258
دوشنبه، ۲۹ خرداد ۱۳۹۶
10
زنجیره خالی کردن حساب بانکی اساتید به دانشگاه تهران رسید

گزارش یک کلاهبرداری آکادمیک

«هک حساب بانکی برخی از اساتید دانشگاه تهران» شاید عجیب‌ترین تیتر خبری دیروز بود. تیتری که البته در نگاه اول، غیر متعارف و بی‌سابقه به نظر می‌آمد؛ اما کمی جست‌و‌جو در متن خبرهای هفته گذشته نشان می‌دهد که تلاش کلاهبرداران برای سوء استفاده مالی از اساتید، اعضای هیأت علمی و کارمندان دانشگاه‌های کشور، به ایستگاه سوم رسیده است و دو تن از اعضای هیأت علمی دانشگاه تهران، سومین هدف و البته نخستین قربانیان این نوع کلاهبرداری بودند.

روایت عکسی که حاشیه‌ساز شد

ماجرای بچه‌هایی که دوست دارند جهادی شوند

صبح نو

زنجیره خالی کردن حساب بانکی اساتید به دانشگاه تهران رسید

گزارش یک کلاهبرداری آکادمیک

«هک حساب بانکی برخی از اساتید دانشگاه تهران» شاید عجیب‌ترین تیتر خبری دیروز بود. تیتری که البته در نگاه اول، غیر متعارف و بی‌سابقه به نظر می‌آمد؛ اما کمی جست‌و‌جو در متن خبرهای هفته گذشته نشان می‌دهد که تلاش کلاهبرداران برای سوء استفاده مالی از اساتید، اعضای هیأت علمی و کارمندان دانشگاه‌های کشور، به ایستگاه سوم رسیده است و دو تن از اعضای هیأت علمی دانشگاه تهران، سومین هدف و البته نخستین قربانیان این نوع کلاهبرداری بودند.

شامگاه شنبه، دانشگاه تهران در اطلاعیه‌ای کم سابقه، از هک شدن حساب‌های بانکی برخی از اساتید این دانشگاه خبر داد. در این اطلاعیه آمده بود: «با توجه به هک شدن حساب برخی از همکاران عضو هیأت علمی با شگرد «مکالمه تلفنی و بیان واریز اشتباه پول» در ساعات گذشته، توجه داشته باشید که این گونه تماس‌ها از طرف ادارات مالی دانشگاه نیست و نیازی به اقدام ندارد.»
این اطلاعیه البته با این هشدار نیز به پایان رسیده بود: «همکاران گرامی دانشگاه، در صورت دریافت تماس‌های مشابه، سریعاً موارد را به اداره کل امور مالی دانشگاه یا اداره کل حراست گزارش دهند.»
اما دانشگاه تهران، سومین هدف کلاهبرداران بود و پیش از این نیز اساتید و کارمندان دانشگاه‌های علم و صنعت و صنعتی اصفهان نیز با چنین پدیده‌ای رو‌به‌رو شده بودند.

مدیر مالی قلابی
یکی از قربانیان این نوع کلاهبرداری در دانشگاه صنعتی اصفهان، ماجرای کلاهبرداری را این‌طور شرح داده است: «‌فرد کلاهبردار با شماره داخلی یکی از کارمندان دانشگاه تماس گرفته و ادعا می‌کند که مدیرامور مالی دانشگاه است، نام مدیر امور مالی را هم به عنوان نام خودش مطرح می‌کند. او در این تماس تلفنی می‌گوید در حین انتقال پول‌ها در بخش امور مالی چند رقم در شماره حساب‌ها اشتباه شده و 180 میلیون ریال به حساب شما واریز شده است که باید این رقم را بازگردانید.»
کارمند دانشگاه حساب خود را چک می‌کند ولی خبری از 180 میلیون ریال نیست. بنابراین به فرد کلاهبردار که البته خود را مدیر امور مالی معرفی کرده بوده، این مساله را اطلاع می‌دهد ولی فرد کلاهبردار می‌گوید برای انتقال وجه، زمان صرف می‌شود بنابراین از کارمند دانشگاه می‌خواهد که به‌دلیل عدم تأخیر در حساب‌های دانشگاه، 180 میلیون ریال به حساب وی واریز کند.
کارمند دانشگاه برای پرداخت این وجه به سراغ حسابدار دانشگاه می‌رود و از وی می‌خواهد 180 میلیون ریال از حساب دانشگاه به وی بدهد تا پول مدیر مالی پرداخت شود.
فرد کلاهبردار به کارمند دانشگاه می‌گوید که در زمان انتقال وجه از خودپرداز به جای شماره کارت یک کد وارد کند، فرد این کد را وارد می‌کند و تمام موجودی کارت یک جا برداشت می‌شود.
اما پس از پیگیری‌ها مشخص می‌شود که آن فرد مدیر امور مالی دانشگاه نبوده بلکه فردی از یک شهر دیگر این کار را انجام داده است.
آن‌طور که در خبرها آمده است، کلاهبرداران سپس سراغ اساتید و کارمندان دانشگاه‌های صنعتی اصفهان و تهران می‌روند تا حساب‌های آنان را نیز خالی کنند.

هت تریک کلاهبرداران
نکته قابل تأمل در این میان اما، وقوع مجدد این کلاهبرداری، یک هفته پس از اطلاعیه هشدارآمیز دانشگاه علم و صنعت در این باره است. 22 خردادماه امسال، مسوولان این دانشگاه در اطلاعیه‌ای اعلام کردند: «‌اخیراً مشاهده شده است که افرادی سودجو و کلاهبردار، با معرفی خود از طریق تماس تلفنی به‌عنوان مسوولان مالی دانشگاه، به اخاذی و کلاهبرداری از دانشگاهیان با اعلام شماره حساب‌های جعلی با استفاده از بستر دستگاه‌های خودپرداز بانکی اقدام کرده‌اند .بنابراین، ضمن هشدار در خصوص تماس‌های احتمالی و درخواست‌های مشابه، لازم است دانشگاهیان قبل از هر گونه اقدامی از صحت هویت تماس‌گیرنده از طریق مراجعه حضوری یا تماس با تلفن‌های ثابت دانشگاه اطمینان حاصل کنند .در غیر این صورت و مشکوک بودن تماس، مراتب را سریعاً از طریق شماره تلفن ۷۷۲۴۰۴۱۰ به اداره حراست دانشگاه اطلاع دهند.» اما تکرار این اتفاق، پس از یک هفته و در سومین دانشگاه، نشان داد که این اطلاعیه هشدارآمیز در میان خبرهای دیگر گم شده است یا دست کم مورد توجه قرار نگرفته است تا با تکرار سوءاستفاده از حساب‌های بانکی چند تن از اساتید دانشگاه تهران، رسانه‌ها به این موضوع با حساسیت بیشتری بپردازند.

دانشگاه تهران: بررسی می‌کنیم
اما عصر دیروز، مدیرکل حوزه ریاست دانشگاه تهران گفت: «موضوع سوء استفاده از حساب‌های برخی از اساتید این دانشگاه در دست بررسی است.»
آقای «احمد خضری» در گفت وگو با «مهر» گفته است‌: «درحال بررسی موضوع سوءاستفاده از حساب‌های مالی برخی از اعضای هیأت علمی این دانشگاه هستیم تا نحوه چگونگی رخ دادن این اتفاق تعیین شود. براساس اخباری که کسب کرده‌ایم این اتفاق برای دو نفر از اعضای هیأت علمی این دانشگاه رخ داده است و درحال بررسی موضوع هستیم.» به گفته مدیرکل حوزه ریاست دانشگاه تهران هر زمان که اطلاعات دانشگاه در این زمینه تکمیل شود، اطلاع‌رسانی دقیق انجام خواهد شد. خضری این را هم گفت که پس از کسب اطلاعات لازم و تعیین واقعیت این اتفاق اطلاعات به مراجع ذی‌ربط نیز اعلام خواهد شد و موضوع پی گیری می‌شود.
او گفت: «پس از اعلام خبر سوء استفاده از حساب‌های بانکی برخی از اعضای هیأت علمی دانشگاه تهران، شنیده شد که این حادثه در دانشگاه‌های دیگر نیز رخ داده است اما نامی از این مراکز مطرح نشده. ما نیز درحال بررسی تمامی جوانب موضوع هستیم.»
حالا باید منتظر ماند و دید ماجرای کلاهبرداری آکادمیک از دانشگاهیان به کجا خواهد رسید؟ آیا کلاهبرداران همچنان برای سوء استفاده، سراغ کارمندان دانشگاه‌های دیگر خواهند رفت یا بالاخره، قانون آنان را گرفتار خواهد کرد؟
اما نکته قابل تأمل در این باره، بی توجهی و عدم اطلاعات کافی درباره شیوه‌های کلاهبرداری های مبتنی بر فضای مجازی است که حتی اساتید دانشگاهی و اعضای هیأت علمی را هم قربانی خود کرده است. اتفاقی که بیش از همه باید برای پیشگیری از وقوع مجدد آن فکری کرد.

captcha
شماره‌های پیشین