250
چهارشنبه، ۱۷ خرداد ۱۳۹۶
1
فعالان محیط‌زیست همچنان منتظر اعلام دلیل و زمان مرگ پلنگ ماده رها شده در پارک ملی گلستان

پنهان‌کاری مرگ هیرکان اعتماد عمومی را نشانه رفته است

چندی پیش خبر مرگ ماده پلنگی که هیرکان نام گرفت، توسط رسانه‌ها افشا شد. یک روز قبل از انتشار این خبر، آقای سیدمجتبی حسینی معاون محیط‌زیست طبیعی اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست استان گلستان بر زنده بودن این ماده پلنگ تأکید کرده بود اما پیگیری‌های رسانه‌ای سبب شد که سرانجام مرگ هیرکان توسط آقای اسماعیل مهاجر چند روز بعد تأیید شود. در رسانه‌ها اعلام شده بود که این پلنگ، 35 روز پس از رهاسازی در پارک ملی گلستان به دلیل عدم توانایی برای زندگی در محیط طبیعی، احتمالاً از فرط گرسنگی مرده است اما مهاجر در نشست خبری خود اطلاعات رسانه‌ها را رد کرد و مدعی شد که مخفی‌کاری 9 ماهه‌ای در کار نیست و این پلنگ ماده، به تازگی مرده است. تزریق قطره چکانی اطلاعات درباره دلایل مرگ این پلنگ، شائبه‌هایی را در میان فعالان محیط‌زیست ایجاد کرده و گروهی بر این باورند که این تعلل برای طراحی سناریویی جدید است. آن طور که آقای مسعود شکیبا، فعال محیط‌زیست و دامپزشک می‌گوید: مهم‌تر از مرگ هیرکان به عنوان گونه‌ای ارزشمند برای اکوسیستم‌های طبیعی ایران، زایل شدن اعتماد عمومی درباره نظرات مسوولان سازمان حفاظت محیط‌زیست است. این روند ممکن است فعالیت‌های داوطلبانه محیط‌زیستی را هم تحت تأثیر قرار دهد.

به مناسبت سالروز درگذشت نادر ابراهیمی

آغاز و انجام بهاری نادر ادبیات

9 سال همزیستی با بیماری و دستگاه اکسیژن، فراموشی چیزهایی که دوستشان داری و دوستت دارند، خستگی هفت دهه نوشتن و دیدن و جنگیدن، سرانجام در ظهر پنجشنبه 16 خردادماه به پایان رسید و خالق یک عاشقانه آرام به آرامی از کنار ما رفت. کتاب‌هایش در دوران بیماری، جزو پرفروش‌ها بودند و طبیعتاً پس از مرگش بیشتر. هنوز عشاق، برای هدیه «چهل نامه کوتاه به همسرم» و « یک عاشقانه آرام» هدیه می‌دهند و قدیمی‌ها «آتش بدون دود» را دوست دارند.

ریاض برای ساختن دنیای ترامپ، هر کاری می‌کند

تیغ غدار سعودی بر گردن قطر

بحران دیپلماتیک میان کشورهای عرب در رسانه‌های بین‌المللی انعکاس فراوانی داشته است. اکثر تحلیل‌گران و کارشناسان مسائل سیاسی سفر ماه گذشته ترامپ به منطقه و نزدیکی احتمالی قطر به محور مقاومت را از جمله علل این مناقشه عنوان کرده‌اند.

50 سال مونتاژکاری حاصل قراردادهای خودروسازی

دولت فرانسه چطور ارباب خودروسازی ایران شد؟

اواخر سال 94 و همزمان با سفر حجت الاسلام حسن روحانی به فرانسه قراردادی میان شرکت ایران خودرو و شرکت پژو فرانسه امضا شد. همزمان با سفر دکتر روحانی و هیأت همراه به فرانسه، قرارداد از سرگیری همکاری‌های گروه صنعتی ایران خودرو و پژو که پس از مذاکراتی طولانی، نهائی شده بود با حضور رییس جمهوری اسلامی ایران، نخست وزیر فرانسه، وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیران ارشد صنعتی دو کشور به امضای مدیران عامل دو خودروساز رسید. چندماه بعد و مردادماه سال 95 بود که دومین شرکت بزرگ خودروسازی ایران با شرکت پژو سیتروئن به توافق رسید و قرارداد همکاری خود را امضا کردند. ژان کریستف کمارد قائم مقام مدیرعامل گروه پژو- سیتروئن گفت: نخستین خودروی مشترک سایپا و پژو سیتروئن اواخر سال ۲۰۱۷ میلادی تولید و اوایل سال ۲۰۱۸ میلادی وارد بازار خواهد شد. در این مدت یعنی تا قبل از سال ۲۰۱۸ میلادی کارخانه مشترک آماده، تجهیز و روند تولید دنبال می‌شود.

میزان توجه به فیلم‌های توقیفی قابل تأمل است

توقیفی‌ها دغدغه سینما یا وزارت ارشاد؟

تشکیل کمیته رسیدگی برای فیلم‌های توقیفی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ماجرای دنباله‌داری است که میزان این حجم از تمرکز روی موضوع اکران‌ها را تأمل‌برانگیز می‌کند.

کارشناسان در گفت و گو با «صبح نو» بررسی کردند

سازش هزینه‌دار و ترس از چالش

«کسانی که به اسم عقلانیت می‌گویند چالش با قدرت‌ها هزینه دارد، بله چالش هزینه دارد اما سازش هم هزینه‌های گزاف دارد» این بخشی از سخنان مقام معظم رهبری در سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) بود؛ سخنانی که درواقع چراغ هدایتی برای مسوولان در برابر بدعهدی‌های آمریکا در برجام از سویی و همچنین تلاش‌هایی برای ایران هراسی و منزوی کردن جمهوری اسلامی در معادلات دنیا از سوی دیگر است.

ظرفیت 16 میلیونی

شکست مردمسالاری

از تقلب 88 تا تخلف 96

پارادیم یهودیت به مثابه جریان اصلی غرب

سرمقاله

ضعف دیپلماسی منطقه‌ای

شماره‌های پیشین