272
چهارشنبه، ۲۱ تیر ۱۳۹۶
1
استاد پارسانیا می‌گوید تبعات ماجرای سند خبرساز هنوز ادامه دارد

بررسی دقیق‌تر سند 2030 بدون نگاه سیاسی

ماجرای سند 2030 حالا چند هفته‌ای می‌شود که از دستور کار اجرا خارج شده است. با این حال زوایای پیدا و پنهان این سند خبرساز، همچنان مورد بحث و بررسی کارشناسان و متخصصان است. آنچه در پی می‌آید، نگاه مسوول شورای تخصصی حوزوی شورای عالی انقلاب فرهنگی به ماجرای سند 2030 است. حجت‌الاسلام دکتر «حمید پارسانیا» نگاهی نو به ابعاد مختلف سند خبرساز 2030 کرده که دربرگیرنده نکته‌ها و جمع‌بندی متفاوتی از این ماجراست.

ماجرای تلخ کودک خردسال اهل پارس آباد

خانه قاتل «آتنا» سنگباران شد

«بی شرف، بی شرف» این، اولین صدایی است که در ویدیوی کوتاه تجمع مردم مقابل خانه قاتل شنیده می‌شود؛ ویدیویی که روز گذشته بارها دست به دست شد و موجی جدید علیه قاتل سنگدل ایجاد کرد. مردم خشمگین، مقابل خانه قاتل دخترک هفت ساله پارس آبادی تجمع کرده‌اند و علیه او شعار می‌دهند. چند نفری هم با پرتاب سنگ، خشم خود را نشان می‌دهند. خیابان شلوغ است و همهمه مردم خشمگین، حکایت از انتشار خبری دارد که 20 روز، شهر را در التهاب برده بود. خبر این بود: «کشف جسد آتنا در پارکینگ خانه مظنون به قتل.»

سرانجام خبر هلاکت البغدادی تأیید شد

مرگ «خلافت»

طی یک ماه اخیر، مسأله سرنوشت ابوبکر البغدادی، سرکرده گروهک تروریستی داعش از جمله نقاط ابهامی بود که محافل خبری در مورد آن به اظهار نظر می‌پرداختند؛ از یک سو وزارت خارجه و دفاع روسیه از احتمال جدی هلاکت او سخن می‌گفت و در مقابل مسوولان وزارت دفاع آمریکا از شک و تردید و عدم قطعیت آن سخن می‌گفتند؛ اما اکنون گویا خبر هلاکت او قطعی شده است.

پیگیری مجلس برای حل مشکلات مؤسسات مالی و اعتباری جواب داد

دولت دست به جیب می‌شود

یک میلیون نفر در موسسه میزان حساب داشتند. 2 میلیون نفر در موسسه مالی و اعتباری کاسپین حساب داشتند. موسسه مالی و اعتباری ثامن‌الحجج هم نزدیک به یک میلیون مشتری داشت. باقی مؤسسات مالی و اعتباری غیرمجاز نیز همگی در همین حدود سپرده‌گذار دارند که این عدد با احتساب خانواده سپرده‌گذاران، نشان می‌دهد بخش بسیار بزرگی از جامعه ما با مؤسسات مالی و اعتباری و مشکلات آن درگیرند و این اصلی‌ترین دلیل برای حساسیت این روزهای نمایندگان در مجلس است.

قراردادهای جدید نفتی چه مشکلاتی به همراه دارند؟

تکرار تلخ کرسنت در IPC

آقای بیژن نامدار زنگنه، متولی وزارت نفت روز شنبه 17 تیرماه 1396 در حاشیه مراسم اکران خصوصی مستند نامه‌های یک جاسوس نفتی، ساخته آقای مهدی افشار نیک، مطالبی را عنوان کرده که انتقادها و تحسین‌های مختلفی را در پی داشته است و مانند هر صحبت دیگری در هر زمینه‌ دیگری، به‌سختی سیاسی شده و محل جدل و بحث و کشمکش میان طرفداران و منتقدان دولت یازدهم و همین‌طور قراردادهای جدید نفتی موسوم به IPC شده است.

بعد از ساخت دو بازی اندرویدی صورت می‌گیرد

ورود نیروی هوایی ارتش به بازی‌های رایانه‌ای

مرکز بازی‌سازی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی چند سالی است که با اتکا بر نیروی جوان سربازی که در اختیار دارد به تولید بازی‌های رایانه‌ای مشغول است. این مرکز که تاکنون بیشتر با بازی‌های «شکارچی» و «صاعقه» شناخته می‌شود، در ادامه فعالیت‌های خود به عنوان تنها مرکز شکل گرفته در دل یک ارگان نظامی به دنبال گسترش برنامه‌های خود و ساخت بازی‌های بزرگ‌تر است.

رسانه‌ای شدن انتخابات و سیاست

اگر ما عرصه‌های مختلف سیاست، فرهنگ و اجتماع و مسائلی مثل امنیت و حوزه نظامی و اداره کشور را ذیل مقوله سیاست در نظر بگیریم، مقوله سیاست همیشه جزو واقعی‌ترین ابعاد زندگی بشر بوده است. اگر بخواهیم ترتیبی اتخاذ بکنیم، به نظر من اولویت نخست و مهم‌ترین حوزه، حوزه سیاست است و بعد اقتصاد و بعد فرهنگ که بخش عمده آن ذهنی و ایدئالیستی است. اینکه ما واقعی‌ترین بخش جامعه انسانی را چگونه می‌توانیم رسانه‌زده بکنیم، یک مقوله خیلی جدی است.

سکوت الهام بخش وحدت

کارآمدی سیاست‌های کلی قضایی

عدالت؛ مزیت استراتژیک بالقوه اصول‌گرایان

سرمقاله

لطفاً باورپذیر تخریب کنید

شماره‌های پیشین