229
یکشنبه، ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۶
1
دکتر شهریار زرشناس سیاست‌های نئولیبرال در ایران را نقد می‌کند

نئولیبرالیسم در لباس روشنفکری دینی

سیاست‌های غرب از اواسط دهه 70 میلادی نسبت به کشور‌های موسوم به جهان سوم دچار تغییر شد. تا قبل از این تاریخ حکومت‌های استبدادی با رویکردی نظامی آشکار حافظان منافع استعمار غرب در این کشور‌ها بودند اما با ناکارآمدی این دولت‌ها در برابر امواج انقلاب‌خواهی مردم، تغییر استراتژی برای روی کار آوردن حکومت‌های نئولیبرال که ذاتاً مدافع منافع آمریکا باشند صورت گرفت. دکتر شهریار زرشناس یکی از اندیشمندانی است که روند شکل‌گیری و بسط سیاست‌های نئولیبرال در ایران را مورد بررسی و تحلیل قرار داده است.

شهرهای مختلف آماج تظاهرات اعتراضی شد

بحرین در تب و تاب محاکمه آیت الله قاسم

در حالی که دولت بحرین تصمیم دارد امروز یکشنبه حکم آیت‌الله عیسی قاسم رهبر شیعیان این کشور را صادر کند، مردم بحرین طی روزهای اخیر تظاهرات‌های گسترده‌ای را در شهرهای مختلف و در اعتراض به این اقدام نظام آل خلیفه برگزار کرده‌اند.

نگاهی به انتخابات سال‌های۸۸،۸۴،۷۶ و ۹۲

چه کسانی در صدد شکستن رأی مردم بودند؟

آیت‌الله خامنه‌ای در سخنرانی اول فروردین امسال در جوار حرم امام هشتم؟ع؟ با اشاره به تلاش برخی برای شکستن نتیجه رأی مردم در انتخابات سال‌های ۷۶، ۸۴، ۸۸ و ۹۲ افزودند: «به‌جز سال ۸۸ که برخی با اردوکشی در خیابان‌ها تلاش خود را برای برهم زدن نتیجه انتخابات علنی کردند، در سال‌های دیگر هم بعضی درصدد شکستن آراء ملت بودند اما اینجانب ایستادم و تأکید کردم نتیجه انتخابات هر چه باشد، باید محقق شود.»

با وجود کارشکنی و رفتار تخریبی مقامات دولتی برداشته شد

گام اول برای اشتغال 5میلیونی

«پرداخت کارانه به جوانان جویای کار» یکی از مهم‌ترین وعده‌های انتخاباتی آقای قالیباف است، وعده‌ای که سبب جوانه زدن امید در جوانان جویای کار شد و گام اول برای تحقق اشتغال 5 میلیونی با راه‌اندازی سامانه کارانه برداشته شد اما همزمان با این برنامه انتخاباتی قالیباف، دولت «نمی‌شود، نمی‌توانیم و نداریم» ابراز نگرانی کرد به‌گونه ای که تمام توان رسانه‌ای خود را برای هجمه به طرح رفع بیکاری شهردار تهران آغاز کردند.

سرمقاله

لطفاً دستتان را برای مردم رو کنید

دولت روحانی بیش از 2 برابر دولت قبل به تأمین‌اجتماعی بدهکار است

بدهی 12٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠ تومانی دولت به تأمین‌اجتماعی

«امروز دولت نزدیک به ۱۲۰ هزار میلیارد تومان به سازمان تأمین‌اجتماعی بدهکار است.» این، بخشی از سخنان رییس مجلس شورای اسلامی است که درباره بدهی هنگفت دولت روحانی به تأمین‌اجتماعی به زبان آورده است. دکتر علی لاریجانی که البته این روزها مواضعی نزدیک به دولت یازدهم در پیش گرفته است، چهارشنبه گذشته در قم، سیاست‌های دولت در حوزه تأمین‌اجتماعی را به نقد کشید. موضوعی که یکی از نمایندگان سابق مجلس شورای اسلامی هم درباره آن و بیش از دو برابر شدن این بدهی‌ها در دولت روحانی سخن گفت.

به بهانه سفر ترامپ به منطقه

صلح خاورمیانه؛ آرزوی دست‌نیافتنی ترامپ

آقازاده‌ها در معدن کار نمی‌کنند!

سخنگوی نمایشگاه کتاب خبر داد

18 میلیارد تومان خرید در سه روز

نشست خبری سخنگوی نمایشگاه کتاب روز یک‌شنبه در نمایشگاه برگزار شد. همایون امیرزاده در این نشست خبری به سؤالات مختلف خبرنگاران و اهالی رسانه پاسخ داد.

شماره‌های پیشین