239
شنبه، ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۶
3
بازتاب بین‌المللی انتخابات ریاست‌جمهوری

ایرانیان؛ همیشه اول وقت

برگزاری دوازدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری ایران و مشارکت گسترده و آزادانه مردم در این انتخابات از طیف‌های مختلف و تمامی شئون اجتماع، موجب حیرت رسانه‌های بین‌المللی و منطقه‌ای شده است. در زیر واکنش رسانه‌های مطرح بین‌المللی به‌صورت خلاصه آورده شده‌اند.

صبح نو

بازتاب بین‌المللی انتخابات ریاست‌جمهوری

ایرانیان؛ همیشه اول وقت

برگزاری دوازدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری ایران و مشارکت گسترده و آزادانه مردم در این انتخابات از طیف‌های مختلف و تمامی شئون اجتماع، موجب حیرت رسانه‌های بین‌المللی و منطقه‌ای شده است. در زیر واکنش رسانه‌های مطرح بین‌المللی به‌صورت خلاصه آورده شده‌اند.

رویترز: صف‌های طولانی نشانه‌ای از مشارکت قوی در انتخابات
خبرگزاری رویترز نوشت: «میلیون‌ها ایرانی روز جمعه به صفوف طولانی رأی پیوستند که نشانه‌ای زودهنگام از مشارکت قوی در انتخابات ریاست‌جمهوری در این کشور است که به‌طور غیرمنتظره‌ای نامزدهای اصلی در آن از میزان آرایی نزدیک به‌یکدیگر برخوردارند. در این انتخابات حسن روحانی رییس‌جمهور فعلی که خواهان عادی‌سازی روابط با غرب است با ابراهیم رییسی که معتقد است روحانی در این زمینه ارزش‌های انقلاب اسلامی ایران را فدا کرده است به رقابت می‌پردازد. رییسی، روحانی را به‌دلیل سوءمدیریت اقتصادی مقصر می‌داند؛ اما ابراهیم رییسی پس از انداختن برگه رأی خود به صندوق گفت: به نتیجه رأی مردم احترام می‌گذارم و نتیجه رأی‌گیری مورد احترام من و تمامی مردم خواهد بود. برای اصولگرایان این انتخابات، فرصتی دوباره برای بازیابی ارزش‌های انقلاب اسلامی 1979 است که در آن مسوولان انتخاب‌شده از رهبر عالی و روحانیون شیعه است.»

الجزیره: رقابت تنگاتنگ روحانی-رییسی
وبگاه شبکه خبری «الجزیره» قطر نوشت: « نخستین انتخابات پس از توافق هسته‌ای به صحنه رقابت تنگاتنگ میان حسن روحانی و ابراهیم رییسی تبدیل شد. گرچه در این انتخابات چهارنامزد حضور دارند، گفته می‌شود رقابت اصلی میان رییس‌جمهور فعلی و ابراهیم رییسی کاندیدای اصلی اصولگرای وی است. کمی بعد از بازشدن درهای حوزه‌های اخذ رأی، صف‌های طولانی از رای‌دهندگان تشکیل شد. حدود 56 میلیون نفر در ایران واجد شرایط رای‌دادن هستند. این انتخابات به‌عنوان همه‌پرسی درباره سیاست‌های روحانی درنظر گرفته می‌شود. روحانی که چهارسال پیش با آرایی شکننده به ریاست‌جمهوری رسید، این‌بار با رقابت شدیدی از سوی رییسی روبه‌روست که با شعار حمایت از محرومان و موضعی سرسختانه‌تر علیه غرب به‌صحنه آمده است. رییسی به‌عنوان منتقد اصلی سیاست‌های حسن روحانی، چهارشنبه در مشهد گفت: به‌جای استفاده از ظرفیت جوانان‌مان برای حل مسائل، اقتصاد ما را در دستان خارجی‌ها قرار داده‌اند.»

گاردین: انتخابات ایران تعیین‌کننده نقش آتی تهران
وبگاه روزنامه انگلیسی «گاردین» نوشت: «انتخاب رییس‌جمهور جدید ایران به‌عنوان یکی از مهم‌ترین انتخابات در سال‌های اخیر، نقش آتی تهران را مشخص خواهد کرد. ابراهیم رییسی که در ابتدا چندان شناخته‌شده نبود، توانست روحانی را با چالشی جدی مواجه کند. آیت‌الله [العظمی] خامنه‌ای، رهبر عالی ایران که رأی خود را ساعت 8 صبح به صندوق انداخت، نیز از تمامی ایرانیان خواست تا در اسرع وقت در رأی‌گیری شرکت کنند. این در حالی است که از همان ساعات ابتدایی صف‌های طولانی در برابر حوزه‌های رأی‌گیری شکل گرفت. پس از آنکه توافق‌هسته‌ای نتوانست آن‌طور که تبلیغ شده بود، موجب سرازیرشدن سیل سرمایه‌گذاری‌های خارجی به سوی ایران شود، اقتصاد این کشور ضعیف مانده و نرخ بیکاری جوانان آن بالاست.»

اکسپرس: شعار مرگ بر آمریکای رای‌دهندگان
وبگاه خبری «اکسپرس» نیز در گزارشی با انعکاس خبر انتخابات ریاست‌جمهوری ایران نوشت:«انتخابات ریاست ‌جمهوری در ایران با شعار مرگ بر آمریکای رای‌دهندگان همراه شد. این رای‌دهندگان، حین شعار دادن پرچم‌های حزب‌الله را تکان می‌دادند. تعداد فزاینده سرخوردگان ایرانی،‌ بخت آقای رییسی برای پیروزی خیره‌کننده را افزایش داده است.»

سی‌ان‌ان: احتمال رفتن انتخابات به دور دوم
وبگاه شبکه خبری «سی‌ان‌ان» آمریکا نوشت: «ابراهیم رییسی رقیب جدی حسن روحانی رییس‌جمهور فعلی است که مزایای توافق هسته‌ای را زیرسوال برده است. با توجه به اتحاد نیروهای اصولگرا و مشارکت سنتی حداکثری این جریان در انتخابات، احتمال کشیده شدن این انتخابات به دور دوم بالاست.»

فرانس‌پرس: شکایت ستاد ابراهیم رئیسی از برخی تخلفات انتخاباتی
خبرگزاری «فرانس پرس» گزارش کرد: «از حوزه‌های رأی‌گیری خبر می‌رسد که صف‌های رای‌دهندگان بسیار بیش از انتخابات گذشته بوده است. با این‌حال ستاد ابراهیم رییسی درباره صدها مورد اقدامات تبلیغاتی حامیان حسن روحانی شکایت کرده است.»

جروزالم‌پست: رییسی احیاکننده ارزش‌‌های انقلاب اسلامی
وبگاه روزنامه صهیونیستی «جروزالم پست» نیز با انعکاس خبر حضور گسترده مردم در انتخابات ریاست‌جمهوری نوشت: «میلیون‌ها ایرانی در انتخاباتی که رقابت نفس‌گیری میان کاندیداها وجود دارد، به پای صندوق‌های رأی رفتند. رقیب اصلی روحانی، ابراهیم رییسی روحانی 56 ساله‌ای است‌رر که عقیده دارد ایران به کمک‌های خارجی نیازی نداشته و قول داده تا در صورت انتخاب ارزش‌های انقلاب اسلامی سال 1979 را احیا کند.»

ای‌بی‌سی نیوز: اقتصاد ، دغدغه اصلی رای‌دهندگان ایرانی
وبگاه شبکه خبری «ای‌بی‌سی نیوز» به نقل از خبرگزاری «آسوشیتدپرس» نوشت: «مشکلات اقتصادی نیز از جمله دغدغه‌های ذهنی 56 میلیون رأی‌دهنده ایرانی است که روز جمعه در 63 هزار مرکز اخذ رأی به‌پای صندوق‌های رأی رفتند. خبرنگار آسوشیتدپرس جمعیت حاضر در پای صندوق‌های رأی را بیش از انتخابات ریاست‌جمهوری پیشین در سال 2013 عنوان کرده است. همچنین ایرانیان زیادی در 300 مرکز رأی‌گیری در کنسولگری‌های ایران ازجمله 55 مرکز در آمریکا- صف بستند.»

نیویورک‌تایمز: انتخابات، همه‌پرسی عملکرد روحانی
وبگاه روزنامه «نیویورک تایمز» در این‌باره نوشت: «در حالی که ممکن است انتخابات روز جمعه ایران در غرب به‌عنوان سنجه‌ای برای اندازه‌گیری حمایت از توافق‌هسته‌ای ایران با گروه 1+5 درنظر گرفته شود، برای ایرانیان اقتصاد و برخی مسائل داخلی بیش از توافق هسته‌ای حائز اهمیت است. همچنین ابراهیم رییسی قول داده است تا وضعیت اقتصاد بیمار ایران را بهبود بخشیده و با فساد دولتی مبارزه کند.»

 

captcha
شماره‌های پیشین