281
سه شنبه، ۰۳ مرداد ۱۳۹۶
13
رونمایی از «نبرد در خلیج عدن2»

با دزدان دریایی بجنگیم

نسخه اندروید بازی «نبرد در خلیج عدن2» روز گذشته توسط مسوولان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران رونمایی شد.

آتش‌به‌اختیار؛ سازمان‌زدگی و مردم‌زدایی!

مذاکره هشتگی با مدیران فرهنگی

خبر

صبح نو

رونمایی از «نبرد در خلیج عدن2»

با دزدان دریایی بجنگیم

نسخه اندروید بازی «نبرد در خلیج عدن2» روز گذشته توسط مسوولان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران رونمایی شد.

 لابه‌لای اخبار منتشر شده روز گذشته نمایشگاه الکامپ یک خبر هم در حوزه بازی‌های رایانه‌ای منتشر شد که چندان مورد توجه قرار نگرفت: «رونمایی از نسخه تلفن همراه بازی رایانه‌ای مبارزه در خلیج عدن.» نسخه تلفن همراه این بازی دیروز با حضور رئیس سازمان عقیدتی سیاسی و فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه الکامپ ۹۶ رونمایی شد.
در این مراسم رونمایی، حجت‌الاسلام عباس محمد حسنی رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش، دریادار سیاری فرمانده نیروی دریایی و امیر سرتیپ گلفام رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس ارتش به همراه جمعی از مسوولان حضور داشتند.
نسخه اول این بازی رایانه‌ای در خردادماه سال 1391 توسط ارتش راهی بازار شده بود. به گفته سرگرد مجید جوشقانی، مدیر وقت امور هنری ارتش، این بازی قرار بوده در اسفند 1390 راهی بازار شود اما به دلیل برخی اصلاحات فنی و محتوایی نهایتاً در خردادماه 91 راهی بازار بازی‌های رایانه‌ای شده است. جوشقانی آن زمان این را هم اضافه کرده بود که چون جای بازی‌هایی با موضوعات حماسی و نظامی مدرن در بازار احساس می‌شده است، ارتش به این مقوله ورود پیدا کرده و «مبارزه در خلیج عدن» جزو نخستین بازی‌هایی است که در زمان حال اتفاق می‌افتد.
این بازی در دو نسخه تک و دو نفره ساخته شده است. کاربر در این بازی در نقش تکاوران نیروی دریایی ارتش به همراه ناوگروه خود به ماموریت‌های مهم و حساس بین‌المللی اعزام می‌شود. او در سناریوها و بخش‌های مختلف بازی باید با دزدان دریایی مبارزه کرده تا بتواند سرکرده آنها را دستگیر کند. به گزارش برهان، خط داستانی بازی از یک کشتی ربوده شده ایرانی آغاز می‌شود. کاراکتر قهرمان، یکی از کارکنان کشتی است که توانسته از دید دزدان دریایی که کشتی را اشغال کرده‌اند، پنهان بماند و وظیفه بازیکن در مرحله اول این است که سعی کند به طور مخفیانه وارد اتاق کنترل کشتی شده و پیام درخواست کمک ارسال کند. در همان آغاز مرحله فضا سازی داستان، اعم از منظره باران شدید بر روی عرشه کشتی و سایه دزدان دریایی در پرتو آتشی کم فروغ که در بشکه‌های خالی درست کرده‌اند و آهنگ دلهره‌آور، حس خطر را در بازیکن زنده می‌کند.
از نکات مثبتی که در «نبرد در خلیج عدن» وجود دارد و در بازی‌های دیگر هم دیده نشده است، ممنوعیت آسیب رساندن به آثار باستانی است که باعث ناتمام ماندن عملیات و شروع دوباره از آخرین محل ذخیره‌بازی می‌شود. این گرچه بیشتر به‌عنوان یک مشخصه مخفی قابل کشف در بازی گنجانده شده است تا یک اصل کلی ولی در کنار ممنوعیت حمله به سربازان خودی و افراد غیرنظامی، می‌تواند الگوی خوبی حتی برای بازی‌سازان خارجی باشد تا این موضوع را در بازی‌های خود بگنجانند.
این بازی از زمان رونمایی از خردادماه 91 تا بهمن ماه دو سال بعد در سال 1393 تقریباً 360 هزار نسخه به فروش رفته بود. این بازی همچنین در سال 1391 هم پرفروش‌ترین بازی رایانه‌ای ساخت داخل شده بود. این بازی همچنین در سومین جشنواره بازی‌های رایانه‌ای هم دیپلم افتخار و جایزه 25 میلیون ریالی بخش فنی بازی‌های غیرمستقل را از آنِ خود کرد.
علاوه بر نیروی دریایی، نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران هم با تأسیس و راه‌اندازی مرکز بازی‌سازی رایانه‌ای به این حوزه ورود پیدا کرده است. این مرکز تاکنون توانسته است دو بازی رایانه‌ای هوایی تولید و در اختیار کاربران قرار دهد. این مرکز در مرحله ابتدایی خود، نیروی انسانی مورد نیاز را از نیروهای سرباز وظیفه تأمین می‌کند. علاقه‌مندان و متخصصان در این حوزه که زمان دوره سربازی‌شان فرا رسیده است، برای طی دوره سربازی می‌توانند به این مرکز مراجعه کنند.

captcha
شماره‌های پیشین