273
شنبه، ۲۴ تیر ۱۳۹۶
1
نگاهی به افول جایگاه فرهنگ و سیاست در جامعه

«آتنا» رفت و انسانیت مُرد!

چند روزی است خبر قتل مظلومانه آتنا دخترکوچولوی هفت ساله، خبر داغ و پربحث رسانه‌ها شده؛ خبری که همه را در بهت و حیرت فرو برده و از مرگ انسانیت شوکه شده‌اند. این روزها برای همه، این سؤال پیش آمده که چرا افرادی این چنین وحشیانه دست به جنایت زده و چون داعشیان حتی به طفل و کودک خردسال هم رحم نکرده و چرا گرگی در لباس انسان به‌رغم اینکه خودش هم دارای فرزند است، چنان سنگدل شده و دست به چنین جنایت وحشتناکی زده و پدر و مادری را در غم از دست دادن دختر زیبای کوچک و شیرین‌زبان خود این چنین داغدار کرده است. فارغ از اینکه هستند آدمیان بیماردل و مریضی که یا سادیسم دارند یا بیماری جنسی و هر چند فرزندان هم آموزش‌های لازم را ببینند، اگر توسط والدین و جامعه مراقبت و کنترل نشوند، باز هم از گزند این افراد بیماردل در امان نخواهند بود؛ اما سؤال کلیدی که این یادداشت در پی پاسخ به آن است، این است که چرا جامعه به این سو رفته و چه کسانی در این مرگ اخلاق و انسانیت مقصرند و برای همین مواردی که گاه و بیگاه اتفاق می افتند؛ هر چند اندک؛ چه باید کرد.

روایت دکتر سید محسن دهنوی از 30 ساعت بازداشت در آمریکا

سرگذشت عجیب «مهمان خوانده»

هفته گذشته خبری از سوی یک وبگاه خبری منتشر شد مبنی بر اینکه یک متخصص ایرانی سرطان در راستای اجرای دستور ضد مهاجرتی ترامپ، در فرودگاه بوستون، همراه همسر و سه فرزندش بازداشت شد. او که به‌عنوان پژوهشگر میهمان در بیمارستان کودکان شهر بوستون به آمریکا سفر کرده بود، همراه خانواده‌اش در فرودگاه بین‌المللی این شهر دستگیر شد.

دردسرهای «عارف» بودن!

مرد انصراف‌ها روی لبه تیغ

لقبش مرد انصراف‌های انتخاباتی شده بود! انصراف از انتخابات مجلس هشتم و ریاست جمهوری یازدهم، برای او این لقب را ساخت. آقای محمدرضا عارف را می‌گوییم؛ رئیس دانشگاه تهران در دولت مرحوم آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی، وزیر پست و تلگراف و تلفن در دولت هفتم و معاون اول رئیس‌جمهور در دولت هشتم.

«صبح‌نو» تغییر و تحول در شورای فرهنگ عمومی را بررسی می‌کند

خوب؟ بد؟ خنثی؟

شامگاه سه‌شنبه، خبری منتشر شد مبنی بر انتخاب آقای سید محمد‌رضا موالی‌زاده از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌عنوان دبیر جدید شورای فرهنگ عمومی کشور. در واقع موالی زاده در روزهای پایانی عمر وزارت آقای صالحی امیری در وزارت فرهنگ و ارشاد در دولت یازدهم، جایگزین حجت‌الاسلام سیدحسین شاهمرادی شد.

برجام 2ساله شد

ظریف: آمریکا در عمل به روح برجام شکست خورده است

گفتاری از شهریار زرشناس درباره پدران انقلابی سرمایه‌داری آمریکا

لیبرال‌هایی که انقلابی بوده‌اند

روشنفکری در ایران تقلیدی تمام‌عیار ولی ناقص از روشنفکری غرب است که هیچ وجه تصرفی در آن نداشته است. پس برای شناخت آن، لازم است به شناخت بستر اروپایی و به اتفاق‌های مهم دوره روشنگری و نقش روشنفکران در آن‌ها بپردازیم. از مهم‌ترین این اتفاقات، انقلاب باشکوه انگلستان در سال 1688، جنگ‌های استقلال آمریکا در سال 1776 و انقلاب کبیر فرانسه در سال 1799 است. دکتر شهریار زرشناس در این گفتار به جنگ‌های استقلال آمریکا (1783- 1776) می‌پردازد. این گفتار بر اساس سخنرانی او در سلسله نشست‌های «سیر تطور روشنفکری در ایران» تنظیم شده است.

درسی از صحنه جهاد در راه خدا

انتخابات نمادین شده در ایران

سرمقاله

خودهراس پنداری انقلابی

در این عملیات شهادت‌طلبانه دو صهیونیست کشته و سه جوان فلسطینی شهید شدند

شهادت در معراج

عملیات شهادت‌طلبانه سه جوان فلسطینی، صبح دیروز جمعه با وجود آنکه سبب به شهادت رسیدن این سه تن شد، دو نیروی پلیس رژیم صهیونیستی را نیز به کام مرگ کشاند و گفته می‌شود که سومین صهیونیست نیز در شرایطی وخیم به‌سر می‌برد. علاوه‌بر این، گزارش‌ها حاکی از آن است که یک فلسطینی دیگر نیز در اردوگاه الدهیشه بیت لحم توسط اشغالگران صهیونیست به شهادت رسیده است.

شماره‌های پیشین