفه‌ای و تحریک آمیز آنها به مأموریت خود ادامه داد و پس از مدت کوتاهی، شناور آمریکایی منطقه را ترک کرد.
پیش از این هم، در ششم اردیبهشت ماه 96 بود که یک مقام آمریکایی ادعا کرد، یک فروند ناوشکن نیروی دریایی این کشور در خلیج فارس به شلیک هشدار آمیز به سوی یک فروند قایق تندروی سپاه پاسداران اقدام کرده که در حال نزدیک شدن به این ناو بوده است.
«یان مک کانوهی» سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا مستقر در بحرین، در سخنانی تاکید کرد: این حادثه روز دوشنبه زمانی به وقوع پیوسته است که قایق ایرانی قصد نزدیک شدن به ناوشکن آمریکایی
 یو اس اس ماهان را داشته است.
 ناو آمریکایی بارها سعی کرد تا با قایق ایرانی تماس بگیرد و پیام‌های هشدارآمیزی را برای آن ارسال کرد و پنج بار با سوت کشتی صداهای انفجار را که نشانه خطر بوده، به صدا درآورده است و در نهایت شلیک هشدارآمیزی را انجام داده تا قایق ایرانی انگیزه و قصد خود را
 اعلام کند.
این مقام نیروی دریایی آمریکا اظهار داشت: قایق ایرانی تا 1000 یاردی ناوشکن ماهان نزدیک شده بود.
دکترمحمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران چند ماه پیش در واکنش به یک اقدام مشابه نیروی دریایی آمریکا، در حساب توییتر خود نوشت: «نیروی دریایی ما در خلیج فارس فعالیت می‌کند و نه در خلیج مکزیک. سؤال اینجاست که نیروی دریایی آمریکا هفت هزار و 500 مایل دورتر از خانه‌اش چه می‌کند؟»

لاریجانی: هیچ وزیری برای ماندن
 دست به دامن ما نشده است
آقای علی لاریجانی، رئیس مجلس با انتقاد از برخی خبرها در رسانه‌ها، اظهار داشت: دیروز دیدم که در یکی از روزنامه‌ها نوشته‌اند که وزرا دست به دامن بهارستان شده‌اند تا در دولت آینده هم باقی بمانند و عکس من و آقای روحانی را انداخته‌اند که انگار این دو نفر کار را جفت و جور می‌کنند؛ این حرف‌ها واقعی
نیستند!
لاریجانی ادامه داد: هیچ وزیری را سراغ ندارم که آمده باشد و چنین درخواستی کرده باشد؛ البته برعکس آن صادق بوده که برخی وزرای موفق این دولت، از جمله آقای قاضی زاده هاشمی سراغ ما آمده‌اند، درخواست کرده‌اند که در دولت بعدی نباشند که اتفاقاً من از ایشان درخواست کردم که در دولت آینده هم بماند.
وی تصریح کرد: البته ما با هیچ وزیری نسبتی نداریم و چنین چیزهایی که در رسانه‌ها می‌نویسند، حرف‌های نادرستی است و سطح مراودات قوای سه گانه در جمهوری اسلامی، آنقدر نازل نیست که چنین معاملاتی صورت بگیرد.

 

captcha
شماره‌های پیشین