260
پنجشنبه، ۰۱ تیر ۱۳۹۶
1
رهبر انقلاب در دیدار با حیدر العبادی:

عراق باید یکپارچه بماند

سخنگوی قوه قضائیه اعلام کرد

محکومیت 15 ساله قاضی کهریزک

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با عکاسی که یک‌سال و اندی همراه مصطفی چمران بود

قهرمان دوران من

بهرام محمدی‌فرد پیش از آنکه خودش مطرح باشد، عکس‌هایی که گرفته مطرح است. عکاسی که از ابتدای شروع جنگ پایش به جبهه و جنگ باز شد و تصاویر مشهور و معروفی هم از دفاع مقدس ثبت کرد. از مصطفی چمران که تیربار روی دوش گرفته و در حال دویدن است تا آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای که با لباس رزم، درون هلی‌کوپتر نشسته و از ماهشهر عازم اهواز است. محمدی‌فرد پس از سال‌ها عکاسی حالا در گوشه‌ای در بنیاد روایت روزگار می‌گذراند. آنچه باعث شد در سالروز شهادت مصطفی چمران سراغ او برویم، همراهی یک سال و اندی محمدی‌فرد با دکتر چمران است. او اندکی بعد از آنکه که چمران کرسی نمایندگی مجلس را رها کرد و عازم جبهه‌های جهاد شد به او و گروه همراهش در ستاد جنگ‌های نامنظم پیوست. واقعه طبس و جنگ 33 روزه لبنان هم علاوه‌بر عملیات‌های دفاع مقدس از دیگر وقایع مهمی هستند که محمدی‌فرد در آنها حضور داشته است. تا پیش از آشنایی نزدیک با چمران، این واژه برای محمدی‌فرد نامی بود که در مجلس شنیده بود. حالا روزگار طوری ورق خورده بود که محمدی‌فرد تجربه همراهی با چمران را یافته بود. در ابتدا میل چندانی به سخن گفتن نداشت. با این حال رضایتش جلب شد و در یکی از بعدازظهرهای گرم ماه رمضان در بنیاد فرهنگی روایت، مهمان محمدی‌فرد شدیم. جلسه‌ای که آقایان علی فریدونی و سعید صادقی دو تن از پیشکسوتان عکاسی جنگ هم در آن حضور داشتند. در ضمن جلسه هم فرصتی فراهم آمد تا بعضی از عکس‌های ثبت شده محمدی‌فرد را مرور کنیم.

تنها مقام دولت که در برابر آمریکا موضع می‌گیرد کیست

اقتدار زیر پوست لبخند

«بنده مکرّر گفته‌ام، ما به مسوولانی که رفتند برجام را دنبال کردند، اعتماد داشته‌ایم و داریم، الان هم همین‌جور [است]، این‌ها را افراد خودی و علاقه‌مند و مؤمن می دانیم.» این سخنان مقام معظم رهبری در تعریف از دکتر  محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان  است.

کارگزارانی‌ها، یاران روحانی را به واگرایی در ائتلاف متهم کردند

پیام جدال برادران سیاسی

کارگزارانی‌ها از کنش‌های سیاسی هدفمند تیم سیاسی دولت گلایه دارند. گویا حزب اعتدال و توسعه پای خود را فراتر از پیش‌بینی‌های پیشین نهاده است تا هدف این پیام‌های هشدارآمیز فراتر از مجادلات بهارستانی باشد.

شاعران به اقتدار نظامی ایران واکنش نشان دادند

آتش به اختیاران ادبی

تعدادی از شاعران کشور در واکنش به اقتدار نظامی جمهوری اسلامی ایران و پرتاب موشک به مواضع داعش در دیرالزور، اشعاری در قالب‌های مختلف سروده‌اند. بی‌تردید یکی از وظایف و رسالت شاعران در هر دوره‌ای واکنش صحیح، صریح و به موقع به اتفاقات پیرامونشان است. توصیف دلاوری‌ها و رشادت‌ها از زمان شاهنامه فردوسی تا امروز نیز وجود داشته است. در ادامه تعدادی از این اشعار را می‌خوانیم.

گزارش «صبح نو» از ویزیت رایگان بیماران در امامزاده صالح (ع)

نسخه‌های مهربانی در ماه مهربان

صحن امامزاده، شلوغ است. خیلی شلوغ. مثل همه این یازده دوازده شب قبل که صحن امامزاده را متفاوت‌تر از همیشه کرده است. گنجشک‌های روی درختان، مثل همیشه، حوالی غروب را با موسیقی دوست داشتنی صداهای ریز اما پرشمارشان پر کرده‌اند. جنب و جوش در گوشه‌ای از صحن بیشتر است. جایی که دفترچه بیمه و نسخه، وجه مشترک بیشتر کسانی است که به این گوشه رفت و آمد دارند. بعضی‌ها روی صندلی منتظر نوبت نشسته‌اند و بعضی با چشمانی که برق خوشحالی را می‌شود از نگاه‌شان دید، در تدارک رفتن هستند. صحن امامزاده صالح تجریش بیشتر شبیه به مطبی بزرگ شده است. مطبی بزرگ که طرح «نسخه‌های شفابخش رمضانی» برای ویزیت رایگان بیماران از نیمه ماه مبارک رمضان امسال در آن اجرا می‌شود.

سرمقاله

لزوم تجدید نظر در اعزام حجاج

شماره‌های پیشین