274
دوشنبه، ۲۶ تیر ۱۳۹۶
1
انتشار جزئیات جدیدی از دیدار رهبر انقلاب با عوامل فیلم

«ماجرای نیمروز» ادامه دارد

روز گذشته پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی بخشی از جزئیات دیدار اسفند 95 عوامل فیلم «ماجرای نیمروز» با رهبر انقلاب را منتشر کرد. انتشار این مطلب در حالی صورت می‌گیرد که بی‌بی‌سی فارسی در برنامه پنجشنبه شب خود مدعی شده بود این فیلم بخشی از تاریخ را تحریف کرده و تصویری «شیطان‌صفت» از منافقین ارائه داده است.

«صبح‌نو» ابهامات یک رویداد هنری را بررسی ‌می‌کند

حراج پرحاشیه تهران

حراج تهران و حواشی دنباله‌دار آن پیرامون اصالت، قیمت‌گذاری و تبانی‌های احتمالی که گاه وجود دارند، امسال هم دست از سر هفتمین دوره این حراج برنداشت.

نگاهی به چالش‌های حریم خصوصی در خودروهای شخصی

نمایش خیابانی حریم خصوصی

ماجرای حریم خصوصی داخل خودروها نیز به بحث درباره مسائلی چون کشف حجاب، آلودگی صوتی و ... در خودرو و نحوه برخورد پلیس با این موضوعات برمی‌گردد که چندسالی است مطرح شده است، اما این موضوع دوباره پس از هفدهمین نشست خبری سخنگوی ناجا بالا گرفت و گرچه چند روز قبل از آن، فرمانده ناجا در سفر به شمال کشور بر این موضوع تاکید کرده بود اما سخنان سردار منتظرالمهدی، سخنگوی نیروی انتظامی، بیشتر مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت. او با اشاره به قوانین جاری و از جمله تبصره «ماده پنج از قانون حمایت از آمرین به معروف و ناهیان از منکر» گفته بود: « اماکنی که بدون تجسس در معرض دید عموم قرار می‌گیرند، از جمله وسایل نقلیه، مشمول حریم خصوصی نباید باشند و طبیعتاً رعایت هنجارها و الزامات قانونی می‌بایست درون آن رعایت شود.»

درگذشت نابغه ایرانی ریاضی جهان همه را غافلگیر کرد

معادله حل‌نشده مریم

از هر طرف که بخوانی‌اش تلخ است؛ مرگ ناگهان می‌آید، عزیزی را می‌برد، رخت عزا به تن این و آن می‌کند و تمام. خیلی دیر فهمیدیم که اعجوبه ریاضی ایران با سرطان می‌جنگد، فقط چهار روز پیش. در حال استغاثه به درگاه باری‌تعالی بودیم که او رفت، مثل خودش آرام و بی‌حاشیه. خبر تلخ بود اما خیلی‌ها تأییدش کردند، از روابط عمومی مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد که پدر مریم میرزاخانی، ‌رئیس هیأت مدیره آن بود تا آقای فیروز نادری، پژوهشگر ایرانی ناسا که در صفحه اینستاگرامش این خبر را بارگذاری کرد . او در توئیتش نوشت‌: «نوری که امروز خاموش شد.»

ضارب مردم در ایستگاه مترو شهرری کشته شد

خون بازی در زیر زمین

گزارش «صبح نو» از پویشی اجتماعی که این روزها در پایتخت فراگیر شده است

فرهنگ‌سازی با رنگ و عروسک و پلاکارد

دوچرخه‌های رنگارنگ با دوچرخه‌سوارانی که یک‌دست به رنگ دوچرخه‌هایشان درآمده‌اند. سبز، زرد، صورتی، فیروزه‌ای و بنفش. عروسک‌های سبز و قرمز با دست‌هایی دراز که قرار است به خودروها مقررات توقف درست پشت چراغ قرمز و رعایت حریم پیاده‌ها را یادآوری کنند. مردان نقره‌ای که پلاکارد در دست، در شهر می‌چرخند تا توجه شهروندان را به پیام‌های فرهنگی و ترافیکی که در دست گرفته‌اند، جلب کنند. این صحنه‌ها را این روزها می‌شود زیاد در تهران دید؛ چرا که پویش «از‌خودمان شروع کنیم» وارد مرحله دوم خودش شده است تا فرهنگ‌سازی زندگی شهری را از خود شهروندان آغاز کند.

ایمان ماندگار حجت الاسلام استاد محمد علی جاودان

اگر بخواهیم می‌توانیم درست کنیم

عصبانی‌ها

سرمقاله

زن باوری ایرانیان

صبح نو

سرمقاله

زن باوری ایرانیان

دو اتفاق ناگوار درباره زنان کشورمان در چند روز گذشته، بازتابی گسترده در افکار عمومی داشته‌اند؛ یکی ماجرای مرگ خانم مریم میرزاخانی نابغه ریاضی که براثر ابتلا به سرطان تسلیم مرگ شد و دیگری، حادثه تلخ پارس آباد مغان که آتنا دختر 7 ساله قربانی جنایتی دهشتناک شد. هردوی این رویداد، واگویه ای مشترک دارند و آن اهمیت و جایگاه زن امروز و دغدغه مندی جامعه نسبت به بانوان این سرزمین است. نظیر این رویداد در کشورهای دیگری هم اتفاق می افتد اما بازتاب‌ها و همراهی مردمی با آن، به چنین گستردگی نیست. بپذیریم که بخش عمده‌ای از این همدلی و همدردی، به نقش و جایگاهی بازمی‌گردد که زن در جامعه ایرانی پیدا کرده است؛ نقش و جایگاهی که با بسیاری از کشورها به ویژه کشورهای همسایه و منطقه، فرسنگ‌ها فاصله دارد. ایران اسلامی اما زن را حرمت می‌نهد و با وجود حرمت شکنی‌های بی شمار نسبت به زنان حتی، در کشورهای پیشرفته، زن ایرانی در صحنه‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی، علمی و سیاسی، جایگاهی مؤثر و تحسین‌برانگیز دارد. نباید دچارخود کم بینی شد؛ همین دیروز در خبرها آمده بود که برگزاری کنسرت‌های مختلط در سوئد به دلیل بروز چندین مورد تجاوز و هتک حرمت زنان، لغو شده است ! اینجا که دیگر یکی از به اصطلاح پیشرفته‌ترین کشورهای دنیاست و مردم این منطقه در صدر کشورهای دنیا از نظر «رفاه» قرار دارند. بگذریم؛ غرض از این مقایسه توجه و باور به اهمیت بی بدیل جایگاه زن ایرانی است و انتظار توامان از مردم و دولتمردان برای قدرشناسی بیش از پیش از زن ایرانی و نقش و جایگاه اوست. یادآوری این نکته هم به دولت دوازدهم شاید بی مناسبت نباشد که وعده‌های انتخاباتی خود را درباره زنان از یاد نبرد و با سپردن یکی، دو وزارتخانه به زنان، این قشر را از حاشیه به متن دولت بیاورد.

captcha
شماره‌های پیشین