282
چهارشنبه، ۰۴ مرداد ۱۳۹۶
15
«شب شاعر» به سیمین‌دخت وحیدی تعظیم کرد

سیمین شعر و مبارزه

سی و هفتمین نشست «شب شاعر» روز گذشته به تجلیل از سیمین‌دخت وحیدی اختصاص پیدا کرد.

غفلت از معرفی وحیدی

خبر

صبح نو

«شب شاعر» به سیمین‌دخت وحیدی تعظیم کرد

سیمین شعر و مبارزه

سی و هفتمین نشست «شب شاعر» روز گذشته به تجلیل از سیمین‌دخت وحیدی اختصاص پیدا کرد.

«تمام شهرهای مورد هجوم بعثی‌ها را رفتم و شعرخوانی کردم. یک روز در مسجد سوسنگرد شعرخوانی داشتم. نماز ظهر و عصر بود. وقتی مراسم به پایان رسید، آنجا را با خمپاره زدند... یک بار دیگر با سپیده کاشانی به جبهه رفته بودیم. خانم کاشانی می‌ترسید و خط مقدم نمی‌آمدند، اما من بی‌پروا بودم و می‌رفتم. بعضی وقت‌ها رزمندگان با من دعوا می‌کردند که چرا خط مقدم می‌رویم! می‌گفتند آنجا خطرناک است.» این‌ها بخش‌هایی از صحبت‌ها و اظهاراتِ سه سال و اندی قبل خانم سیمین‌دخت وحیدی؛ زمانی که تعدادی از فعالان فرهنگی و رسانه‌ای برای دیدار با او به منزلش رفته بودند.
بانوی شاعر این روزها، ایام کهن‌سالی را سپری و چند سالی است که با بیماری آلزایمر هم دست و پنجه نرم می‌کند. دبیرخانه مراسم «شب شاعر» تصمیم گرفت در سی‌وهفتمین مراسم خود، سراغ تجلیل از وحیدی برود. این مراسم عصر روز گذشته در سازمان هنری و رسانه‌ای اوج برگزار شد. آقای ناصر فیض، شاعر و طنزپرداز در مورد وحیدی و نقش او در جریان شعر انقلاب عقیده دارد: «مهم‌ترین ویژگی خانم وحیدی، پیش‌رو بودن در شعر انقلاب است. ایشان در زمانه‌ای شعر گفتند که شعر انقلاب هنوز شکل نگرفته بود و حوزه هنری جزو معدود مراکزی بود که در این زمینه فعالیت می‌کرد و ایشان نیز همراه دیگر شاعران در این زمینه شروع به کار کرد.»

محبوب مردم بودند
دکتر علی‌محمد بشارتی که در دولت دوم مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی به عنوان وزیر کشور حضور داشت و از چهره‌های سیاسی محسوب می‌شود، از کسانی است که سابقه بیش از 5 دهه آشنایی و ارتباط با خانواده سیمین‌دخت وحیدی را دارد. بشارتی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» درباره سابقه آشنایی خود با خاندان وحیدی می‌گوید: «خانم وحیدی اهل جهرم است و ما با ایشان همشهری هستیم. جهرم شهری قدیمی است که پنج مرتبه اسمش در شاهنامه ذکر شده است. خانواده خانم وحیدی هم افراد متشخص و بافرهنگ و مشهوری بودند که مردم آنها را به نیکی و خدمت و تلاش در جهت حل مشکلات مردم می‌شناختند. سه دایی داشتند که یکی سرلشکر بود، دیگری پزشک و سومی هم استاد حوزه علمیه. در آن سال‌های اواسط دهه 30 شمسی، خانواده ایشان افراد معروف و سطح بالایی بودند.»
بشارتی در ادامه با بیان اینکه برادر همسر خانم وحیدی از کسانی بوده است که در سال‌های جوانی، استاد و مدرس بوده و شاگردان زیادی تربیت کرده، می‌گوید: «ریاست دبیرستان خواجه نصیر جهرم به عهده آقای فروغی بود. همه افراد خانواده‌شان بافرهنگ و محبوب مردم بودند.» وحیدی در اواخر دهه 30 به همراه خانواده به تهران مهاجرت می‌کند. او از همان سنین پایین شعر می‌سروده و اهل غزل‌سرایی بوده است. دختری از یک خانواده مرفه که اولین کتاب شعرش تحت عنوان «هور» هم در سال‌های دور قبل از انقلاب راهی بازار می‌شود و امروز جزو کتاب‌های کمیاب است.

با فرزند وحیدی هم‌سلولی بودیم
بشارتی با اشاره به این مجموعه شعر در ادامه به «صبح‌نو» می‌گوید: «سال 54 با علی‌آقای فروغی که فرزند خانم وحیدی است، در زندان اوین هم‌سلول بودیم. ایشان را نمی‌شناختم! وقتی گفت جهرمی است و از او پرسیدم که از کدام خانواده است و او گفت از خانواده فروغی! گفتم «هور»؟ گفت کتاب مادرم است! برایش دو غزل از همان کتاب خواندم و پرسیدم شاعر اینها را می‌شناسی گفت نه! گفتم مادر شماست!»(خنده)
بشارتی که بعد از انقلاب هم ارتباط و رفت و آمد خود را با فرزندان و خانواده وحیدی ادامه داده، می‌گوید: «خانم وحیدی خودش اهل مبارزه و مجاهده بود، این خصلت و فرهنگ به فرزندانش هم منتقل شده بود. همین علی آقا در سال 54 که ما زندان اوین بودیم، جوان‌ترین زندانی آنجا بود که از دانشگاه آورده بودند.» انقلاب سرعت می‌گیرد و شرایط تغییر می‌کند.
به گفته بشارتی، جهرم جزو 10 شهری بوده است که در آن حکومت نظامی برقرار می‌شود. توصیف بشارتی از فرهنگ و فضای مبارزاتی مردم جهرم هم جالب است: «افتخار جهرمی‌ها این است که هرگز شاه مجال سفر به جهرم را پیدا نکرد.»

دولتی پایدار می‌بینم
بشارتی با اشاره به حال و هوای وحیدی در ماه‌های منتهی به پیروزی انقلاب می‌گوید: «یادم است هنوز امام نیامده بودند. در یکی از روزهای دی‌ماه سال 57 بود که مهمان خانم وحیدی بودیم. ایشان مشغول مطالعه دیوان صفی‌علی‍شاه بودند. به این بیت رسیده بود که «بعد از آن شاهی از میان برود، دولتی پایدار می‌بینم!» این شعر را می‌خواندند و در مجامع نقل می‌کردند.»
با پیروزی انقلاب، وحیدی همچنان در همراهی با انقلاب و مبارزه و مجاهده و راهپیمایی‌ها حضوری فعال دارد. با این حال شروع جنگ تحمیلی را می‌توان فصل جدیدی از همراهی و ثابت‌قدمی وحیدی با انقلاب دانست. حالا وحیدی تمام هنر و استعداد خودش را در خدمت جهاد و مبارزه در آورده بود. بشارتی در همین زمینه می‌گوید: «تمام هنر خانم وحیدی همدلی و همراهی با رزمندگان عزیز بود. متأسفم که بسیاری از شعرای نامی ایران که تا قبل از انقلاب اشعار بسیاری داشتند، در انقلاب ندرخشیدند و نامی و اسمی از آنها نیست. شاید جالب نباشد که من اسم بیاورم. با بعضی از اینها هم‌سلولی بودیم ولی چند شعر برای جبهه سرودند؟ من که نمی‌دانم!»

توفیق همراهی با رزمندگان
بشارتی در ادامه با اشاره به فعالیت‌های سیمین‌دخت وحیدی می‌گوید: «او اشعار زیادی در همراهی و همدلی با رزمندگان و ضرورت حمایت از مبارزان می‌سرود. به کرات به جبهه رفت و با رزمندگان نشست و برخاست داشت. به کرات به شهرستان‌ها رفت و در جلسات شعرخوانی که به مناسبت تشییع جنازه یک یا چند شهید برگزار می‌شد، جلسات شعرخوانی
برگزار می‌کرد. این نقش خانم وحیدی در آن ایام کم‌نظیر است. به جرأت می‌توان ایشان را در کنار اسامی و عناوینی مانند مرحوم سبزواری جزو ردیف‌های اول حمایت از رزمندگان دانست. این فرایند بعدها هم ادامه پیدا کرد. تا همین چند وقت پیش هم اشعار زیبا و جانداری می‌سرودند و به انقلاب
 تقدیم می‌کردند.»

بانوی شعر و شعور

سیمین‌دخت وحیدی در اسفندماه سال 1312 در جهرم به دنیا آمد. دوران کودکی و تحصیلات را در همان جا گذراند و دیپلم ادبی گرفت. رویکرد او به شعر به سال 1329 (17سالگی) باز می‌گردد. شعرهای وی پس از پیروزی انقلاب تاکنون به صورت پراکنده در بیشتر نشریات کشور و جنگ‌ها و مجموعه‌های شعرهای مختلف گردآوری و انتشار یافته‌اند. «سیمین‌دخت وحیدی» قبل از انقلاب فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی بسیاری داشت و بارها توسط ساواک مورد تعقیب قرار گرفت؛ به همین دلیل به مدت 15 سال قلم را زمین گذاشت و در چاپ اعلامیه‌های امام خمینی (ره) فعالیت‌های خود را ادامه داد.از آغاز دفاع مقدس، بارها برای شعرخوانی به جبهه شتافت و همراه و همگام با جمعی دیگر از شاعران انقلاب در خطرناک‌ترین مناطق جنگی و نزدیک‌ترین خطوط مقدم جبهه با دشمن، حضور می‌یافت و به شعرخوانی می‌پرداخت. وی در طول دهه‌های 60 و 70 از فعال‌ترین شاعران زن در عرصه دفاع مقدس بوده است. او تاکنون در بسیاری از شب‌های شعر دفاع و مقاومت، مناسبت‌های ویژه و همایش‌های سراسری شعر دفاع مقدس حضوری فعال داشته است.

 

captcha
شماره‌های پیشین