279
یکشنبه، ۰۱ مرداد ۱۳۹۶
8

خبر

درخواست پزشکان از وزارت بهداشت برای انتخابات پرحاشیه

انتخابات نظام پزشکی باطل می‌شود؟

هفتمین دوره انتخابات سازمان نظام پزشکی در حالی از ساعت ۸ صبح جمعه ۳۰ تیرماه ۹۶ در مناطق مختلف کشور آغاز شده که برگزاری این انتخابات به دو شیوه الکترونیکی و حضوری به صورت همزمان، با ابهاماتی همراه شد که در نهایت هیأت نظارت و هیأت اجرایی هفتمین دوره انتخابات نظام پزشکی، با صدور اطلاعیه‌ای مشترک، فرایند انتخابات الکترونیکی را لغو کردند. در این اطلاعیه مشترک آمده است: به‌رغم تلاش‌های تیم فنی، به علت اختلالات فنی پیش آمده در ابزارهای رمز نگاری پیشرفته سامانه انتخابات، براساس تصمیم مشترک هیأت اجرایی و هیأت نظارت برای حفظ وصیانت از آرا، فرایند رأی گیری الکترونیک ملغی شد و رأی گیری در ۲۰۰ حوزه انتخابیه در سراسر کشور به صورت حضوری و طبق برنامه پیش می‌رود. باتوجه به ملغی شدن انتخابات الکترونیک، فرایند رأی گیری حضوری تا ساعت ۲۲ امشب تمدید شد. از اعضای سازمان نظام پزشکی دعوت می‌شود در فرصت باقیمانده در محل صندوق‌های أخذ رأی برای دادن رأی حضور یابند.

صبح نو

درخواست پزشکان از وزارت بهداشت برای انتخابات پرحاشیه

انتخابات نظام پزشکی باطل می‌شود؟

هفتمین دوره انتخابات سازمان نظام پزشکی در حالی از ساعت ۸ صبح جمعه ۳۰ تیرماه ۹۶ در مناطق مختلف کشور آغاز شده که برگزاری این انتخابات به دو شیوه الکترونیکی و حضوری به صورت همزمان، با ابهاماتی همراه شد که در نهایت هیأت نظارت و هیأت اجرایی هفتمین دوره انتخابات نظام پزشکی، با صدور اطلاعیه‌ای مشترک، فرایند انتخابات الکترونیکی را لغو کردند. در این اطلاعیه مشترک آمده است: به‌رغم تلاش‌های تیم فنی، به علت اختلالات فنی پیش آمده در ابزارهای رمز نگاری پیشرفته سامانه انتخابات، براساس تصمیم مشترک هیأت اجرایی و هیأت نظارت برای حفظ وصیانت از آرا، فرایند رأی گیری الکترونیک ملغی شد و رأی گیری در ۲۰۰ حوزه انتخابیه در سراسر کشور به صورت حضوری و طبق برنامه پیش می‌رود. باتوجه به ملغی شدن انتخابات الکترونیک، فرایند رأی گیری حضوری تا ساعت ۲۲ امشب تمدید شد. از اعضای سازمان نظام پزشکی دعوت می‌شود در فرصت باقیمانده در محل صندوق‌های أخذ رأی برای دادن رأی حضور یابند.

ساعتی بعد از این اطلاعیه، رئیس دفتر آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت گفت: نتایج انتخابات نظام پزشکی بر اساس آرای حضوری در صندوق‌های رأی شمارش خواهد شد. دکتر سید محمود تارا با اشاره به ملغی شدن انتخابات الکترونیکی، اظهارداشت: از همکارانی که از طریق سامانه پیامکی، کد دریافت کردند یا موفق به دادن رأی از طریق الکترونیک شدند با توجه به ملغی شدن آراء الکترونیک، درخواست می‌کنیم به شعب اخذ رأی مراجعه و به صورت حضوری رأی خود را به صندوق بیندازند.
هرچند سخنگوی وزارت بهداشت، از جامعه پزشکی به دلیل لغو انتخابات الکترونیکی نظام پزشکی، عذرخواهی کرد اما اعتراضات همچنان به این ناهماهنگی‌ها ادامه دارد. ملغی شدن رأی گیری الکترونیکی انتخابات سازمان نظام پزشکی، باعث شد تا برخی نمایندگان جامعه پزشکی با نوشتن نامه‌هایی به مسوولان برگزاری انتخابات، خواستار لغو این انتخابات شوند.
در همین حال، دکتر محمد حسین قربانی، رئیس هیأت نظارت بر انتخابات نظام پزشکی گفت: با توجه به وعده‌ها بستری فراهم شده بود و می‌توانست افتخاری برای جامعه پزشکی باشد، اما متأسفانه با همه کم‌کاری‌هایی که شد نتوانستیم بستر انتخابات الکترونیک را فراهم کنیم، از همه جامعه پزشکی عذرخواهی می‌کنم. به دنبال این عذرخواهی‌ها، نامه‌هایی از سوی نمایندگان جامعه پزشکی منتشر شد که خواستار لغو انتخابات شده‌اند.
دکتر عباس کامیابی، رئیس انجمن پزشکان عمومی ایران در نامه‌ای به رؤسای هیأت نظارت و اجرایی انتخابات نظام پزشکی، خواستار اصلاح روند برگزاری این انتخابات شده است. در نامه‌ای دیگر، دکتر اسماعیل ایدنی، رئیس شورای عالی نظام پزشکی کشور به رئیس هیأت مرکزی نظارت انتخابات نظام پزشکی، به نوعی خواستار تمدید زمان برگزاری انتخابات به مدت ۲۴ساعت شده است. این در حالی است که دکتر محمود فاضل، دبیر شورای هماهنگی نظام پزشکی استان‌های خراسان هم در نامه‌ای به دکتر علیرضا زالی، رئیس کل سازمان نظام پزشکی، خواستار توقف روند برگزاری انتخابات شده است. در همین حال، دکتر رحمت الله حافظی از کاندیداهای نظام پزشکی در تهران نیز خواستار ابطال انتخابات نظام پزشکی شده است.
وزیر بهداشت در پی اعتراضات به شیوه اجرای انتخابات نظام پزشکی گفت: طبق قانون، هیأت نظارت بر انتخابات تصمیم گیرنده است و حسب قانون، هر حکمی که آنها بدهند باید اجرا شود. دکتر سید حسن هاشمی در حاشیه حضور در شعبه اخذ رأی هفتمین دوره انتخابات نظام پزشکی تهران با بیان این که پیش بینی می‌کردند که برگزاری انتخابات الکترونیک، مشکلاتی، از اشکال در برگزاری تا احتمال هک شدن روند اخذ آراء را داشته باشد، گفت: به همین دلیل هیأت نظارت بر انتخابات در همان زمان تصمیم گرفت که انتخابات از هر دو مسیر الکترونیک و حضوری برگزار شود و تعرفه‌های زیادی در سراسر کشور چاپ و محل‌های اخذ رأی کافی نیز پیش بینی شدند. وزیر بهداشت با بیان اینکه اولین بار بود که انتخابات به صورت الکترونیک در کشور برگزار می‌شد، گفت: البته حتماً مجریان باید پاسخگو باشند ولی در عین حال با توجه به مشکل پیش آمده در سامانه، در همان ساعات اولیه انتخابات، هیأت نظارت بر انتخابات برای اطمینان بیشتر و صیانت از آرای رأی‌دهندگان، تصمیم گرفت که انتخابات الکترونیک را لغو کند.
هاشمی با تأکید بر اینکه در انتخابات نظام پزشکی معاونت درمان وزارت بهداشت مجری است، گفت: طبق قانون، هیأت نظارت بر انتخابات تصمیم گیرنده است و حسب قانون، هر حکمی که آنها بدهند همه باید اجرا کنند. در مورد زمان رأی گیری انتخابات، نتیجه انتخابات و نیز رسیدگی به اعتراضات و شکایات نیز هیأت نظارت تصمیم گیرنده است و طبیعی است هر فردی اعتراض یا شکایتی داشته باشد به هیأت نظارت منعکس می‌کند. نماینده دادستانی، نماینده وزارت کشور و سه نماینده مجلس در هیأت نظارت عضوند و هر تصمیمی که این هیأت اخذ کند برای همه محترم است و باید اجرا شود. ای کاش مسوولان مربوطه می‌توانستند یکبار هم که شده کار درست انجام دهند و فرصتی برای مشارکت بیشتر در انتخابات نظام پزشکی فراهم می‌شد. براساس گزارش‌هایی که دریافت کرده‌ام، استقبال در این دوره از انتخابات نسبت به دوره قبل بیشتر است اما به هر حال همه به زحمت افتادند و از این بابت متأسفیم. فکر نمی‌کنم مشکل جدی در انتخابات پیش آید و البته برگزاری الکترونیک انتخابات می‌توانست نقطه عطفی باشد اما این روش جدید عملی نشد.
رئیس هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات نظام پزشکی با تأکید بر اینکه انتخابات نظام پزشکی ابطال نشده است، گفت: متأسفانه بسترهای لازم برای اخذ آراء به روش الکترونیکی فراهم نشد. محمدحسین قربانی در خصوص مشکلات پیش آمده در برگزاری انتخابات نظام پزشکی افزود: در این دوره از انتخابات تمام تلاش‌ها و کوشش‌ها بر این بود که انتخابات به صورت الکترونیکی در کشور برگزار شود، ضمن اینکه مسوولان زحمات بسیاری را متحمل و بسترهای لازم نیز تا حدودی فراهم شده و به جهت وجود برخی مشکلات و بستن بعضی از فضاها، پیش بینی برای برگزاری انتخابات به هر دو روش دستی و الکترونیکی انجام شده بود.
وی با اشاره به اینکه تا نیمه‌های شب پنج شنبه هفته گذشته بسترهای لازم برای برگزاری انتخابات به شکل الکترونیکی فراهم بود، ادامه داد: اما متأسفانه در سیستم رمزگذاری و رمزگشایی اختلالاتی به وجود آمد؛ ولی طبق پیش بینی‌های لازم برای برگزاری انتخابات به روش دستی برای حدود ۲۰۰حوزه انتخابیه از این روش نیز در برگزاری انتخابات استفاده شد؛ ضمن اینکه اعضای هیأت نظارت و هیأت اجرایی تعرفه‌ها را معادل تعداد رأی دهندگان آماده کردند. قربانی با بیان اینکه نیمه‌های شب قبل از برگزاری انتخابات، عدم برگزاری به صورت الکترونیکی اعلام شد، تأکید کرد: به سرعت پس از اعلام این خبر، فضا برای برگزاری انتخابات به شکل دستی و سنتی فراهم و انتخابات در کمال آرامش برگزار شد. تنها با توجه به قول‌هایی مبنی بر برگزاری انتخابات به روش الکترونیکی، بسیاری از پزشکان واجد شرایط رأی دادن نتوانستند دراین دوره از انتخابات سازمان نظام پزشکی شرکت کنند که باید از تمامی این افراد عذرخواهی کرد.

منتخبان در انتظار تثبیت نتایج
اما دیروز، نتایج انتخابات سازمان نظام پزشکی اعلام شد و رئیس هیأت اجرایی هفتمین دوره انتخابات نظام پزشکی، اسامی منتخبان هفتمین دوره انتخابات سازمان نظام پزشکی و البته نتایج این انتخابات در پایتخت را اعلام کرد. نتایجی که به نوعی، مهم‌ترین ترکیب جدید سازمان نظام پزشکی کشور هم به حساب می‌آید.
مطابق آنچه دکتر «علی جعفریان» در نشست خبری به خبرنگاران گفت، اسامی منتخبان این دوره از انتخابات در 6 گروه پزشکی اعلام شد. آقای‌جعفریان با اشاره به میزان مشارکت اعضای سازمان نظام پزشکی در تهران گفت: «به طور کلی 7هزار و 676 رأی در تهران اخذ شده که در گروه پزشکان 4هزار و 536 رأی جمع‌آوری شده که نسبت به انتخابات دوره قبل 28درصد افزایش داشته است. همچنین در گروه دندانپزشکی 940 رأی جمع‌آوری شده که تغییر چندانی با دوره قبل نداشته است.»
او ادامه داد: «در گروه داروسازان 567 رأی، گروه علوم‌آزمایشگاهی 604 رأی، گروه لیسانسه‌های مامایی 149 رأی و در گروه لیسانسه‌های پروانه‌دار پزشکی 880 رأی جمع‌آوری شده‌اند.»
آن طور که جعفریان گفته، منتخبان در گروه پزشکی به ترتیب زیر، بیشترین آرای شرکت کنندگان را کسب کردند: « دکتر ایرج فاضل با 2218 رأی
  دکتر محمدرضا ظفرقندی با 1217 رأی
  دکتر علی اصغر پیوندی با 1152 رأی
  دکتر علی فتاحی بافقی با 1114 رأی
  دکتر مصطفی معین با 1075 رأی
  دکتر رحمت الله حافظی با 1022 رأی
  دکتر علیرضا سلیمی با 1019 رأی
  دکتر شاهرخ خوش سیرت با 849 رأی
  دکتر علی دباغ با 811 رأی
  دکتر سید تقی نوربخش با 796 رأی
  دکتر کورش شیمی نوری با 788 رأی
  دکتر محمدحسین بدخش با 769 رأی
  دکتر بابک زمانی با 672 رأی
  دکتر لعبت گرانپایه با 646 رأی
  دکتر ایرج خسرونیا با 578 رأی
  دکتر میثم رضایی با 545 رأی
  دکتر احمد شجاعی باغینی با 545 رأی
  دکتر محمد کاظم آشتیانی با 537 رأی
  دکتر ابوالفضل افشار فرد با 522 رأی
  دکتر علی امیر سوادکوهی با 493 رأی.»
در گروه دندانپزشکی، خانم‌ها و آقایان پروین سرکارات، علی یزدانی و سعید ساعی اعلام شد. ازگروه لیسانسه‌های مامایی ناهید خداکرمی و معصومه‌آباد منتخب این دوره شدند.
در گروه دارو سازان هم آقایان جمشید سلام زاده، مسعود جلال به عنوان عضو اصلی و وحید هاشم بیک محلات به عنوان عضو علی البدل منتخب شدند.
جعفریان در ادامه افزود: «درگروه لیسانسه‌های پروانه دار مجید حسن قمی به عنوان عضو اصلی و محمدعلی محسنی بند پی به عنوان عضو علی البدل معرفی شدند.»
این مقام مسوول در هیأت اجرایی هفتمین دوره انتخابات نظام پزشکی یادآور شد: «در گروه علوم آزمایشگاهی نیز محمد وجگانی و عبدالمجید زارعی منتخب این دوره شدند.»
به این ترتیب، پرونده انتخابات خبرساز نظام پزشکی، با اعلام منتخبان و آرای آنان بسته شد. هرچند حاشیه‌هایی چون ابطال انتخابات الکترونیکی و حواشی و اعتراض‌های دیگر، سایه ابطال را همچنان بر سر انتخابات این دوره بلند نگاه داشته است و باید دید سرنوشت انتخابات خبرساز این دوره بالاخره به کجا خواهد انجامید؟

captcha
شماره‌های پیشین