245
دوشنبه، ۰۸ خرداد ۱۳۹۶
1
سیاستمدار لبنانی در گفت‌وگو با «صبح نو» تشریح کرد

سه سفر مهم در شکل‌گیری سیاست منطقه‌ای ترامپ

دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا طی ماه‌های معدودی که به کاخ سفید وارد شده، اقدامات جنجالی متعددی انجام داده که از جمله آن‌ها می‌توان به بحث قانون مهاجرت، ممانعت از ورود اتباع چند کشور اسلامی، حمله به فرودگاه شعیرات سوریه و سفر به عربستان سعودی و بستن قراردادهای چند صد میلیارد دلاری اشاره کرد. این مسائل ضرورت بررسی دقیق‌تر آینده منطقه با توجه به سیاست‌های آمریکا در دوره ریاست جمهوری ترامپ را دو چندان می‌سازد.

دریاچه‌ای که احیاء نشده خشکید

حریق، خواب «پریشان» را پریشان‌تر کرد

دریاچه پریشان هنوز احیا نشده و بستر خشکیده این دریاچه مستعد بروز حریق است. سال گذشته پریشان دچار خودسوزی شد. تورب‌زارهای لایه‌های زیرین بستر خشکیده پریشان در اثر گرمای هوا سوخت و تنها دود خروجی از زمین به فعالان محیط زیست هشدار داد که چه فاجعه‌ای در عمق زمین در حال رخ دادن است. این بار اما، پریشان شانس آورده و علف‌های سطح آن آتش گرفته است. حریق روز جمعه تالاب، پس از یک روز مهار شد اما به گفته مدیر کل محیط زیست استان فارس، امسال هم به دلیل آنکه پریشان احیا نشده است، باید منتظر خودسوزی این تالاب باشیم. در حال حاضر، گرمای بیش از حد هوا، احتمال وقوع حریق‌های متعدد در تالاب پریشان را تقویت کرده است و به این ترتیب، بر شدت پریشانی این تالاب خشکیده افزوده خواهد شد. در چنین شرایطی با افزایش تعداد دفعات خودسوزی در این تالاب، امیدها برای احیای سریع این اکوسیستم، کم‌رنگ‌تر می‌شود.

«جلیل سامان» درگفت‌وگو با «صبح‌نو» مطرح کرد

«نفس»سرگرم‌کننده‌ای که حرف دارد

مجموعه تلویزیونی «نفس» به کارگردانی آقای «جلیل سامان» همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان از شبکه سه سیما درحال پخش است.

عقلانیت اقتصادی-ابزاری در مقابل عقلانیت فرهنگی- ارتباطی

کاپیتولاسیون 2030

خود انتقادی اصلاح گرایانه

عینستاغرام امید مهدی‌نژاد

اعتراض ائمه جمعه و نماینده ولی فقیه به تصمیم عجیب فرماندار شیراز؛

ردصلاحیت‌شدگان راهی شورای شهر شیراز می‌شوند

در روزهای گذشته نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری در نامه‌ای به فرماندار شیراز به تأیید صلاحیت برخی از کاندیداهای شورای شهر -که از سوی دستگاه‌های چهارگانه رد صلاحیت شده‌ بودند- واکنش نشان داد.

برخوردهای متفاوت رئیس مجلس با سند 2030

موضع گیری‌های دوگانه سوز!

آذرماه سال 95 بود که سندی با عنوان سند ملی آموزش 2030 ایران با حضور وزرای آموزش و پرورش و علوم رونمایی شد. طبق گفته‌های تصویب کنندگان آن ، این سند قرار بود وضعیت حوزه آموزش در ایران بین سال‌های 2016 تا 2030 را ترسیم ‌کند و بگوید که شرایط و چگونگی تحصیل و سطح سواد در ایران و دیگر کشورهای عضو این پیمان کجا و چطور است. چند روز پس از رونمایی این سند، پیش نویسی از محتویات آن نیز منتشر شده است که در مورد آن می‌توان گفت که این‌گونه اسناد با اهدافی خاص به تصویب می‌رسند و سازمان یونسکو مسوول اجرا و پیگیری آن در کشورهای عضو است. اگرچه این سند دارای بخش‌هایی از جمله برخورداری همگان از سیستم نظام آموزشی است اما در بخش‌هایی دارای برنامه‌هایی است که با فرهنگ ایرانیان دارای مغایرت است. موضوعاتی که به راحتی می‌تواند پروژه نفوذ را اجرایی کرده و با ایجاد تعارض در جامعه مشکلات بسیاری را برای مردم و نظام جمهوری اسلامی ایجاد کند.

معمای چالش خود ساخته دولت

بازگشت تورم یا پاره شدن فنر جمع شده نرخ ارز

با اعلام نرخ تورم 9.4 درصدی دراردیبهشت همزمان با تورم بالای 10‌درصد در خرداد ماه توسط وزارت اقتصاد و پیش بینی بازگشت تورم دو رقمی توسط کارشناسان بانک مرکزی، موضوع بازگشت تورم دو‌رقمی به کانون توجه رسانه‌ها تبدیل شد.

سرمقاله

صریح باشید...

شماره‌های پیشین