274
دوشنبه، ۲۶ تیر ۱۳۹۶
16
ایمان ماندگار حجت الاسلام استاد محمد علی جاودان

اگر بخواهیم می‌توانیم درست کنیم

فلسفه سیاسی در ایران 2

نسبت‌های متفاوت در فرایند قدرت

عینستاغرام امید مهدی‌نژاد

توئیت گاه

صبح نو

ایمان ماندگار حجت الاسلام استاد محمد علی جاودان

اگر بخواهیم می‌توانیم درست کنیم

«إِنَّ الَّذینَ سَبَقَتْ لَهُمْ مِنَّا الْحُسْنی أُولئِکَ عَنْها مُبْعَدُون»؛ آنانی که ما برایشان خوبی نوشته‌ایم (چرا خوبی نوشتیم؟ چون جز خوبی نکردند) این افراد از جهنم دور خواهند بود؛ چقدر دورند؟ «لا یَسْمَعُونَ حَسیسَها»؛ دوری این افراد از جهنم به گونه‌ای است که آنان به هیچ عنوان صدای آتش جهنم را نمی‌شنوند. «وَ هُمْ فی مَا اشْتَهَتْ أَنْفُسُهُمْ خالِدُون»؛ این افراد غرق در شادی و خوشی هستند و هرچه اراده کنند در آن موقعیت قرار می‌گیرند. «لا یَحْزُنُهُمُ الْفَزَعُ الْأَکْبَر»؛ و هرگز ترس بزرگ قیامت آنان را ناراحت نخواهد کرد و در جایگاه امن و به دور از توفان قیامت قرار خواهند گرفت.
چرا؟ چون «سَبَقَتْ لَهُمْ مِنَّا الْحُسْنی»؛ زیرا نامه عملشان جز خوبی نبوده‌است.
گفتند این آیه برای انبیا و اولیاست، اما یک سری افراد هم می‌توانند بدان‌ها ملحق شوند.
چطور می‌توانیم به این جایگاه برسیم؟ انسان اگر در انجام وظیفه و احکام الهی کوتاهی یا تندی نکند و طبق دستور الهی عمل کند، توشه آخرتش حسنه می‌شود.
هیچ وقت دیر نمی‌شود و هر زمانی که بخواهیم می‌توانیم درست کنیم. حتی ۵۰ سالگی. برای اینکه گذشته را جبران کنیم باید حقوقی را که از مردم ضایع کردیم، جبران کنیم تا بتوانیم بدون گناه وارد آخرت شویم. همت می‌خواهد و جدیت. اگر جدی بگیریم سعی می‌کنیم خرابی‌های گذشته را جبران کنیم. اگر جبران کنیم دیگر به گناهی که کردیم از دنیا نمی‌رویم.

captcha
شماره‌های پیشین