239
شنبه، ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۶
2

مردم با شناخت در انتخابات شرکت کنند

خبر

رهبر انقلاب خطاب به دستگاه‌های اجرایی و نظارتی انتخابات:

مراقب آرای مردم باشید

29 اردیبهشت 1396، ایرانیان برای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری پای صندوق‌های رأی حضور پیدا کردند. حماسه حضور ایرانیان فارغ از انتخاب نامزد مورد نظر آنان، نمایانگر پیام‌ها مهمی به جهانیان است. مردم سالاری دینی در زیستار سیاسی جمهوری اسلامی الگوی جدید و بدیع برای نقش آفرینی توده‌های مردم در تصمیم گیری برای جهت گیری کلان کشور است؛ این تجربه نو حرکت عظیم مردمی را نهادینه کرده است؛ به نحوی که از ابتدای انقلاب اسلامی افزایش مشارکت عمومی در انتخابات به منزله سنجش مشروعیت نظام تلقی شده است.

صبح نو

رهبر انقلاب خطاب به دستگاه‌های اجرایی و نظارتی انتخابات:

مراقب آرای مردم باشید

29 اردیبهشت 1396، ایرانیان برای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری پای صندوق‌های رأی حضور پیدا کردند. حماسه حضور ایرانیان فارغ از انتخاب نامزد مورد نظر آنان، نمایانگر پیام‌ها مهمی به جهانیان است. مردم سالاری دینی در زیستار سیاسی جمهوری اسلامی الگوی جدید و بدیع برای نقش آفرینی توده‌های مردم در تصمیم گیری برای جهت گیری کلان کشور است؛ این تجربه نو حرکت عظیم مردمی را نهادینه کرده است؛ به نحوی که از ابتدای انقلاب اسلامی افزایش مشارکت عمومی در انتخابات به منزله سنجش مشروعیت نظام تلقی شده است.

حضور گسترده در انتخابات به منزله ارتقای دو مؤلفه «قدرت ملی» و «عزت ملی» است. در شاخصه قدرت ملی مشارکت بالای مردمی به منزله تأیید مشروعیت نظام است؛ چنین تاییدی پایه‌های پایگاه اجتماعی نظام را مستحکم‌تر خواهد کرد و از سوی دیگر منجر به اعمال تغییر در تصمیم گیری‌های دشمنان داخلی و خارجی برای ایجاد اختلال در پیشرفت نظام اسلامی خواهد شد و کشور را در قبال تحرکات جنگ طلبانه مصون می‌کند. در مؤلفه عزت ملی، علاوه بر نشان دادن جایگاه مهم آرای مردم برای تعیین نحوه جهت گیری نظام اسلامی، اعتماد آنان را به رقابت سیاسی ساختارمند صورت‌بندی می‌کند.
امنیت
این افزایش مشارکت عمومی در انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم علاوه بر پیام‌های پیشین، حاوی نکته جدیدی نیز هست. هنگامی که غرب آسیا در تلاطم جنگ، ترور و رفتارهای پرخاشگرایانه است، رقابت سیاسی در ایران برای تصدی پست ریاست‌جمهوری در امنیت کامل برگزار شد. طرفداران نامزدها علاوه بر فعالیت‌های حمایتی مجازی، با حضور گسترده در تجمعات انتخاباتی به حمایت نامزد مدنظر خود می‌پرداختند و در آخرین روز قانونی تبلیغات، طرفداران دونامزد اصلی در شهر مشهد با وجود نزدیکی محل تجمعات با آرامش به سخنان نامزد مدنظر خود گوش فرا دادند و حتی طرفداران آنان در تکاپو برای اقناع آرای خاکستری به گفت وگوهای آرام در میادین  اصلی شهرها پرداختند تا به این صورت به روایت رهبر معظم انقلاب اسلامی «مردم‌سالاری اسلامی را در مقابل چشم مدّعیان سیاست در دنیا به نمایش می‌گذارد.»
از بدو پیروزی انقلاب اسلامی، رجوع به رأی مردم مهم بوده است و روند برگزاری انتخابات در سخت‌ترین شرایط کشور مانند هشت سال جنگ تحمیلی نشان داده است که  «ما برای انتخابات تازه‌کار نیستیم » بنابراین، خواهان رفتارهای شاکلمند و مبتنی بر قانون از سوی نامزدها و طرفداران آنها هستیم. در همین راستا رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند: «انضباط مردمی، خیلی با اهمّیّت است، خیلی باارزش است؛ هم قبل از انتخابات، هم در حین انتخابات و روز انتخابات، هم بعد از انتخابات. این انضباط مردمی و پایبندی به نظم و قانون خیلی مهم است » و در راستای همین فرمایش‌ها در قبل از برگزاری انتخابات با هشدار جدی به نامزدها، خواهان عدم تحریک‌های نابجا برای کسب رأی شدند و فرمودند: «باید خیلی در برنامه‌ها و اظهارات و وعده‌های نامزدهای محترم مورد توجّه قرار بگیرد، همین امنیّت ملّی است، همین آرامش ملّی است. سعی کنند گسل‌های اعتقادی یا جغرافیایی یا زبانی یا قومی را تحریک نکنند؛ مراقب باشند! سال‌های متمادی است که دشمنان ما دارند روی این گسل‌ها کار می‌کنند.» رخدادهای ناگوار انتخابات ریاست‌جمهوری دهم با وجود مشارکت بالای انتخابات، اقدامات غیرقانونی دونامزد شکست خورده منجر به تلخ کامی مردم شد و هشت ماه کشور در تلاطم بحران و تبعات اقتصادی آن بود. رهبر معظم انقلاب با یادآوری اهمیت شگرف سایه «امنیت» برکشور، هشدار جدی به متخلفان دادند و فرمودند: «درانتخابات باید امنیّت به‌صورت کامل محفوظ بماند و هرکسی که از این راه تخطّی بکند، قطعاً بداند سیلی خواهد خورد.»
امانت
در نظام مردم سالاری دینی، آرای مردم «امانت» شمرده می‌شود که عدم حفظ آن به منزله «تعرّض به حقّ‌النّاس» است. در این انتخابات متاسفانه شاهد آن بودیم که برخی از افراد به جانبداری غیرقانونی پرداختند؛ علی‌اصغر احمدی، رئیس ستاد انتخابات کشور، در جمع فرمانداران و بخشداران استان خراسان رضوی به جهت‌دهی انتخاباتی آنان پرداخت؛ او در اظهارات کامل یک‌طرفه و حمایت‌آمیز از یک نامزد اظهار داشت: «امروز به کسی که خالق واژه امام بود می‌گویند دروغ‌گو، چرا برای دو روز قدرت می‌خواهیم همه‌چیز را نابود کنیم. عده‌ای برای این‌که به قدرت برسند می‌گویند بی‌خاصیتی برجام، اشرافی گری، فقر، بیکاری و ...، اما به چه قیمتی؟» و همچنین وی پیش از اقدام انقلابی محمدباقر قالیباف با حمله به اصلی‌ترین شعار انتخاباتی ایشان اعلام کرد: ««اینکه می‌گویند فقر در ایران بعد از 38 سال وجود دارد اینکه 4 درصد زالوصفت هستند و 96 درصد بدبخت و بیچاره‌اند، یعنی از زبان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران بعد از 39 سال برخی به‌راحتی خوراکی برای ضدانقلاب و دشمن فراهم کردند » و از سوی دیگر در حین انتخابات نیز  علی نیکزاد، رئیس ستاد مرکزی رئیسی، در نامه به وزیر کشور درخصوص تخلفات بی‌سابقه و فراوان در انتخابات نوشت: «همانطور که پیش‌بینی می‌شد دولت مستقر و طرفداران آن در صحنه برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری نیز همچون مراحل تبلیغات پا را از دایره انصاف و قانون بیرون نهادند و تخلفات فراوان و بی‌سابقه‌ای مرتکب گردیدند.»
سلامت
رهبر معظم انقلاب اسلامی پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم، به همه نهادهای مجری اقدام قانونی را گوشزد کردند و فرمودند: «این آراء مردم، این حضور مردم، امانت مردم است. این امانت را در نهایتِ احتیاط حفظ کنند و نگه دارند؛ مبادا خدای‌نکرده کسانی بتوانند به این امانت دست‌درازی کنند. قانون را به‌طور دقیق رعایت کنند؛ در قبال هیچ‌کس نسبت به قانون رودربایستی و مانند این حرف‌ها نداشته باشند. قانون، قانون است؛ برای همه است» و ایشان در اجتماع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی بار دیگر با تاکید بر اجرای قانون، فرمودند: «بنده در انتخابات‌ها دخالت نمی‌کنم.یک جا فقط بنده دخالت می‌کنم و آن جایی است که کسانی بخواهند در مقابل رأی و انتخاب مردم بایستند و با مزاحمت در مقابل رأی مردم، رأی مردم را بشکنند.»
ایشان همچنین در جمع دانشجویان افسری و تربیت پاسداری دانشگاه امام حسین (ع) بیان داشتند که اقدام علیه امنیت کشور، با عکس العمل، با واکنش سختی مواجه خواهد شد. رهبرمعظم انقلاب اسلامی در ادامه بر این نکته تاکید داشتند که تنها ناامنی کشور را تهدید نمی‌کند بلکه اختلال در سیستم اقتصادی چالش دیگری است که باید با آن مقابله کرد. اما متأسفانه با وجود تاکیدهای فراوان رهبر معظم انقلاب اسلامی بر انتخابات قانونمدارانه، تخلف‌های پیش از برگزاری انتخابات با روزه سکوت نهادهای نظارتی همراه شد و این روند، مسوولان دولتی را برای استمرار تخلفات جدی‌تر کرد، به نحوی که شاهد شکسته شدن رکورد تخلفات مسوولان دولتی در اجرای قانونمند انتخابات بودیم. جلوگیری از ورود ناظران دارای مدرک نظارت نامزد رقیب، عدم صدور کارت ورود به صندوق ناظران نامزد رقیب، عدم رعایت عدالت در اعلام اسامی نامزدها، شروع به کار همراه با تأخیر در برخی شعب، تبلیغ غیرقانونی به نفع یک نامزد در شعب اخذ رأی، توزیع تعرفه بدون مهر و فعالیت ستادهای رئیس جمهور مستقر، تنها نمونه‌ای از تخلفات مجریان برگزار کننده انتخابات تا قبل از ساعت رأی گیری بوده است. این در حالی است که رهبر معظم انقلاب ضمن حفظ بی طرفی و سکوت مسوولانه و هوشیارانه همگان را در انتخاب نامزد مورد علاقه‌شان آزاد گذاشته‌اند و تنها بر عدم تشنج و حفظ امنیت کشور و سلامت انتخابات تأکید کرده‌اند.

captcha
شماره‌های پیشین