280
دوشنبه، ۰۲ مرداد ۱۳۹۶
2

15شاخص فراکسیون ولایی برای رأی اعتماد به کابینه

معاون سیاسی شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه از لزوم میدان‌داری جوان‌ترها می‌گوید

جوانگرایی در انتخاب ائمه جمعه

«ائمه جمعه مسوولان انقلاب در سرتاسر کشور هستند.» این سخنان مقام معظم رهبری در دیدار با ائمه جمعه سراسر کشور در خردادماه 68 است؛ دیداری که هرساله تکرار می‌شود. ائمه جمعه نقش بسزایی در جلب مشارکت حداکثری مردم و تبیین شاخص‌ها و معیارها برای انتخاب فرد اصلح در انتخابات دارند.

ساز ناکوک یک عضو مؤتلفه

چرخش‌های میرسلیم

قدیم‌ترها، آنهایی که دهه هفتاد را خوب به یاد دارند، آقای مصطفی میرسلیم را هم خوب می‌شناسند. مرحوم آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی در دولت دوم سازندگی در سال 72 برای سکانداری وزارتخانه فرهنگ و ارشاد، دست روی میرسلیم مؤتلفه‌ای گذاشت. این اما همه گذشته میرسلیم نیست؛ میرسلیم در دهه 60 هم برای خود اسم و رسمی داشت.

صبح نو

معاون سیاسی شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه از لزوم میدان‌داری جوان‌ترها می‌گوید

جوانگرایی در انتخاب ائمه جمعه

«ائمه جمعه مسوولان انقلاب در سرتاسر کشور هستند.» این سخنان مقام معظم رهبری در دیدار با ائمه جمعه سراسر کشور در خردادماه 68 است؛ دیداری که هرساله تکرار می‌شود. ائمه جمعه نقش بسزایی در جلب مشارکت حداکثری مردم و تبیین شاخص‌ها و معیارها برای انتخاب فرد اصلح در انتخابات دارند.

در سال 1372، با حکم آیت الله خامنه‌ای مقام معظم رهبری، شورای سیاستگذاری ائمه جمعه تشکیل شد. یکی از کارهای مهم شورا در این مدت، تهیه و تصویب چارت سازمانی تشکیلات نماز جمعه و تبیین بخش‌های گوناگون آن بوده که به تأیید مقام معظم رهبری نیز رسیده است.
وظیفه سیاست‌گذاران نماز جمعه ایجاد یک معاونت برای پیگیری مطالبات رهبر معظم انقلاب از شورای سیاست گذاری و ائمه جمعه و یک دستگاه نظارت دقیق برای پایش مستمر این شبکه عظیم و حفظ نگاه انقلابی در مدیریت‌های این نهاد مهم و تکامل دائم روز به روز این مجموعه است.
این روزها اما استعفای امام جمعه کرمان خبرساز شده است و عده‌ای در تلاشند تا استعفای ایشان را سیاسی کنند؛ این در حالی است که حجت‌الاسلام سیدرضا تقوی رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور گفته است: حضرت حجت‌الاسلام جعفری خطاب به مقام معظم رهبری نوشتند که به دلیل کهولت سن و وضعیت نامناسب جسمانی، ادامه فعالیت به عنوان امام جمعه و نمایندگی ولی فقیه در استان کرمان برایم مقدور نیست و خواهشمندم که با کناره‌گیری اینجانب موافقت کنید.
وی گفت: آقای جعفری در استعفای خود بر ابراز ارادت خود به مقام معظم رهبری تأکید کرده و گفته‌اند که بعد از 37 سال خدمت به دلیل وضعیت جسمی و کهولت سن ادامه خدمت برایم مقدور نیست.
همچنین آقای یحیی کمالی‌پور، نماینده جیرفت در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با «صبح نو» درباره استعفای امام جمعه و نماینده ولی فقیه در کرمان گفت: در جلسه‌ای که امام جمعه کرمان هم حضور داشت درباره استعفایش مسائلی مطرح شد که ایشان تأکید کرد: « بدلیل کهولت سن می‌خواهم استعفا دهم.»
همچنین مدتی بود که شایعه انصراف حجت‌الاسلام علی رضایی از امامت جمعه مرکز بیرجند مطرح می‌شد تا این که جمعه گذشته، امام جمعه موقت بیرجند در جمع نمازگزاران از رفتن وی خبر داد؛ حجت‌الاسلام علی تابعی گفت: دکتر رضایی جمعه هفته جاری برای آخرین بار در بیرجند خطبه‌های نماز جمعه را خواهد خواند.
روز شنبه هم رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه استان با بیان این که بحث رفتن امام جمعه بیرجند از استان از قبل مطرح بود، گفت: حجت‌الاسلام رضایی به طور رسمی استعفای خود را از امامت جمعه مرکز استان اعلام کرده است.
حجت‌الاسلام والمسلمین ابوالقاسم علیزاده، معاون سیاسی شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه در گفت وگو با روزنامه صبح نو، درباره استعفای دو تن از ائمه جمعه و تغییر و تحول در این حوزه گفت: مطالبه مردم و جوانان کشور این است که تریبون داران ائمه جمعه
 رو به جوان گرایی پیش بروند تا علاوه بر درک نسل جوان، بتوانند مردم را در ارتباط با نیازهای روز و مسائل مختلف دینی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی اغنا کنند و این خاستگاه توده مردم است.
معاون سیاسی شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه خاطرنشان کرد: استعفای دو
امام جمعه میان 900  ائمه جمعه موضوع گسترده‌ای نیست اما عده‌ای بر این موضوع مانور می‌دهند. امام جمعه انقلابی ما در کرمان رسماً در خطبه‌های نماز جمعه اعلام کرد: «پا در سن گذاشته‌ام و خطبه خواندن برایم سخت است.» بعد از سال‌ها خدمت در این سمت به این نتیجه رسیده است که توان ادامه کار را ندارد. حضور کسی که سی سال خطبه خوانده، افتخاری است برای روحانیت و نهاد نماز جمعه اما زمان بازنشستگی هم می‌رسد.
وی افزود: اگر یک امام جمعه احساس می‌کند از تمامی اطلاعات خود بهره جسته و تقاضای جابجایی دارد، خوب است و ایجاد تازگی می‌کند. چنین مسائلی را باید با دید مثبت دید چراکه چنین تغییر و تحولاتی مفید و مؤثرند. ما امیدواریم بزرگوارانی را که سال‌ها در حال خدمت بوده و دیگر ادامه خدمت برایشان دشوار است، میدان را دست جوان‌ترها بدهند.
حجت‌الاسلام والمسلمین علیزاده تأکید کرد: چرخ روزگار در حال چرخش است و ما یک روزی در این گردونه نیستیم اما این انقلاب، نظام و حاکمیت باید بماند. سنگر انقلاب یعنی نمازهای جمعه هم باید باقی بماند. قرار بر این نیست فردی در تمام عمر در این جایگاه بماند. جابجایی‌ها و تغییر و تحول ایجاد طراوت و جاذبه می‌کند. عزیزان ائمه جمعه ما بعد از یک دوره خدمت به این جمع بندی می‌رسند و خواستار کناره گیری از مسوولیت می‌شوند، باید میدان را به دست جوان‌ترها بدهیم.
معاون سیاسی شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه خاطرنشان کرد: تقاضای مردم و جامعه این است که در جایگاه ائمه جمعه تنوع و تحول ایجاد شود فلذا ممکن است نهاد نماز جمعه هم چنین نتیجه‌ای بگیرد اما جابجایی‌ها با نظر ائمه جمعه صورت می‌گیرد. این قبیل جابه جایی‌ها و این استعفاها، به معنی تعدیل شدن رسالت روحانیت نیست بلکه یک عزیز بزرگوار که در این جایگاه مدتی خدمت کرده حالا تشخیص می‌دهد که دیگر نمی‌تواند این مجموعه را مدیریت کند به خاطر کهولت سن؛ اما این به این معنا نیست که دیر نمی‌تواند منشأ خیر باشد. بنابراین همه اینها را به نظر ما باید با دید مثبت نگاه کنیم و خیلی هم آثار و برکات در نظام خواهد گذاشت.
شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه باید با برنامه ریزی مناسب، به زمان‌دار کردن منصب امامت جمعه اقدام کنند تا هم امام جمعه و هم نهاد نماز جمعه آسیبی نبینند. این موضوع خصوصاً برای آن دسته از امامان جمعه که مهاجرند و از استان دیگری به استان مقصد می‌روند، بیشتر صادق است و باید برای این امر فکری کرد، لذا باید سازوکارهایی را طراحی کرد که ضمن حضور امامان جمعه از نسل‌های اول و دوم انقلاب، روحانیون جوان باسواد، فاضل و تحصیلکرده، مسوولیت ها را بر عهده بگیرند.

captcha
شماره‌های پیشین