274
دوشنبه، ۲۶ تیر ۱۳۹۶
6
ضارب مردم در ایستگاه مترو شهرری کشته شد

خون بازی در زیر زمین

گزارش «صبح نو» از پویشی اجتماعی که این روزها در پایتخت فراگیر شده است

فرهنگ‌سازی با رنگ و عروسک و پلاکارد

دوچرخه‌های رنگارنگ با دوچرخه‌سوارانی که یک‌دست به رنگ دوچرخه‌هایشان درآمده‌اند. سبز، زرد، صورتی، فیروزه‌ای و بنفش. عروسک‌های سبز و قرمز با دست‌هایی دراز که قرار است به خودروها مقررات توقف درست پشت چراغ قرمز و رعایت حریم پیاده‌ها را یادآوری کنند. مردان نقره‌ای که پلاکارد در دست، در شهر می‌چرخند تا توجه شهروندان را به پیام‌های فرهنگی و ترافیکی که در دست گرفته‌اند، جلب کنند. این صحنه‌ها را این روزها می‌شود زیاد در تهران دید؛ چرا که پویش «از‌خودمان شروع کنیم» وارد مرحله دوم خودش شده است تا فرهنگ‌سازی زندگی شهری را از خود شهروندان آغاز کند.

صبح نو

ضارب مردم در ایستگاه مترو شهرری کشته شد

خون بازی در زیر زمین

مترو تهران، دیروز اولین روز هفته را با دو خبر حادثه‌ای آغاز کرد؛حمله با سلاح سرد به یک روحانی در ایستگاه متروی شهرری و تلاش نافرجام یک زن برای خودکشی در ایستگاه مترو میرداماد، سبب شد تا صبح شنبه بیشتر خبرهای اجتماعی رسانه‌ها، در زیرزمین و ایستگاه‌های مترو بچرخد.
اما اگر از خودکشی نافرجام زن میانسال در ایستگاه مترو میرداماد که به خیر گذشت و برای درمان به بیمارستان منتقل شد، بگذریم، شنیده شدن صدای تیراندازی در ایستگاه مترو شهرری، داغ‌ترین خبر صبح دیروز بود. خبری که به سرعت در فضای رسانه‌ای پیچید و بلافاصله، خبرهای تکمیلی از آن منتشر شد.
دو ویدیوی کوتاهی که از این ماجرا، در فضای مجازی منتشر شد، نشان می‌دهد که فردی با در دست داشتن عمامه یک روحانی، به داد و فریاد اقدام می‌کند. فیلمبرداران این 2 ویدیو البته به واسطه محل فیلمبرداری، موفق شده‌اند تصاویری با کیفیت از ماجرا تهیه کنند. هرچند به همان دلیل بالا، صدای فرد مهاجم به وضوح شنیده نمی‌شود؛ اما از ظاهر او، سلاح سردی که در دست داشت و ترس جماعتی که با فاصله از او ایستاده بودند، نشان می‌داد که فرد مسلح، حالتی عادی ندارد و هرلحظه امکان هجوم او به مردم وجود دارد.
مرکز اطلاع رسانی پلیس، این حادثه را این طور شرح داده است:
«پیش از ظهر امروز(دیروز)، فردی در حالی که سلاح سرد به دست داشت، وارد مترو شهرری شده و با تعدادی از شهروندان درگیر شد. به دنبال این حادثه، مأموران پلیس در محل حاضر شده و ضمن خارج کردن شهروندان از محل، اقدامات خود را برای دستگیری و کنترل این فرد آغاز کردند. فرد مهاجم به چهار نفر از شهروندان با سلاح سرد حمله و آنها را زخمی کرده بود و پس از آن نیز به یکی از مأموران که قصد مهار کردن وی را داشت، با سلاح سرد حمله و او را زخمی کرد.»
در این گزارش همچنین آمده است :«پس از آنکه این فرد به دستورات پلیس توجهی نکرد، مأموران با رعایت قانون به کارگیری سلاح، ابتدا چند تیر هوایی شلیک کرده و سپس به پای فرد مهاجم شلیک کردند که این فرد پس از شلیک پلیس زمین‌گیر شد.»
آن طور که پلیس می‌گوید، این فرد مهاجم که حدود 40 سال سن داشت، در راه انتقال به بیمارستان جان خود را از دست داد.
 از سوی دیگر، روحانی مضروب در این حادثه نیز که از ناحیه صورت و دست دچار جراحت شده بود، به بیمارستان «هفتم تیر» تهران منتقل شده و آن طور که پزشکان می گویند، خطری جان وی را تهدید نمی‌کند و تحت درمان است.
اما آقای «هدایت الله جمالی پور» فرماندار ری هم جزئیات بیشتری از این حادثه را بازگو کرده است. او می‌گوید:« مهاجم مترو شهرری در پی امر به معروف یک روحانی، با سلاح سرد به او حمله می‌کند. یک روحانی (قاضی سابق دادگاه خانواده) در پی مزاحمت و بداخلاقی یکی از مسافران مترو نسبت به خانمی، با امر به معروف و نهی از منکر به او تذکر می‌دهد .فرد مزاحم در پی امر به معروف این روحانی با سلاح سرد (تیغ موکت بری) به این روحانی و فردی که قصد حمایت از روحانی را داشته، حمله ور شده و هر ٢ نفر را مجروح می‌کند. پلیس مستقر در ایستگاه مترو نیز با مشاهده این حادثه، به فرد مهاجم هشدار و اخطار می‌دهد که در پی مقاومت فرد، ابتدا تیراندازی هوایی شده و پس از حمله مهاجم به پلیس، نامبرده هدف گلوله پلیس قرار گرفته و مجروح می‌شود.»
به گفته جمالی پور، فرد مهاجم بر اثر این تیراندازی مجروح شده بود که به رغم حضور عوامل اورژانس، نامبرده در مسیر انتقال به بیمارستان فوت می‌کند. ٢ فرد مصدوم این حادثه (روحانی و یکی از مسافران) نیز توسط عوامل اورژانس به بیمارستان منتقل شده‌اند.
به این ترتیب، ماجرای خونین مترو شهرری با کشته شدن ضارب پایان یافت تا با تحقیقات و گزارش‌های بعدی پلیس و دیگر نهادهای مسوول، در انتظار جزئیات بیشتری از این حادثه باشیم.

captcha
شماره‌های پیشین